• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis žino, kad mokiniams, studentams, vairuotojams ar darbuotojams nuolat reikia tikrintis sveikatą. Pasitaiko atvejų, kuomet gyventojai, bijantys prarasti darbą ar teisę vairuoti, susiveikia netikras medicinines pažymas, slėpdami kokias nors sveikatos problemas. Vis tik būna ir taip, kad tokias pažymas, nieko netikrinę be paciento sutikimo išduoda ir patys gydytojai.

Daugelis žino, kad mokiniams, studentams, vairuotojams ar darbuotojams nuolat reikia tikrintis sveikatą. Pasitaiko atvejų, kuomet gyventojai, bijantys prarasti darbą ar teisę vairuoti, susiveikia netikras medicinines pažymas, slėpdami kokias nors sveikatos problemas. Vis tik būna ir taip, kad tokias pažymas, nieko netikrinę be paciento sutikimo išduoda ir patys gydytojai.

REKLAMA

Vilnietė Elzė (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) tv3.lt portalui pasiskundė, kad įsidarbinusi naujoje darbovietėje turėjo gauti medicininę pažymą, tačiau gavo tik lapelį už 17 eurų.

„Užsirašiau į kažkokią kliniką internetu. Iškart turėjau sumokėti 17 eurų. Nuėjusi paskirtu laiku pateikiau gydytojai pažymą, ji sudėjo antspaudus ir atidavė man ją atgal. Sako, kad jau galiu eiti. Aš net sutrikau – jokių tyrimų, jokios sveikatos patikros.

Bet ji nieko ir nebesakė, net nepaklausė, ar esu nieko prieš šiam formalumui nesitirti. Nors kitur už panašią kainą būčiau gavusi realią sveikatos patikrą. Ar klinikoms leidžiama taip daryti? Imti pinigus – 17 eurų – už nieką?“ – piktinosi Elzė.

REKLAMA
REKLAMA

Kam ir kodėl reikia medicininių pažymų?

Lietuvos įdarbinimo įmonių asociacija (LĮĮA) tokią praktiką, pasak prezidentės Aurelijos Maldutytės, vertina neigiamai.

REKLAMA

Ir įvardija tai kaip specialistų aplaidumą ir abejingumą, nes nėra atliekamas profilaktinis sveikatos patikrinimas, o tiesiog formaliai pratęsiama medicininė pažyma.

Atstovė pabrėžė, kad darbdavių atsakomybė yra užtikrinti saugią ir darbuotojo sveikatai nekenkiančią darbo aplinką.

Tačiau ne ką mažiau svarbi yra ir darbuotojo atsakomybė: „Darbdaviui gauta medicininė pažyma užtikrina, kad darbuotojas gebės atlikti jam pavestas darbo funkcijas nerizikuodamas nei savo, nei kolegų ar klientų sveikata.“

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) aiškinimu, profilaktiniai sveikatos patikrinimai atliekami ir atitinkamos formos medicininės pažymos yra išduodamos teisės aktuose nustatytais atvejais.

O jie dažniausiai yra susiję su galimybių dirbti tam tikrą darbą įvertinimu.

Ministerija pridūrė, kad sveikatos patikrinimas taip pat yra atliekamas tais atvejais, kai asmuo nori:

  • įgyti ar pratęsti teisę vairuoti transporto priemones (automobilius, laivus, orlaivius);
  • gauti / pratęsti leidimą ginklui;
  • įsivaikinti ar tapti vaiko globėju (rūpintoju);
  • stoti į profesinio mokymo mokyklą;
  • dalyvauti sporto pratybose ar varžybose;
  • lankyti ikimokyklinio ar bendrojo ugdymo įstaigą.

SAM pridūrė, kad šioms asmenų grupėms profilaktiškai atliekami tyrimai nėra vienodi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai turėjo būti atlikti

A. Maldutytės teigimu, gavę medicininę pažymą darbdaviai pirmiausia atsižvelgia į darbingumo apribojimus ir pažymos galiojimo datą.

Jos aiškinimu, Lietuvoje galioja tokia tvarka, kad kiekvienai darbo pozicijai (pagal darbuotojui priskiriamus darbus ir pareigybės aprašymą) yra nurodyti rizikos faktoriai, kuriuos įvertina gydytojas.

REKLAMA

Taigi darbdaviui yra labai svarbu atsakingai įvardyti faktorius, o darbuotojui – pasidalinti su gydytoju savo nusiskundimais, kad gydytojas galėtų tinkamai ištirti ir teisingai įvertinti darbuotojo būklę, o išvadą pateikti pažymoje: „Tai – ypač aktualu, kai darbas yra fiziškai sunkus.“

SAM spėjimu, minimu atveju moters sveikatos patikrinimas greičiausiai ir turėjo būti dėl pavojingo darbo, kenksmingų veiksnių poveikio ir pan.

REKLAMA

Taigi, remdamasis paciento duomenimis informacinėje sistemoje, gydytojas turėjo patikrinti, ar asmuo neserga ligomis, dėl kurių negali dirbti konkrečios profesinės rizikos sąlygomis.

T. y. veikiant darbdavio nurodytiems kenksmingiems rizikos veiksniams.

Taip pat, atsižvelgiant į šiuos veiksnius ar darbo pavojingumą, turėjo būti paskirti tam tikri tyrimai.

Pavojus sau, aplinkiniams ir baudos gydytojams

LĮĮA prezidentė atkreipė dėmesį, kad atsainumas atliekant medicininę patikrą gali būti kenksmingas tiek darbuotojui, tiek darbdaviui: „Darbuotojas, dirbdamas jo sveikatai kenkiantį darbą, rizikuoja susigadinti sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O dalis darbdavių mano, kad veikianti sistema yra pasenusi ir ydinga, kai darbdavys (o ne darbuotojas) atsako už tai, kad darbuotojas turi tikrintis sveikatą.“

A. Maldutytė paminėjo, kad yra pavyzdžių, kai darbuotojai prašo gydytojų kai kurių jų sveikatos problemų neidentifikuoti, kad tik galėtų dirbti.

Taigi darbuotojas, žinodamas nepalankią savo sveikatos būklę, dėl formalumo gauna netikrą pažymą ir dirba darbą.

REKLAMA

O tai gali neigiamai paveikti tiek jo paties sveikatos būklę, tiek tam tikromis aplinkybėmis sukelti pavojų ir aplinkiniams: „Kaip pavyzdys galėtų būti autobuso ar kitos specialios technikos valdymas.“

SAM pažymėjo, kad, atlikdamos profilaktinius sveikatos patikrinimus, asmens sveikatos priežiūros įstaigos privalo vadovautis galiojančiais teisės aktais.

„Jeigu pacientas mano, kad sveikatos priežiūros paslauga jam buvo suteikta netinkamai, pirmiausiai jis turėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.

REKLAMA

Jeigu gydymo įstaigos pateiktas atsakymas paciento netenkina arba įstaiga neatsakė per nustatytą terminą, pacientas turi teisę kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą“, – nurodė ministerija.

Ji įvardijo, kad už tokią veiklą įstaigos vadovas gali būti įspėtas arba gydytojui gali būti surašytas administracinio nusižengimo protokolas ir skiriama 140–300 eurų bauda.

Tvarka esą nelogiška ir ją reikia keisti

Darbdavių atstovė nurodė, kad sveikatos patikrinimas prieš į darbą iš pavojingų darbų sąrašo ar tiems, kuriems privaloma tikrintis dėl užkrečiamų ligų, yra būtinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pašnekovės vertinimu, darbuotojams, kurie dirba biure, tokios pažymos atrodo kaip perteklinis reikalavimas ir tiesiog bereikalingas laiko gaišimas.

Mat tokie rizikos faktoriai, kaip „darbas su videoterminalais (kompiuteriais ir kt.)“ ar administracijoje dirbančio „darbo poza“ yra ganėtinai keisti, nes šią „riziką“ patiriame visada ir visur, ne tik darbe.

Anot A. Maldutytės, žmonės patys turi rūpintis savo sveikata, o valstybinės institucijos – nuolat atlikti papildomą švietimą ir kviesti profilaktiniams pasitikrinimams.

REKLAMA

„Turbūt jau atėjo laikas, kai reikia rimtai peržiūrėti, ar ši pažyma vis dar duoda kokią pridėtinę vertę ir nėra daroma, „nes taip visada darydavome“.

Prisiminkime ir tai, kad vairuojant sveikatą tikrinamės kas 10 metų, o darbui biure kompiuteriu pažymą turime atnaujinti kas 2 metus.

Be to, iki šiol medicininė pažyma nėra įkeliama į sveikatos e.sistemą, o dar vis naudojamos „popierinės“ pažymos“, – atkreipė dėmesį LĮĮA prezidentė.

tv3.lt

Isgalvotas Pasaulis,isgalvota Elze,isgalvotas atvejis,isgalvota kaina.
Kaip buvo įprasta prieš 20 metų, kai gydytoja akių nepakeldama burbteli "ar
turi nusiskundimų? - ne", subeldžia štampus, kad sveikas, kaip ridikas, viskas, laisvas, sekantis. Taip ir dabar dar vis pasitaiko... Absurdas, tos privalomos med. pažymos stojant mokytis ar darbinantis į eilinį darbą, kuriame nėra jokios padidintos rizikos... Laiko gaišimas, gydytojų trukdymas ir bereikalingos išlaidos.
Visų pirma tegul parašo į kurią kliniką užsiregistravo ir nepučia migla į akis. Nejaugi tokia gluša, kad net nežino, kur užsiregisyravo, " į kažkurią kliniką", tai nekonkreti , o gal net išgalvota istorija.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų