Nuo naujų metų norint išsikviesti greitąją pagalbą, tai bus galima padaryti tik per tarpininkus. Ukmergės greitosios pagalbos dispečerinės funkcijas perims Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stotis. Kiti mažesni miesteliai taip pat neteks savo dispečerinių.
Numatyta, kad vietoj dabar šalyje veikiančių 56 liks tik 10 greitosios medicinos pagalbos stočių ir tiek pat dispečerinių.uose liktų tik jiems pavaldūs postai. Medikai baiminasi, kad dėl to gali kilti nemažai nesusipratimų.
Greitosios medicinos pagalbos reorganizacija vykdoma Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymu.
Nuo sausio 1 dienos į gyventojų telefonų skambučius atsakinės ir užsakymus iškvietimams priims centralizuotos dispečerinės. Jų šalyje planuojama palikti apie dešimt. Dispečerinių darbuotojai gautą informaciją perduos teritoriniams greitosios medicinos pagalbos skyriams pagal iškvietimo vietą.
Į Ukmergės rajono gyventojų skambučius nuo sausio 1-osios atsakinės Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties medikai. Jie iškvietimus radijo ryšiu perduos Ukmergės greitosios medicinos pagalbos skyriaus darbuotojams.
Ne tik gyventojams, bet ir medikams kol kas ramybės neduoda daugybė klausimų, susijusių su šia reorganizacija. Svarstoma, kokią įtaką ji turės „greitosios“ darbuotojams ir ukmergiškiams.
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė sako, kad labiausiai nerimą kelia naujosios tvarkos įsigaliojimo skubotumas.
Pašnekovė teigia, kad į greitosios pagalbos automobilius dar nėra įmontuota naujo skaitmeninio radijo ryšio aparatūra. Iškvietimus perduodant centralizuotai, visa apskritis turi suderinti radijo bangų dažnius su Ryšių reguliavimo tarnyba.
„Mes dėl šių neaiškumų ir keliame bangas. Buvome susitikę su ministerijos, ligonių kasų, Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties atstovais ir siūlėme reorganizaciją atidėti, kol visi techniniai dalykai bus išspręsti“, – pasakojo vyriausioji gydytoja.
Atidėjus naujovių įdiegimą, daugiau laiko liktų apmokyti greitosios pagalbos automobilių medikus naudotis naująja įranga.
Viena iš galimų problemų, kurias padiktuos reorganizacija, – kaimai vienodais pavadinimais. Iškvietimus registruojančios centrinės dispečerinės darbuotojai to gali nežinoti. Nedaug tereikia, kad greitoji nuvyktų ne tuo adresu...
Be to, anot J. Galiauskienės, pasikeitimams numatyta netinkama data. Naujųjų metų šventės – „ne pats ramiausias laikas greitosios darbuotojams“.
Šiuo metu Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos skyriuje dirba šešios dispečerės. J. Galiauskienė neslepia, kad po reorganizacijos darbo neteks trys darbuotojos. Viena iš jų – pensinio amžiaus. Dviem buvo pasiūlytos kitos pareigos, bet jų atsisakė. Trys dispečerės šį darbą dirbo kaip antraeilį, taigi pagrindinės jų pareigos „nenukentės“.
Vadovė tikisi, kad reorganizacijos nesklandumai – laikinas reiškinys ir viskas susidėlios į savo vietas. Tuo labiau, kad gyventojai greitosios pagalbos medikus galės kviesti tais pačiais telefonais, kaip ir ligi šiol.
Į iškvietimus vykstančių greitosios pagalbos ekipažų skaičius ir sudėtis nesikeis. Skyrius turi 5 greitosios pagalbos automobilius. Į pagalbą rajono gyventojams pasiruošę 17 felčerių ir 16 vairuotojų.
Ligita JUODVALKIENĖ