Jei ateityje bus nuspręsta dar mažinti šalies gynybos biudžetą, kariuomenė gali nebepajėgti vykdyti gyvybiškai svarbių funkcijų, teigia krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
Trečiadienį po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi ji sakė, kad nors visuomenė kasdien nejaučia ir nemato kariuomenės atliekamų funkcijų, tačiau jos funkcijos yra labai svarbios.
"Šiandien mes su šitais sumažinimais galime gyventi ir labai susispaudę vykdyti funkcijas, kurios kariuomenei yra pavestos. Tai visų pirma dalyvavimas tarptautinėse operacijose, t.y. Afganistanas, pasirengimas kitų metų budėjimui NATO greitojo reagavimo pajėgose, Ignalinos AE oro erdvės stebėjimas ir apsauga ir daug kitų funkcijų. Esmė yra - kas toliau", - sakė R.Juknevičienė.
Pasak jos, jei ateityje būtų nuspręsta dar mažinti gynybos biudžetą tartis dėl konkrečių funkcijų atsisakymo reikės politinėms partijoms ir Vyriausybei.
KAM vadovės teigimu, Krašto apsaugos sistemos darbuotojai solidariai žiūri į priemones, kurių yra imamasi ir supranta, kad kitų išeičių nėra. Ji taip pat priminė, jog iš ankstesnių Vyriausybių paveldėjo brangiai kainuojančius sutartinius įsipareigojimus dėl laivų, sunkvežimių ir transportinių lėktuvų įsigijimo. Pasak jos, KAM atstovai jau yra išvykę į Jungtinę Karalystę, Suomiją ir Italiją tartis dėl šių pirkinių apmokėjimo terminų atidėjimo.
"Žinodama apie artėjantį sunkmetį praėjusi Vyriausybė sudarė gana brangias sutartis dėl įsigijimų, dėl pirkimų ir mes dabar nebegalime judinti tos dalies - 150 mln. litų sutartims, kurios yra tarptautinės. Prioritetu renkamės žmogų, karį, karininką, t.y. tai, ką sukurti sunkiausia, kam reikia daugiausiai laiko ir investicijų. Todėl yra drastiškai mažinamos išlaidos, tarkime uniformoms. Jei 2007 metais karių aprangai buvo skirta 21 mln. litų, tai šiemet lieka tik 6 mln. litų. Metus, porą metų, kariai bandys išsiversti su tomis pačiomis uniformomis, kurias turi dabar", - aiškino R.Juknevičienė.
Ji pakartojo, jog gynybos biudžetų mažėjimas yra viso NATO problema.
"NATO vadovų susitikimo metu įvykusiame gynybos ministrų pasitarime vienas iš pagrindinių klausimų buvo mažėjantys gynybos biudžetai. Tai vyksta visose valstybėse aplink. Klausimas tik proporcingumo. Ar nėra gynybos biudžetų sąskaita siekių mažinti biudžetus bandant išsaugoti kitas sritis. Aš suprantu, kad tai yra labai svarbu, bet tas neproporcingumas turi turėti ribas", - sakė ministrė.
Pasak jos, gynybai nuo bendrojo vidaus produkto skiriama dalis, kurios vidurkis NATO sudaro 2 proc., sunkmečio sąlygomis nebėra rodiklis.
"Rodiklis yra absoliutus pinigų skaičius ir mažėjimas skaičiais nuo anksčiau buvusių biudžetų. Aš noriu priminti, kad Lietuva niekada to (2 proc. nuo BVP) neskyrė. Kai buvo ekonominis pakilimas Lietuva atsiliko nuo kitų kraštų ir procentas nuo BVP buvo itin mažas. Kaip bebūtų paradoksalu, šiandien mes tą išlaikome vien dėl to, kad BVP mažėja", - kalbėjo ministrė.
Vyriausybei susitarus 3,4 mlrd. litų mažinti biudžeto išlaidas, 151,3 mln. litų buvo atriekta nuo krašto gynybai anksčiau planuotų skirti lėšų. KAM biudžetas skaičiuojant nuo patvirtinto metų pradžioje sumažintas 13 proc., t.y. nuo 1,163 mlrd. iki 1,011 mlrd litų. Pastaroji suma sudaro 1,02 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto.
Apkarpius KAM biudžetą, įsigijimams skiriamos lėšos sumažintos 76,8 mln. litų, išlaidos personalo išlaikymui sumažintos 25,9 mln. litų, eksploatacinės išlaidos - 27,9 mln., asignavimai ginkluotei sumažinti 11 mln. litų, dalyvavimui tarptautinėse operacijose skirta 4,2 mln. litų mažiau, dotacijoms tarptautinėms organizacijoms - 3 mln. litų, atstovavimui užsienyje - 2,5 mln. litų mažiau nei buvo numatyta ankstesniame gynybos biudžete.
Šiuo metu ilgalaikių investicijų ir ginkluotės srityje ministerija turi tęstinų sutartinių įsipareigojimų už 192 mln. litų (147 mln. ilgalaikėms investicijoms ir 45 mln. ginkluotės įsigijimui).
Atsižvelgiant į šį KAM skiriamų asignavimų sumažinimą, šiais metais lyginant su 2008-aisiais asignavimai sumažėjo 266 mln. litų.
NATO valstybių gynybos išlaidų vidurkis siekia 2 proc. BVP. Pagal gynybai skiriamų lėšų procentinę BVP dalį Lietuva Aljanse yra vieną paskutiniųjų.