Tačiau kainos auga visiems ne tik gyventojams, tad laidojimo paslaugų įmonių atstovai sako, kad kainas kelia ir jie ir, tikėtina, kad ateityje jos augs dar daugiau.
Gyventojai taupė visada
Vilniaus laidojimo paslaugų įmonės „Lakrima“ buhalterė pasakojo, kad žmonės visada taupė.
„Tikrai nėra taip, kad gyventojai tik dabar ėmė taupyti, jie visada stengėsi skaičiuoti pinigus. Gyventojams rūpi, kiek jie išleidžia laidotuvėms. Tačiau nepastebime, kad jie kažko atsisakytų, kol kas perka visas reikalingas paslaugas, bet jas renkasi pačias pigiausias jeigu tik turi tokią galimybę.
Vis tik laidotuvėms mažiausiai reikia 1,5–2 tūkst. eurų. Mes kiekvieną kartą irgi už prekes mokame vis brangiau. Todėl irgi keliame kainas, savikaina juk kyla. Tačiau paslaugų kainų kol dar nekeliame laikome tokias pačias“, – sakė įmonės buhalterė.
Anot jos, pandemija atnešė pokyčių, kurie jai pasibaigus niekur nedingo.
„Laidotuvės tapo mažesnės ir trumpesnės. Dažniausiai laidotuvės vyksta tą pačią dieną. Ryte mirusysis pašarvojamas, o vakare jį jau laidoja. Anksčiau, iki pandemijos laidotuvės būdavo ilgesnės, mirusysis būdavo šarvojamas prieš dieną“, – pasakojo įmonės atstovė.
Laidojimo paslaugų įmonės „Ramybės takas“, dirbančios Panevėžyje, darbuotoja sakė, kad kainos auga visiems tiek gyventojams, tiek pačiai įmonei.
„Tačiau laidotuvių metu nelabai kažko išeina atsisakyti visos paslaugos yra reikalingos.
Laidotuvių kainos prasideda nuo 1,5 tūkst. eurų ir kyla į viršų. Tačiau ne visi klientai stengiasi tilpti į 1,5 tūkst. eurų ribą, kiekvienas išleidžia skirtingą pinigų sumą.
Viskas brangsta – karstai, transportavimo išlaidos, elektra, dujos. Todėl brangsta ir mūsų paslaugos“, – sakė įmonės darbuotoja.
Brangiausiai atsieina karstai
Laidojimų namų Šiauliuose „Norgailė“ vadovas pasakojo, kad laidotuvėms irgi būdingas sezoniškumas.
„Šiuo metu, vasarą laidotuvių mažiau. Tuo metu rudenį ir pavasarį jų skaičius kur kas didesnis.
Nors pandemija jau pasibaigė, tačiau ji padarė įtaką laidotuvėms, į jas susirenka mažiau žmonių, dažniausiai tik artimiausieji. Laidotuvės ir po pandemijos organizuojamos tik pačių artimiausių žmonių rate“, – pasakojo įmonės vadovas.
Anot jo, šiuo metu didėjant infliacijai žmonės ėmė taupyti laidotuvėms.
„Gyventojai renkasi pigesnius karstus. Jeigu anksčiau jiems netaupė ir rinkosi juos brangesnius, dabar karstui išleidžia mažiausią sumą – 200 eurų. O brangesni karstai kainuoja ir 700 eurų. Žinoma, dar priklauso koks žmogus laidojamas, kartais reikia didesnio, o kartais mažesnio karsto.
Paprastai didžiausią laidotuvių sumą ir sudaro išlaidos karstui. Iš viso laidotuvėms reikėtų bent 1,4 tūkst. eurų. Brangesnės laidotuvės gali atsieiti ir 2,2 tūkst. eurų“, – skaičiavo įmonės vadovas.
Pasak jo, jeigu gyventojai nori, tikrai gali sutaupyti laidotuvėms.
„Pavyzdžiui, juk nebūtina mirusiajam pirkti naujų drabužių laidotuvėms, galima naudoti turimus – kostiumą ar suknelę.
Tačiau kainos auga ir mums. Dabar dar vasara, nėra šildymo, o rudenį ir žiemą energetinių išteklių kainos augs dar daugiau. Tada ir pajusime tikrąsias išlaidas. Teks kažkiek kainas kelti ir klientams. Negalime dirbti ir turėti nulį, tačiau mūsų verslas priklauso ir nuo konkurencijos. Ne vieni mes teikiame paslaugas, tad turime atsižvelgti ir į rinką“, – pasakojo įmonės vadovas.