Mieste apsilankęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius apžiūrėjo nebaigtą statyti Pilėnų mokyklą, susitiko su teisininkais ir verslininkais.
Mieste apsilankęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius apžiūrėjo nebaigtą statyti Pilėnų mokyklą, susitiko su teisininkais ir verslininkais. (nuotr. Balsas.lt)
Į Panevėžį atvykęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius dalyvavo įvairiuose susitikimuose su miesto teisininkų bendruomene, Panevėžio regiono verslo priežiūros įstaigų bei smulkaus ir vidutinio verslo atstovais.
Be to, jam užteko laiko apžiūrėti nebaigtos statyti Pilėnų mokyklos pastatą V. Alanto gatvėje. Panevėžiečių vadinamas amžiaus statybos statinys, kurį savo žinion planuoja perimti Teisingumo ministerija, o rekonstravus jį įkurdinti Panevėžio teismus, ministro neišgąsdino. R. Šimašius įsitikinęs, kad ateityje šiame pastate galės darbuotis visi Panevėžyje veikiantys teismai. Tačiau kada įvyks permainos, ministras atsakyti negalėjo, bet teigė, kad buvusios Pilėnų mokyklos pastatas teismams tinkamas.
Pamatė savo akimis
Teisingumo ministras R. Šimašius „Panevėžio balsui“ aiškino vizito į Panevėžį tikslą. „Susitiksiu su Panevėžio teisininkų bendruomene ir aptarsime su teisėsauga susijusius klausimus. Bene pats svarbiausias – būsimųjų teismo rūmų apžiūra ir perspektyva. Norėjau savo akimis pamatyti, kaip atrodo nebaigta statyti mokykla, ar pastatas yra tinkamas perkelti teismus. Be to, svarbus susitikimas su verslą kontroliuojančių institucijų darbuotojais, pokalbis su smulkaus ir vidutinio verslo atstovais“, – aiškino R. Šimašius.
Pasiteiravus, ar amžiaus statiniu vadintos Pilėnų mokyklos griuvėsiai neišgąsdino, teisingumo ministras juokavo: „Griuvėsiai kaip griuvėsiai. Gaila, kad nebuvo pastatyta mokykla. Kita vertus, nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Juk akivaizdu, kad teisinės institucijos neišsitenka dabartiniuose pastatuose ir reikia ieškoti galimybių įstaigas perkelti. Tikimasi, kad kelios teisinės institucijos galės persikelti į vieną pastatą. Tai būtų labai patogu ir ekonomiškiau. Manau, kad toks sprendimas bus priimtas ir į šį pastatą bus perkelti Panevėžio teismai. Tiesa, kada tai bus, atsakyti kol kas negaliu. Reikia išspręsti turtinius ir techninius klausimus. Šis pastatas tinkamas. Tik, žinoma, jį reikia suremontuoti.“
Kels ir Pataisos namus
Teisingumo ministras priminė, kad planuojama iš miesto centro iškelti ir Pataisos namus, kuriuose kali apie 300 moterų. „Planai yra sudaryti, – tvirtino R. Šimašius. – Yra grafikas, kaip ir kada į kitas vietas bus perkelti ne tik Moterų pataisos namai, bet ir kitos panašios įstaigos. Jų renovuoti nėra galimybės. Galų gale tai būtų neekonomiška, todėl ir yra sudarytas planas, kaip tokias įstaigas įkurdinti naujai pastatytuose pastatuose kitose vietose. Be to, keičiantis naujoms Pataisų namų sienoms, keisis ir pats įstaigos modelis. Nuteistosios tuomet bus apgyvendintos kamerose, o ne gyvens kaip bendrabutyje. Vieta naujiems Pataisos namams statyti jau numatyta, bet šiandien nenorėčiau apie tai diskutuoti – nesu pasiruošęs.“
Teisėjams padės tarėjai
Išgirdęs klausimą, ar bus įteisintas visuomenės atstovų dalyvavimas priimant teismų sprendimus, teisingumo ministras R. Šimašius paaiškino: „Siekiant didinti visuomenės pasitikėjimą teismais ir jų veiklos atvirumą, būtina įteisinti visuomenės atstovų dalyvavimą priimant teismų sprendimus. Siūlome visuomenės atstovus pasitelkti sprendžiant itin reikšmingas bylas, kuriose jie galėtų prieš teismui priimant sprendimą teisėjui išsakyti savo nuomonę, kaip turėtų būti išspręstas ginčas. Po daug metų besitęsiančių ne itin produktyvių diskusijų pirmą kartą visuomenei vertinti pateikiamas konkretus projektas, įteisinantis visuomenės atstovų dalyvavimą teismo veikloje.
Nors girdėti labai prieštaringa nuomonė dėl visuomenės atstovų teismuose, tačiau ši naujovė yra būtina atsižvelgiant į visuomenės lūkesčius dėl teismų veiklos. Šiuo metu visuomenės tarėjų klausimas svarstomas, derinamas ir jį sutvarkius bus pateiktas svarstyti Vyriausybei, Seimui. Beje, buvo atlikta apklausa, ir daugelis apklaustųjų pasisakė, kad nagrinėjant bylas teisme su teisėju turėtų dalyvauti ir visuomenės atstovai.“
Raimonda MIKUČIONYTĖ