Gruzijos opozicijos lyderiai suteikė šalies prezidentui Mikheilui Saakašviliui vienos dienos ultimatumą. Per vieną dieną Gruzijos prezidentas turi paskelbti apie savo sprendimą trauktis iš posto. Jei to nebus padaryta, opozicija paskelbs apie tolimesnes savo akcijas.
„Visuomenė, kuri čia susirinko, reikalauja iš jo eltis teisingai ir išpildyti žmonių valią. Tai – paskutinė galimybė vyriausybei iškilti aukščiau savo pačios interesų“ - teigiama opozicijos kreipimęsi į valdžią.
Tačiau valdačiosios daugumos parlamentarai teigia, kad opozicija turi rinktis dialogą, o ne ultimatumų kalbą.
Gruzijos vidaus reikalų viceministrė Eka Zguladzė teigė, kad demonstracija praėjo taikiai. Jos teigimu, policija laukė, kad į mitingą susirinks apie 25 tūkst. asmenų, tačiau jų buvo žymiai daugiau.
Vidaus reikalų ministerija kategoriškai neigia Šidos Kartlio regione sulaikiusi 60 opozicijos aktyvistų.
Gruzijos vyriausybė užsienio valstybių žurnalistams įkūrė specialų spaudos centrą „Marriott“ viešbutyje netoli parlamento, kur ir vyko visa protesto akcija. E. Zguladzė rengė reguliarias spaudos konferencijas, o vyriausybė apie įvykių eigą pranešinėjo socialiniuos tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“.
Susirinko dešimtys tūkstančių
Į Gruzijos sostinės Tbilisio centrą susirinko dešimtys tūkstančių opozicijos atstovų, kurie balandžio 9 dieną pradėjo protesto akcijas prieš prezidento Mikheilo Saakašvilio valdžią. Opozicijos lyderiai teigė besitikintys, kad protesto akcijose dalyvaus apie 150 tūkst. gruzinų. Tiesa, dabar opozicija skelbia, kad į akciją susirinko apie 100 tūkst. žmonių.
Pirmasis mitinge kalbėjo buvęs opozicijos kandidatas į šalies prezidentus Levanas Gačečiladzė. „Mes atėjome čia pasakyti: atsistatydink, atsistatydink. Jis [prezidentas M. Saakašvilis] kovoja prieš Gruzijos bažnyčią, Gruzijos vertybes, jis padalijo Gruziją ir mes čia turime stovėti tol, kol jis pasitrauks iš politikos“ - kalbėjo L. Gačečiladzė.
Opozicinio judėjimo „Aljansas už Gruziją“ lyderis Iraklis Alasanija žurnalistams teigė: „Šiandien mes čia susirinkome turėdami vienintelį tikslą: pademonstruoti savo vienybę šalies vadovams ir pasauliui. Vienybė yra išnakstinis reikalavimas lemiamiems pokyčiams, kuriuos mes visi turime pasiekti“.
„Jis pažadėjo suvienyti Gruziją, tačiau šiandien vienintelė vienybė, kurią mes turime, yra čia – tai mūsų vienybė siekiant tikslo pakeisti valdžią taikiai o ne smurto keliu... Pokytis, kuris yra neišvengiamas, bus įmanomas per mūsų vienybę... Mes visi turime pasakyti valdžiai: pakanka, pasitraukite ir surenkite rinkimus“ - tęsė kalbą I. Alasanija.
Tiesa, kai kalbėti pasirodė buvusi parlamento pirmininkė ir M. Saakašvilio buvusi bendražygė Nino Burdžanadzė, protestuotojų gretose nuvilnijos nepasitenkinimas. „Aš suprantu tuos, kurie yra susierzinę dėl manęs. Aš suprantu, kad jūs laukėte iš manęs, jo padėčiau apsaugoti žmones lapkričio 7 dieną [2007 metų lapkritį M. Saakašvilis jėga įsakė išvaikyti protestuotojus] ir dabar aš atsiprašau, kad nesugebėjau jūsų apsaugoti“ - kalbėjo N. Burdžanadzė.
„Mes čia atėjome tam, kad pasakytume prezidentui: atsistatydink. Ir jis atsistatydins, nes mes veikiame vieningi. Aš pažadu, kad kartu su jumis aš kovosiu iki galo, kad pasiekčiau šį tikslą... M. Saakašvilis nesugebėjo suprasti, kad prezidentas, kuris pralaimėjo karą ir dėl to net neatsiprašė turi atsistatydinti“ - tęsė savo kalbą buvusi M. Saakašvilio bendražygė.
Rinkosi nuo pat ryto
Nors protestai turėjo prasidėti apie 14 valandą vietos laiku, tačiau opozicijos rėmėjai prie parlamento rūmų ėmė būriuotis jau nuo pat ankstyvo ryto. Opozicija reikalauja prezidento atsistatydinimo. Tačiau Gruzijos parlamento dauguma neketina nagrinėti klausimo dėl šalies M. Saakašvlio atsistatydinimo.
"Mes pasirengę dialogui, bet ne klausimui dėl prezidento Saakašvilio atsistatydinimo. Mes taip pat neketiname svarstyti klausimo dėl pirmalaikių parlamento ir prezidento rinkimų paskyrimo", - pareiškė ketvirtadienį žurnalistams parlamento daugumos lyderis Petrė Ciskarišvilis.
Pasak jo, "opozicija demonstracijomis ir riaušėmis nori pasiekti, kad pasikeistų valdžia Gruzijoje, bet to nebus".
Opozicija jau apkaltino vyriausybę, kad ši prieš prasidedant protestams griebėsi opozicionierių areštų. Valdžia tokias kalbas neigia. Pats prezidentas M. Saakašvilis apsilankė prie parlamento, kur pagerbė prieš 20 metų surengto Raudonosios armijos pogromo aukas. Prezidentas ragino visus gruzinus dirbti kartu dieną ir naktį tam, kad pagaliau būtų išlaisvinta visa Gruzija.
Ragino nenaudoti jėgos
Gruzijos opozicijos lyderiai ragina vyriausybę nenaudoti prievartos masiniams protestams, kurie balandžio 9 dieną prasideda sostinėje Tbilisyje, nuraminti. Į protestus, raginančius iš posto trauktis prezidentą Mikheilą Saakašvilį, turėtų įsijungti tūkstančiai žmonių.
Opozicijos šalininkai teigia, kad būtent prezidentas M. Saakašvilis išprovokavo karą su Rusiją. Be to, teigiama, kad šalyje taip ir neįtvirtintas demokratinis režimas.
2007 metų lapkritį Gruzijos policija, siekdama išvaikyti masines demonstracijas, panaudojo gumines kulkas ir ašarines dujas.
M. Saakašvilio kritikai teigia, kad būtent jis yra kaltas dėl dabar šalyje susiklosčiusios situacijos ir dėl to turi trauktis. „Aš nemanau, kad yra staigmena, kad po to, kai praradome 20 proc. savo teritorijos ir šalyje vis dar neturime demokratijos, mes reikalaujame prezidento atsistatydinimo“ - teigia viena iš opozicijos lyderių Nino Burdžanadzė.
N. Burdžanadzė anksčiau buvo M. Saakašvilio sąjungininkė, tačiau dabar vadovauja opoziciniam Domokratiniam judėjimui-Vieningajai Gruzijai.
BBC korespondentai teigia, kad Gruzijos opozicija pasirinko simbolinę datą protestams pradėti. Prieš 20 metų būtent šią dieną Sovietų Sąjungos kariai Tbilisyje jėga numalšino sukilimą. Prieš šiandien prasidedančias protesto akcijas tiek vyriausybė, tiek opozicija kaltino viena kitą siekiu naudoti jėgą.
Neseniai per televiziją buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame grupė vyrų, esą priklausančių opozicijai, tariasi dėl neramumų kėlimo protestų metu. Vyriausybė kaltina opoziciją, kad ši esą stengiasi išrprovokuoti jėgos panaudojimą.