• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pacientai užsiregistruoti pas gydytojus specialistus galės per ilgesnį laikotarpį nei dabar. Ministerija siūlo tris kartus ilginti siuntimų galiojimo laiką – net iki šešių mėnesių. Tai esą ne tik palengvins gyvenimą eilėse užstrigusiems pacientams, bet ir sumažins šeimos gydytojų krūvį.

Pacientai užsiregistruoti pas gydytojus specialistus galės per ilgesnį laikotarpį nei dabar. Ministerija siūlo tris kartus ilginti siuntimų galiojimo laiką – net iki šešių mėnesių. Tai esą ne tik palengvins gyvenimą eilėse užstrigusiems pacientams, bet ir sumažins šeimos gydytojų krūvį.

REKLAMA

Dalis pacientų pas juos registruojasi vien tam, kad prasitęstų siuntimo galiojimą. Tačiau patys gydytojai įžvelgia ir problemų – esą netgi nukentės gydymo kokybė, nes, nenuėjus pas specialistą per pusmetį, liga gali smarkiai pažengti, o ir tyrimų rezultatai per tiek laiko bus pasenę.

Panevėžietė Vitalija gerai žino, ką reiškia laukti eilėse pas gydytojus.

„Pas odos laukiu pusę metų. Pas gastro – trys mėnesiai“, – sako Vitalija.

Yra buvę ir taip, kad greičiau baigėsi 60-ies dienų siuntimo terminas nei pavyko sulaukti eilės pas gydytoją. O tada užsisuka naujas ratas.

„Pas savo šeimos gydytoją nėra talonų, negali prieiti. Ir vėl iš naujo. Taip ir kankinamės, ką darysi“, – pasakoja Vitalija.

REKLAMA
REKLAMA

Eilės pas medikus į neviltį varo ar net siutina daugelį pacientų:

„Jeigu pas kardiologą laukti reikia 4–5 mėnesius, tai ką daryt. Iki to laiko galima ir galus gauti.“

REKLAMA

„Kenčiu didžiausius skausmus, po dviejų mėnesių tyrimas. Po tyrimo kažin, ar nereiks operuoti vėl. Tai taip ir nusibaigsiu. Šitokios eilės – aš nebesuprantu, kaip šitaip galima žmogų kankinti.“

„Jeigu ekstra reikėtų, kaip aš, sunkus ligonis, norėtųsi, kad čia ir dabar – su manim pradėjo, tai ir pabaigtų. Bet taip nėra.“

„Ilgiausios eilės pas kardiologą, okulistą, dermatovenerologą“, – teigia direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio ligoninės konsultacinės poliklinikos direktoriaus pavaduotojas kartoja seniai žinomą problemą.

„Nepabijokim pasakyti – ir tų pačių specialistų trūkumas. Į Panevėžį, mažesnį miestą nei Vilnius, Kaunas ar Klaipėda, atvažiuoja pakankamai nedaug jaunų gydytojų“, – tvirtina M. Vaitkus.

Kai medikų mažai, o pacientų daug, eiles augina kiekvienas vizitas vien dėl biurokratinės varnelės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pacientas užsiima eilę kaip vėl naujam vizitui ir ilginasi eilė, nes jam tenka dar kartą kreiptis“, – sako M. Vaitkus.

Sveikatos apsaugos ministras skelbia, kad bent šios biurokratinės naštos neliks. 60-ies dienų siuntimo galiojimo laiką Arūnas Dulkys siūlo pailginti tris kartus – net iki pusmečio.

„Siuntimo laiko pailginimas yra vienas iš dalykų, ką teko išgirsti ne iš vieno šeimos gydytojo ne vienoje savivaldybėje. Yra šalių, kuriose tas terminas dar ilgesnis. Jis eilių klausimo neišspręs, bet jis reikšmingai sumažins krūvį patiems šeimos gydytojams“, – aiškina sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

REKLAMA

Tik štai patys šeimos gydytojai dėl tokio sprendimo kiek nustebę.

„Tikrai nebus stebuklingų poslinkių eilėje pas šeimos gydytojus, nemanau. Pas specialistus – tuo labiau. Tik tiek, kad nereikės žmogui nervintis, kad baiginėjasi siuntimo laikas“, – sako Šeimos gydytojų profsąjungos valdybos narė Toma Kundrotė.

Pasak Šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovės, medikai tikrai prašė pailginti siuntimų galiojimo laiką, tik ne taip smarkiai – iki 90-ies dienų, o ne 180-ies. Šeimos gydytojų tikslas esą – pas specialistą pacientą pasiųsti ir gydymą paskirti kuo greičiau, o ne po pusmečio.

REKLAMA

„Kita medalio pusė – kad gali pablogėti sveikatos priežiūra ir paties paciento sveikata, jei jis uždels, žinodamas, kad siuntimas galioja ilgai. Po pusmečio jau gali blogi dalykai būti įvykę ir tie tyrimai gali būti visiškai kitokie“, – tikina T. Kundrotė.

Medikų sąjūdžio vadovė pastebi, kad ministerija dalį sunkių pacientų išvis palieka užribyje. Pavyzdžiui, su Ligonių kasa sutarčių nepasirašę odontologai, įtarę pacientui burnos vėžį, išvis negali išrašyti nemokamo siuntimo pas specialistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pacientų ir ligonių diskriminacija, nes tie žmonės, nors patys moka įmokas į PSD biudžetą, yra baudžiami ministerijos dėl to, kad gydosi privačiame sektoriuje“, – sako Medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė.

O sutarčių su Ligonių kasa, anot Gerliakienės, neturi net 80 procentų odontologų kabinetų.

„Juos reikėtų siųsti iš odontologinio privataus kabineto šeimos gydytojui ir tik tada jis gautų konsultaciją nemokamai. Tokiu atveju ilgėja paciento kelias ir šia liga sergant tai ženkliai pablogina paciento būklę“, – tvirtina A. Gerliakienė.

Arūnas Dulkys TV3 Žinioms sakė su šia informacija nesusipažinęs. Jei Seimas pritars, pailgintas 180-ies dienų terminas galios tik šeimos gydytojų išrašytiems siuntimams. 60-ies dienų terminas liktų fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų