• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grūdų eksporto iš Rusijos uždraudimas dar labiau kelia kviečių kainas, prognozuojamas ir maisto produktų brangimas.

REKLAMA
REKLAMA

Rekordinės kainos

Kviečių kaina, dar prieš paskelbiant grūdų eksporto iš Rusijos sustabdymą, buvo pasiekusi dvejų metų kainų aukštumų, ir tai nulėmė pašėlusią prekybą.

REKLAMA

Europos kviečių kaina nuo birželio pabaigos po to, kai didžiausias per pastarąjį šimtmetį karštis ir sausra užklupo Rusiją ir Ukrainą, buvo užkilusi daugiau nei 50 proc. Kainų kilimas yra didžiausias per pastaruosius 40 metų, ir maisto kompanijos jau įspėjo apie kilsiančias maisto kainas – nuo duonos iki sausainių.

REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūčio 5-ąją Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas pranešė apie grūdų eksporto uždraudimą nuo šio mėnesio 15 dienos. Kiek laiko truks šis draudimas, kol kas nėra žinoma.

Kviečių kainos Čikagos biržoje rugpjūčio 5-ąją pakilo į naujas 23 mėnesių aukštumas.

Bušelio (daugiau nei 35 litrų) kviečių, likusių JAV nuo gruodžio pristatymo, kaina po draudimo paskelbimo padidėjo 8 proc. iki 8,155 JAV dolerio. Rugsėjį pristatyti kviečiai kainuoja 7,856 JAV dolerio už bušelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gresia maisto krizė?

Žalos Rusijos derliui apimtys nebus iki galo aiškios iki rugpjūčio pabaigos, kada ūkininkai surinks derlių Sibire. Šio regiono ūkininkai paprastai surenka maždaug penktadalį Rusijos grūdų derliaus, Sibiro teritorija buvo mažiau paliesta sausros, kuri labiau pakenkė europinei šalies daliai.

REKLAMA

Bet, kaip pažymi naujienų agentūra „Bloomberg“, kainų augimas susijęs ne tik su situacija Rusijoje, bet ir sausra Ukrainoje bei Kazachstane, o taip pat liūtimis Kanadoje. 2008 metais grūdų kainos buvo rekordiškai užkilusios dėl galimos maisto krizės, susijusios su klimato kaita.

Tuo metu eksporto iš Rusijos draudimas susijęs su 2010 metų Rusijos grūdų derliaus prognozės sumažinimu nuo 90 mlrd. tonų iki 70-75.

REKLAMA

Derliaus prognozės mažinamos

Sustabdyti grūdų eksportą Maskvą ragino ir didžiausias pasaulio prekybininkas „Glencore“. Raginime pažymima tarptautinių prekybos rūmų susirūpinimas sutarčių vykdymo galimybėmis, taip pat dėl sausros bei gaisrų sumažėjusiomis Rusijos atsargomis, rašo „Financial Times“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskvai uždraudus eksportą, kaip jau buvo padaryta per 2007-2008 metų maisto krizę, tokie prekybininkai, kaip „Glencore“, galėtų tai paskelbti force majeure aplinkybe, kas leistų jiems atšaukti prekybos susitarimus.

„Glencore“ Rusijos padalinio darbuotojas padarė tokį pareiškimą po to, kada Rusijos valdžia ėmė raminti rinkas – girdi, grūdų eksportas išliks stabilus.

REKLAMA

Rusijos žemės ūkio ministerija teigė, kad šalies grūdų derlius šiemet sumažės iki 70-75 mln. tonų. Pagal ankstesnę prognozę, eksportas turėjo siekti daugiau apie 90 mln. tonų. Tvirtinama, kad eksportas išliks stabilus dėl esą turimų didelių atsargų.

Žemės ūkio ministro pavaduotojas Aleksandras Beliajevas sakė, jog Rusija turi pakankamai atsargų, kad palaikytų eksporto lygį ir patenkintų pasaulinę paklausą. Bet „Glencore“ Rusijos padalinio vadovas Jurijus Ognevas mano, kad Maksvos grūdų derliaus prognozė (70-75 mln. tonų) yra per didelė. Jis prognozuoja 65 mln. tonų derlių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų