• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gausus grybų derlius džiugina lietuvius, ypač voveraičių šiemet gausu kaip reta. Visuose šalies regionuose žmonės renka grybus ne tik sau, bet ir neša į supirktuves. Grybų daug, bet dzūkai ožiuojasi ir sako, kad šiuo metu nelabai apsimoka grybauti pardavimui.

Gausus grybų derlius džiugina lietuvius, ypač voveraičių šiemet gausu kaip reta. Visuose šalies regionuose žmonės renka grybus ne tik sau, bet ir neša į supirktuves. Grybų daug, bet dzūkai ožiuojasi ir sako, kad šiuo metu nelabai apsimoka grybauti pardavimui.

REKLAMA

Netenkina kaina, pyksta grybautojai ir prognozuoja liūdną ateitį – grybų daug, tik ar bus kam rinkti.

Varėnoje gyvenanti Agnė į miško gėrybių supirktuvę atneša maišą voveraičių. Netruko tiek surinkti: Dzūkijos miškai – pilni grybų. Moteris sako, kad miškuose jau kiek sausa – jau savaitę nelijo, laikėsi karštis, tad smėlingoji Dzūkija išdžiuvo, bet grybų dar tikrai pilna.

„Yra, yra normaliai, tik reikia netingėti vaikščioti, karšta. Galėtų, aišku, daugiau palyti. – Bet yra daug voveruškų? – Yra, yra. Po lietaus ypač“, – sako Varėnos gyventoja Agnė.

REKLAMA
REKLAMA

Grybautoja sako, kad kol kas kitų grybų aplink Varėną nėra.

„Ūmėdžių tiktai. Baravykams anksti dar“, – kalba Agnė.

Pirma rugpjūčio savaitė grybautojams ir grybų supirkėjams buvo labai dosni. Praeitą savaitgalį Varėnos apylinkėse gausiai palijo, buvo šilta, tad grybams dygti – tobulos sąlygos. Kai kurios Varėnoje veikiančios miško gėrybių supirktuvės per dieną supirko po pusę tonos ir net daugiau voveraičių, tad sezonu nesiskundžia.

REKLAMA

„Neblogas iš tikrųjų, grybų yra šiais metais daug ir gal net daugiau nei pernai. Nors ir pernai nesiskundėme grybų derliumi. O kainos svyruojančios – viskas priklauso nuo pasiūlos ir paklausos“, – teigia grybų–uogų supirkėjas Almantas.

Grybų gausa dzūkus džiugina, tačiau siutina supirkimo kainos. Šiuo metu už kilogramą voveraičių supirkėjai siūlo nuo 3,50 iki 4 eurų. Esą tai yra begėdiškai mažai, mano Varėnos gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA

„Moka per mažai, va, kame yra problema. O šiaip grybauti galima va, grybų prisirinkti. Šakės. Mano brolis po 40 kilogramų prirenka. Bet moka mažai“, – sako Varėnos gyventojas Laisvis.

Laisvis sako: kadangi supirkėjai mažai moka, voveraičių jis nerinks ir nevargs. Lauks, kol baravykai pradės augti. Bet ir jų Laisvis nedaug parduoda, daugiau sau prisirenka. Iš grybų galima visai neblogai gyventi, sako varėniškis. Bent jau vasarą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip, taip, uždirba. Bet tas uždarbis… Brolis pavargsta, žinokit. Nu, bliamba, prirink 40 kilogramų. Žinot, kiek reikia praeiti? Bet mano brolis šaunuolis“, – tikina Laisvis.

Anot supirkėjų, ne jie grybų kainas diktuoja, o rinka. Kai pradėjo dygti voveraitės, jų kaina buvo kosminė – net 11 eurų už kilogramą. Tiek daug gal dar niekada nebuvo siūlyta.

REKLAMA

„Jiems šokas dabar. Prie gero greitai priprantama. Kai buvo maksimaliausia kaina 11 eurų, šiandieną grubiai 4 eurai. Taip ir gaunasi – šokas didelis“, – aiškina Almantas.

Išklausome ir piktų žodžių, kad už grybus tiek mažai mokame, sako kitas supirkėjas Juozas iš Merkinės. Už kilogramą voveraičių jis duoda 3 eurus 70 centų. Šiuo metu tokia kaina, sako vyras, ir nieko negalima padaryti.

„Žemos kainos, žmonės nenori grybauti, neapsimoka. – Greičiausiai ir ant jūsų pyksta? – Pyksta ant supirkėjų“, – sako grybų–uogų supirkėjas Juozas.

REKLAMA

Juozas nesistebi, kad grybautojai nepatenkinti – voveraičių supirkimo kaina esą nesikeičia daug metų. Tik pačioje sezono pradžioje buvo labai brangios. Pastaraisiais metais daug kas brango, ypatingai degalai, tad grybautojai iš tiesų pasiskaičiuoja ar verta važiuoti į mišką.

„Tokia kaina kaip ir prieš 20 metų, nepasikeitė. Viskas išbrangę, o grybų tokia pati. Tai grybautojai labai pikti. Kai kas sako, kad už tokią kainą mes negrybausime, tegul patys grybauja“, – kalba Juozas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Juozo, kainą numušė didžiulė grybų pasiūla. Lietuvoje voveraičių daug pridygo, be to, įvežama ir iš kitur – Latvijos ir Baltarusijos. Merkinės gyventoja Genutė nesiskundžia – grybus ji renka sau, o jei lieka – atneša parduoti. Prie pensijos vienas kitas euras tikrai pravers.

„Daug, daug grybų. Matau, kad neša. Nemažai šiemet. Šiemet derlingi metai“, – sako Merkinės gyventoja Genutė.

Miško gėrybių supirkėjai negali prognozuoti kokios grybų kainos bus vėliau. Jos gali pasikeisti ir per savaitę. Priklauso nuo daug ko – pasiūlos, paklausos ir grybų kokybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų