Papiloma – dažnas, minkštas odos darinys, kuris dažniausiai yra ant plonos kojytės. Papilomos gali būti nuo kūno odos spalvos iki tamsiai rudos spalvos. Dažniausiai pastebimos srityse, kuriose yra didžiausia trintis, pavyzdžiui, kaklo srityje, pažastyse, po krūtimis.
„Tiksliai nėra aišku, kas lemia papilomų atsiradimą, tačiau manoma, kad įtakos gali turėti dažna trintis ir odos traumavimas, žmogaus papilomos virusas, atsparumas insulinui, dideli kiekiai augimo faktorių, kurių ypač padaugėja nėštumo ar tam tikrų ligų metu“, – sako gydytoja.
G. Tamulytė nurodo, kad šis odos darinys yra nepavojingas. Vienintelė rizika – papilomos gali užkliūti už grandinėlių, liemenėlės, darbužių ar kitko ir tokiu būdu būna sutraumuojamos. Traumuotas odos darinys gali parausti gali tapti skausmingas, prasidėti bakterinė infekcija ir dėl to supūliuoti.
„Jeigu papilomos yra neskausmingos, įprastos spalvos, tuomet sunerimti nereikėtų. Keičiantis papilomų spalvai, formai, atsiradus skausmui, kraujavimui ar aplinkiniam paraudimui, tuomet derėtų kreiptis į gydytoją. Jei staiga atsirado jų labai daug, reikia pasitikrinti ar nėra tam vidaus organų sutrikimų ar ligų“, – pataria gydytoja.
Papilomų naikinti nėra būtina, jeigu jos netrukdo žmogaus gerai savijautai. Jas šalinti galima dėl estetinių priežasčių. Šalinti rekomenduojama dažnai traumuojamas papilomas tam, kad ateityje būtų išvengiama traumavimo komplikacijų.
Jokiu būdu negalima papilomų ar bet kokių kitų odos darinių šalinti patiems. Nors papilomos dažniausiai yra visiškai nepavojingi sveikatai odos dariniai, tačiau retais atvejais panašiai gali atrodyti bazinių ląstelių karcinoma, plokščialąstelinė karcinoma ar kitos odos ligos.
„Taip pat gana dažnas „naminis“ metodas papilomų šalinimui yra jų aprišima dantų siūlų, plaukų ar kita virvele. Šis metodas gal ir gali suveikti naikinant mažas papilomas, tačiau taip šalinant didesnes, kurias maitina stambesnės kraujagyslės, papilomos gali tapti skausmingos, prisidėti infekcija, gali prasidėti pūliavimas. Todėl prieš imantis bet kokių savarankiškų papilomų šalinimo veiksmų būtina bent jau pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu“, – įspėja gydytoja.