Jei norėtumėte pasivaikščioti takais, kuriuos kažkada mynė popiežių kojos, Italijos sostinė jums gali pasiūlyti slaptą išėjimą iš Vatikano namų stogais, kuris kadaise ne vienam popiežiui padėjo išsigelbėti nuo artėjančių priešo kariuomenių.
Itališku žodžiu "passetto" vadinamą praeigą Italijos valdžia ketina atidaryti po dviejų mėnesių. Į šį siaurą koridorių patekę lankytojai turės progos pasisukioti miesto stogais ir pasimėgauti įstabiais Šv. Petro bazilikos bei senovinės Šv. Angelo pilies vaizdais.
"Tai istorinė erdvė, kuria popiežiai naudojosi pačiomis dramatiškiausiomis akimirkomis, kuri užminė visokių mįslių ir iš tiesų žadina žmonių smalsumą", - trečiadienį žurnalistams sakė Šv. Angelo pilies muziejaus direktorė Fiora Bellini (Fjora Belini).
"Passetto", kuris driekiasi kokius 800 metrų, istorija ilga ir įdomi. 1277 metais įrengta praeiga leido pareigūnams šnipinėti, kas dedasi aplink Vatikaną, tuo tarpu apačioje gatvėmis vaikštantys žmonės jų nė nematė.
Ankštas koridorius popiežiams atstodavo ir atsarginį išėjimą. Bene žinomiausias bus popiežiaus Klemenso VII pabėgimas: 1527 metais jis paspruko iš Vatikano ir pasislėpė Šv. Angelo pilyje, taip išvengdamas nuožmių Šventosios Romos imperijos valdovo Karolio V samdinių, kurie tuo metu jau niokojo Romą.
"Atviriausiose praeigos vietose kardinolai ir popiežiaus pagalbininkai pridengdavo pontifiką didžiuliu gobtuvu, todėl apačioje buvusios plėšikų ordos jo nepamatė", - aiškino Vatikano muziejų direktorius Francesco Buranelli (Frančeskas Buranelis).
Tačiau XXI amžiaus praeiviams nebėra ko bijoti.
Išankstinė ekskursija, kurios metu buvo leista apžiūrėti dengtą žemutinę koridoriaus dalį, ne tik slėpė nuo kaitrios Romos saulės, bet ir suteikė progos pro siaurus langelius, kadaise atstojusius šaunamąsias angas, pasigrožėti Tibro upe ir sausakimšomis miesto gatvėmis.
Iš viršutinės praeigos dalies galima iš arti pažvelgti į visame pasaulyje garsią Vatikano Šv. Petro baziliką, pasigrožėti iki tol neregėtais jos rakursais ir žvilgterėti į gretimų namų langus.
Išbandyti daugiau nei dvejus metus restauruotą "passetto" bus galima tris savaites. "Visam laikui jį tikimės atidaryti spalio mėnesį, tada žmonės galės užsisakyti ekskursijas, - savo darbo kabinete Šv. Angelo pilyje pasakojo F. Bellini. - Tai pirmas kartas, kai jis bus atviras visiems".
Tačiau lankytojai galės pasivaikščioti tik Romos pusėje. Italijos ir Vatikano sieną aiškiai žymintys geležiniai vartai liks užrakinti ir bent jau artimiausiu metu tikrai neatsivers.
"Reuters"-BNS