• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikriausiai nemažai žmonių bent kartą yra tekę susidurti su nemalonia patirtimi, kai neišeina užmigti arba po miego jaučiamės nepailsėję ir neišsimiegoję, o vėliau tai mums atsiliepia ir kasdienėje veikloje. Ką daryti, susidūrus su nemiga ir kaip išvengti jos padarinių pakalbėjome su bendrosios praktikos (šeimos) gydytoju, habilituotu biomedicinos mokslų daktaru Juliumi Kalibatu.

Tikriausiai nemažai žmonių bent kartą yra tekę susidurti su nemalonia patirtimi, kai neišeina užmigti arba po miego jaučiamės nepailsėję ir neišsimiegoję, o vėliau tai mums atsiliepia ir kasdienėje veikloje. Ką daryti, susidūrus su nemiga ir kaip išvengti jos padarinių pakalbėjome su bendrosios praktikos (šeimos) gydytoju, habilituotu biomedicinos mokslų daktaru Juliumi Kalibatu.

REKLAMA

J. Kalibatas pabrėžia, kad nemiga arba dar kitaip vadinama insomnija yra miego sutrikimas, kuris pasireiškia ne tik negalėjimu užmigti, bet ir neišsimiegojimo požymiais, kai pabudęs, žmogus jaučiasi nepailsėję ir neišsimiegoję.

Jo teigimu, tikriausiai viena pagrindinių priežasčių, dėl ko žmonės pabunda pavargę yra ta, kad naktį keletą kartų buvo atsikelta.

REKLAMA
REKLAMA

O bent vienu periodu žmogus negalėjo užmigti ilgesnį laiką bei surinkti būtinų 7-8 valandų normalaus fiziologinio miego.

REKLAMA

„Kai šito nėra (7-8 valandų miego – aut. past.), be abejonės, žmogus prabudęs jaučiasi neišsimiegojęs, sudirgęs, jam sunku dirbti normalų kasdieninį darbą, sunku susikaupti, greitai daryti sprendimus, o ką jau kalbėti, jeigu reikia mokytis, jeigu yra dirbamas intensyvus protinis darbas“, – sako J. Kalibatas.

Nemigos priežastys gali būti įvairios

Pašnekovas pasakoja, kad nemiga galima skirstyti į du pagrindinius tipus – pirminę ir antrinę. Pirminės nemigos atveju, nėra aiškios priežasties, kodėl žmogus blogai miega ir negali užmigti.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, antrinę nemigą galima paaiškinti kitomis žmogų kamuojančiomis ligomis ir būsenomis – pavyzdžiui, stresu, nerimo sindromu, depresija ar įvairiomis lėtinėmis somatinėmis ligomis, dėl kurių žmogus negali užmigti.

Be to, gydytojas aiškina, kad dažnai, nemiga besiskundžiantys, senyvo amžiaus žmonės miega dienos metu ir taip surenka reikalingas 7-8 valandas miego, tačiau vėliau negali užmigti naktį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Kalibatas taip pat atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu miego sutrikimų padaugėjo ir dėl pasikeitusio saulės aktyvumo periodo.

„Saulė perėjo į 11 metų aktyvumo periodą ir stiprios geomagnetinės audros puola žemę. Taip yra sutrikdomas magnetinis laukas ir mokslininkų nustatyta, kad aktyvių geomagnetinių audrų metu, paveikiamos smegenys ir konkorežinė liauka gamina mažiau melatonino – miego hormono“, – aiškina gydytojas.

REKLAMA

Privalu laikytis miego higienos

Susidūrus su nemiga daktarai rekomenduoja laikytis vadinamosios miego higienos.

„Dažnai pacientai iškart nori efektyvios terapijos, prašo vaistų, migdomųjų. Bet vis dėlto gydytojai pacientams aiškina, kad praktiškai 80 proc. atvejų miego sutrikimus galima išgydyti nevartojant vaistų“, – sako J. Kalibatas.

Anot jo, svarbu sukurti tinkamas sąlygas, kad miegas būtų kokybiškas ir efektyvus. O, visų pirma, reikėtų pradėti nuo miego aplinkos – laikyti miegamąjį tamsų, užtraukti užuolaidas, palaikyti optimaliam miegui tinkančią 19-20 laipsnių temperatūrą.

REKLAMA

„Jei nėra galimybės užtraukti užuolaidų, rekomenduojama užsidėti akių raiščius. Reikia vengti triukšmo, aišku, ne visi ir ne visada gyvenantys šalia gatvės gali išvengti triukšmo. Todėl tokiu atveju reikia naudoti ausų kamštukus“, – prideda J. Kalibatas.

Jei naktį jaučiatės nepailsėję, gydytojas sako, kad naudingas gali būti ir trumpas 15-20 minučių miegas dienos metu. Tiesa, jis pabrėžia, kad dieną nereikėtų miegoti valandą ar daugiau, kadangi tai jau gali sutrikdyti naktinį miegą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint, kad miegas būtų efektyvus, reikia laikytis ir tinkamo valgymo bei sporto režimo. Pasak J. Kalibato, sportuoti ir valgyti reikėtų bent 3-4 valandas prieš miegą. Taip pat nesiūloma vartoti alkoholinių gėrimų.

„Galima labai objektyviai pasakyti, kad alkoholinių gėrimų vartojimas prieš miegą, net jeigu jums atrodo, kad tikrai pagerina užmigimą, vis dėlto sutrikdo naktinį miegą ir prie nieko gero nepriveda“, – pabrėžia gydytojas.

REKLAMA

Jo teigimu, žmonės, kurie apskritai propaguoja sveiką gyvenimo būdą, rečiau kreipiasi į gydytojus dėl miego sutrikimų.

Taip pat rekomenduojama kiekvieną dieną, tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais, eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu.

Dėl šios priežasties gydytojas kritikuoja vasaros ir žiemos laiko kaitaliojimą ir sako, kad jis yra nenaudingas ir žalingas žmogaus sveikatai.

REKLAMA

„Po laiko pakeitimo dažnai šeimos gydytojai fiksuoja, kad kelias savaites žmonės, kurie yra jautresni laiko pakeitimui, jaučia miego sutrikimus ir tik po kelių savaičių pripranta prie naujo miego ciklo“, – sako jis.

Ką daryti, jei užmigti per karšta?

Vienas iš pagrindinių niuansų šiltuoju metų laikotarpiu yra tas, kad dalis žmonių skundžiasi tuo, jog negali užmigti dėl per karšto oro miegamajame.

„Šeimos daktarai pastebi, kad tomis dienomis, kai temperatūra yra labai aukšta, padidėja miego sutrikimų. (...) Karštis alina organizmą ir aktyvuoja širdies kraujagyslių sistemą, bei termoreguliacinius centrus “, – sako J. Kalibatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, jei žmogus negali nusipirkti oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus, tokiu atveju, J. Kalibatas rekomenduoja daugiau gaivintis po šaltu vandeniu bei kabinti drėgnas paklodes ant namų langų, kad būtų vėsiau.

Keliaujantiems gydytojas taip pat siūlo vengti keliauti į pietines ir kitas šalis, kuriose vyrauja aukšta temperatūra, ypač tas siūloma vyresnio amžiaus žmonėms. Vietoje to verčiau keliauti į kiek vėsesnes valstybes.

REKLAMA

J. Kalibatas akcentuoja, kad bet kokiu atveju susidūrus su miego sutrikimais, reikia kreiptis pas šeimos gydytoją, kadangi, susidūrus su lėtine nemiga, rizikuojama ir kitų ligų, pavyzdžiui, širdies kraujagyslių ar plaučių ligų išsivystymą.

„Jeigu jūs nemiegate ar yra miego sutrikimai daugiau nei mėnesį, į šitą nereikia numoti ranka“, – tvirtina J. Kalibatas.

Čiulpk dulkio kotą, senas kovidini aferiste.
Melagis esi.Ligoninėje ir tai duoda migdomųjų Quetiapine.
Nuo ryto iki vakaro spauda,valdžia gąsdina karu, marubadu????
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų