Vieną dieną į gydymo įstaigas atėję pacientai gali rasti užrakintas kabinetų duris. Prie Seimo kartu su kitomis profesinėmis sąjungomis nešūkaujantys gydytojai tylomis rengiasi piketui. Kartojasi 2005-ųjų situacija.
Tada medikai ne tik grasino streikuoti, bet ir labai rimtai tam ruošėsi. Dabar gydytojai vėl ketina griebtis šios kraštutinės priemonės.
Jei medicinos darbuotojai nutrauks darbą, pacientai nesulauks sveikatos priežiūros paslaugų, išskyrus būtinąją pagalbą.
Piketo idėją generuojanti Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) savo skyrių narius ragina greičiau apsispręsti dėl streiko ir atsakyti – pritaria jam ar ne.
Tokio prašymo iš LGS prezidento Liutauro Labanausko sulaukė ir Panevėžio miesto bei rajono gydytojai trečiadienį Muzikiniame teatre vykusiame skyriaus susirinkime.
„Kai kurie kolegos tikina, kad sunkmečiu medikams streikuoti neetiška. Manau, kad etika šiuo atveju niekuo dėta. Mūsų jėga – vienybė“, – drąsino gydytojus L.Labanauskas.
LGS prezidentas į Panevėžį atsivežė advokatą, kad jis padėtų išsiaiškinti medikus dominančias problemas: darbo sutarčių sudarymo, atlyginimo mokėjimo ir kitas, tarp jų – ir galimo piketo, teisinius aspektus.
Pyksta dėl darbo laiko
Prieš kelerius metus dėl mažų atlyginimų su šalies valdžia ietis sukryžiavę medikai pasiekė savo – atlyginimai gerokai pakilo, tačiau dabar jie jaučiasi vėl nustumti prie suskilusios geldos.
Pavasarį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sumažino paslaugų balo įkainį nuo 1 lito iki 89 centų, todėl įstaigos gydytojams apkarpė atlyginimus.
Oficialiai teigiama, kad jie sumažinti 11 procentų – tiek, kiek smuko balo įkainis, bet gydytojai tikina, kad atlyginimai sumažėjo 16 procentų, nebegaunama priedų, taigi piniginės smarkiai suplonėjo.
Dar vieną nepasitenkinimo bangą sukėlė gydytojų darbo laiko suvienodinimas iki 38 valandų per savaitę. Kai kuriems darbo savaitė pailgėjo net keliomis valandomis, ir jie pyksta, kad turi daugiau dirbti už dyką.
Be to, kai kuriems gydytojams sutrumpėjo atostogos.
Medikai neabejoja: dar vienas algų karpymas jų laukia jau kitąmet, nes Privalomojo sveikatos draudimo biudžetas (PSDB), palyginti su šiais metais, bus mažesnis.
Gydytojų bendruomenei kelia nerimą vykdoma sveikatos apsaugos reforma – ligoninių jungimai, rajoninėms ligoninėms gresiantis išnykimas.
L.Labanausko teigimu, konstruktyvus dialogas su SAM ir apskritai su sveikatos sistemos funkcionieriais neįmanomas. Pasak jo, LGS aktyviai teikia pasiūlymus įvairiais klausimais, tačiau į jos nuomonę neatsižvelgiama.
„Užtenka iš mūsų tyčiotis“, – pratino panevėžiečius gydytojus prie piketo idėjos LGS vadovas.
Akivaizdu, kad L.Labanausko negąsdina, jog gydytojų ketinimas streikuoti supriešins juos su pacientais, kaip atsitiko anksčiau. Jis stebėjosi, kad LGS minties piketuoti nepalaiko Lietuvos slaugytojų sąjunga.
Inga SMALSKIENĖ