Kaip paruošti aliejų
Jeigu nenorite vargti, šaltalankių aliejaus galite įsigyti vaistinėje. Na, o jeigu jums labiau patinka patinka tokias priemones gamintis patiems, štai receptas: emaliuotame inde sugrūskite 1 kg prinokusių uogų, nusunkite per marlę į stiklainį. Palikite jį 3–4 dienoms tamsioje vietoje, o tada šaukšteliu atsargiai pašalinkite nuo viršaus atsiskyrusį aliejų.
Išspaudų neišmeskite, kadangi šaltalankių sėklose jo yra taip pat gana nemažai. Sumalkite jas kavamale, užpilkite alyvuogių arba saulėgrąžų aliejumi (100 g išspaudų reikia 1 litro aliejaus). Laikykite sandariame inde tamsioje vietoje apie mėnesį, tada nukoškite ir palaikykite vėsiai dar 5–7 dienas. Aliejus tinkamas vartoti ne ilgiau kaip pusantrų metų. Saugokite jį tamsioje ir vėsioje vietoje.
Gydomosios šaltalankių aliejaus savybės
- Buteliuką šaltalankių aliejaus patogu laikyti virtuvėje, kad galėtumėte juo pasinaudoti, jeigu truputį įsipjautumėte arba šiek tiek nusidegintumėte verdančiu vandeniu. Taip išvengsite paraudimo, o nudegimas išnyks greitai ir neskausmingai.
- Kad įveiktumėte lėtinę slogą, paūmėjančią šaltuoju metų laiku, ir peršalę greičiau nustotumėte sloguoti, lašinkite aliejaus į nosį po 2 lašus 3 kartus per dieną.
- Tinka inhaliacijoms, kai sergama viršutinių kvėpavimo takų ligomis.
- Naudojamas sergant ginekologinėmis ligomis – kolpitu, endocervitu. Aliejuje suvilgytu vatos tamponu patepama makštis ir gimdos kaklelis; gimdos kaklelio erozijos atveju naudojami tamponai, gausiai pamirkyti aliejuje (jie gerai prispaudžiami prie erozijos pažeistos vietos ir kasdien keičiami).
- Padeda sergant stemplės ligomis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa. Vartojama po 1 arbatinį šaukštelį 2–3 kartus per dieną. Gydymo trukmė – 3–4 savaitės.
- Kaip jau minėta, šaltalankių aliejumi gydomas hemorojus ir išeinamosios angos įtrūkimai. Patepkite skaudamą vietą aliejuje pamirkytu tamponu. Sergant tiesiosios žarnos ligomis, daroma aliejaus mikroklizma (tačiau iš pradžių reikia valomosios).