Nėra daug optimizmo
„Pirmiausia įvyko Krymo aneksija, o po to grįžta prie sovietinių kitaminčių žlugdymo metodų, tai yra psichiatrijos naudojimo prieš opoziciją, ir tai vyksta 21 amžiuje, valstybėje, kuri pasirašiusi Helsinkio baigiamąjį aktą“, – BNS sakė kreipimosi iniciatorius europarlamentaras iš Lietuvos liberalas P. Auštrevičius.
Pasak P.Auštrevičiaus, jis nesąs toks optimistas, kad tikėtųsi, jog V.Putinas atsižvelgtų į europarlamentarų kreipimąsi, tačiau tikisi juo atkreipti tarptautinės visuomenės dėmesį į Rusijoje vykdomus žmogaus teisių pažeidimus.
„Jei Europos Parlamentas tyliai priims tokį Kremliaus sprendimą, nėra ko mums dirbti ir kalbėti apie žmogaus teises. Tikimės, kad šiuo laišku ne tik kad išreikšime savo protestą prieš Krymo totorių savarankiškumo žlugdymą ir jų atstovų kankinimus, bet ir atkreipsime pasaulio ir Europos visuomenės dėmesį į grįžimą prie sovietinių metodų. Tai yra gėda, valstybė, kuri taip elgiasi, mano manymu, praranda daugelį balsavimo teisių ir moralinę teisę kalbėti paie pasaulinę politiką“, – kreipimosi motyvus išvardino europarlamentaras.
Pasak P.Auštrevičiaus, kol kas po kreipimusi pasirašė per trisdešimt europarlamentarų iš skirtingų politinių frakcijų, parašai ir toliau bus renkami iki rytojaus, kuomet raštas bus perduotas Rusijos ambasadai Briuselyje.
Buvo perkeltas iš paprastos ligoninės
„Mus šokiravo žinia, jog I.Umerovas ne tik patiria Rusijos okupacinės valdžios politinį persekiojimą, bet nuo 2016 metų rugpjūčio 18 dienos jis buvo jėga perkeltas iš bendrosios praktikos ligoninės į psichiatrijos kliniką Simferopolyje, Kryme“, – rašoma kreipimosi tekste.
Ekstremizmu kaltinamas Krymo totorių parlamento (Medžliso) pirmininko pavaduotojas 59 metų I.Umerovas nuo rugpjūčio 18 dienos yra laikomas psichiatrijos klinikoje pagrindiniame Krymo mieste Simferopolyje nuo rugpjūčio 18 dienos, kai tyrėjai pareikalavo nustatyti jo psichikos būklę.
Kaltinamojo advokatas Nikolajus Polozovas teigia, kad I.Umerovas į psichiatrijos ligoninę buvo perkeltas iš paprastos ligoninės, kur buvo gydomas dėl aukšto kraujospūdžio ir širdies ligos.
„Atrodo, jog Rusijos vadovybė grįžo prie priverstinio psichiatrinio izoliavimo metodų, kurie prieš politinius disidentus buvo gėdingai naudojami sovietmečiu. Tokios Rusijos baudžiamosios priemonės yra akivaizdus tarptautinių žmogaus teisių standartų pažeidimas, prieštaraujantis Europos konvencijai prieš kankinimą ir nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą“, – situaciją kreipimesi vertina europarlamentarai.