Reitingų karalienė Europos Komisijos įgaliotinė Dalia Grybauskaitė lankydamasi Lietuvoje pažėrė kritikos Vyriausybei dėl infliacijos nesuvaldymo ir įsiveržė į Lietuvos politikos padangę. Išvykdama įgaliotinė paliko klausimą: ką tai reiškia?
„Geležinė ledi“ remia G. Kirkilą prie sienos
Turbūt atpažįstate, kad pasakos Gražuolė čia – D. Grybauskaitė, o Pabaisa – ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas. Jokiu būdu čia nebus kalbama apie politikų išvaizdą, o tik apie jų įvaizdį viešojoje erdvėje.
Ji žvelgia iš aukštybių tarsi dievaitė - iš skaudžiai žydro reitingų dangaus. Populiariausias politikas Lietuvoje - vis dar Valdas Adamkus, o antroji - Dalia Grybauskaitė, gana ženkliai atsiplėšusi nuo artimiausio persekiotojo, antroje vietoje įsitvirtinusio Rolando Pakso. Kadangi ir V. Adamkus, ir R. Paksas rinkimuose nedalyvaus, šiose kol kas menamose varžytuvėse D. Grybauskaitei reikėtų grumtis su Vilija Blinkevičiūte, kurią populiarumu D. Grybauskaitė lenkia dvigubai.
Europos Komisijos (EK) įgaliotinė D. Grybauskaitė yra dalykiška, kritiška, pragmatiška ir konstruktyvi specialistė (vos nepasakiau – karatistė, bet ir tai būtų teisybė), turinti finansų politikos viziją. Ji nekenčia dotacijų, ypač žemės ūkiui, ir pasisako už finansų discipliną. Vadinama „geležine ledi“, išrinkta geriausia metų EK įgaliotine. Dirbusi socialdemokrato Algirdo Brazausko vyriausybėje finansų ministre ir net ėjusi ministro pirmininko pareigas A. Brazausko garsiosios poilsinės kelionės Egiptan metu, dabar ji yra kalbinama dalyvauti prezidento rinkimuose lyderių badą jaučiančių konservatorių vadovo Andriaus Kubiliaus.
Lietuvos politikui labai palanki padėtis yra reziduoti užsienyje - prisiminkime aukštus it Hanner dangoraižis tuometinio ambasadoriaus Rusijoje, lyg ir nieko didvyriško nedarančio Egidijaus Bičkausko reitingus. D. Grybauskaitė įsiveržia į Lietuvos padangę it meteoras, brūkšteli per nosį premjerui ir vėl dingsta, užmezgusi naujus reitingų pumpurus.
Taigi D. Grybauskaitė yra kompetentinga, žvali, logiška ir iškalbinga, pripažinta visos Europos, o pabaisa nuolat kalbose besipainiojantis G. Kirkilas kaltas, kaltas ir dar kartą kaltas. Pasak D. Grybauskaitės, vyriausybė puotaujanti maro metu, ir ta puota tik didėjanti. G. Kirkilas visiškai neklauso D. Grybauskaitės raginimų Vyriausybei mažinti savo pačios išlaidas, subalansuoti biudžetą bei peržiūrėti visas išlaidas. „Atrodome blogai ir artimiausiu metu atrodysime dar blogiau“, - nedailina padėties įgaliotinė, kalbėdama apie kelerių metų infliacijos perspektyvą. Ji duoda suprasti, kad vyriausybė iš jos yra gavusi dar aštresnių neviešintų signalų, o prabilti žiniasklaidai ją privertė tik išskirtinis Vyriausybės nerangumas.
Pabūklo šūvis – pro šalį
G. Kirkilas į įgaliotinės kritiką reagavo sau būdingu nesolidžiu stiliumi, teisindamasis, smogdamas atgal ir galų gale painiodamasis. Girdi, jis apskųsiąs akiplėšišką ES įgaliotinę jos patronui EK pirmininkui Jose Manueliui Barroso. Tokiu G. Kirkilo pareiškimu susidomėjo net jo partiečiai. G. Kirkilas pareiškė pajuokavęs - turbūt taip pasiaiškinti patarė jo patarėjas Albinas Januška, kuris savo laiku, liudydamas Seimo komitetui, kalbėjo, kad Valdas Adamkus priklauso slaptosioms tarnyboms, o vėliau pasiaiškino Seimo nariams pasakojęs anekdotą.
Ministro pirmininko paramai iššovė dar vienas pabūklas: Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Raimundas Lopata LTV laidoje „Savaitė“ pareiškė, kad įgaliotinė yra deleguota į postą Lietuvos Vyriausybės, ir ši galinti ją imti ir atšaukti. Ką gi, užuomina aiški, tačiau įdomiausia, kad čia R. Lopata kalbėdamas visai Lietuvai buvo netikslus: EK įgaliotinis neatstovauja ES valstybėms narėms, ir nacionalinių valstybių Vyriausybė jo atšaukti negali: įgaliotinis atsistatydina EK pirmininko reikalavimu (žr. 1.2.1 punktą). Ką reiškia tokia gerbiamo direktoriaus klaida, galima tik spėlioti. Beje, įgaliotinių elgesio kodeksas nereglamentuoja įgaliotinių pasisakymų.
Puotos su Karaliene
Lietuvos dangumi praskriejusios kometos pasirodymas pernelyg trumpas, kad leistų daryti toli siekiančias išvadas, tačiau vis dėlto į šį reiškinį verta pažvelgti mažumėlę atidžiau. Pavyzdžiui, įdomi detalė yra tai, kad šį kartą apsilankiusi Lietuvoje D. Grybauskaitė nepaneigė galimybės kandidatuoti į prezidentus: pareiškė savo sprendimą dėl kandidatavimo pranešianti vėliau. Net ir toks svarstymas jau paverčia ją Lietuvos politikos žaidėja ir jos žodžiams suteikia kiek kitokį atspalvį. Jos kaip įgaliotinės kadencija baigiasi 2009 m., tačiau būdama iškili specialistė ji gali tikėtis antrosios kadencijos, juolab Lietuvos politikai ją mielai sutiktų laikyti Briuselyje dar penkerius metus, toliau nuo pagundų. Mintis, kad 20 tūkst. eurų per mėnesį algą ir ramų bei garbingą gyvenimą Briuselyje moteris iškeis į Lietuvos politikos verpetus ir panorės maudytis neišvengiamuose politikui purveliuose gali pasirodyti neįtikinama, tačiau dabar ji jau turi realybės pamušalą.
D. Grybauskaitė kalbėjo, kad į Lietuvą komandiruotėn ją siuntė Europos Komisija. Vis dėlto šios komandiruotės darbotvarkė - bent ta, kuri skelbiama oficialiai - yra keistoka. Per visą savaitę numatyti tik keturi renginiai - tarp jų dvejos iškilmės, surengtos Lietuvos prezidento ir Nyderlandų Karalienės Beatrix vieni kitų garbei, taip pat susitikimai su Seimo pirmininku Česlovu Juršėnu ir Seimo pirmininko pavaduotoju Andriumi Kubiliumi. Europos Komisijos pasiuntinei kiek natūraliau būtų susitikti su Vyriausybės atstovais, ypač su ministru pirmininku - be šio susitikimo vizitas nevisavertis. Komisija siuntė įgaliotinę puotauti su Karaliene? Gali būti, kad įgaliotinės santykiai su ministru pirmininku, finansų ministru ir kitais ministrais yra tokie prasti, kad net susitikimą paverčia neįmanomu, tačiau tai neigiamai charakterizuoja ne tik ministrus, bet ir pačią įgaliotinę. G. Kirkilas nusiskundė, kad D. Grybauskaitė neranda laiko susitikti su Vyriausybės nusamdytu konsultantu, besirūpinančiu Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimu, Aleksandru Abišala. Ką gi, galbūt įgaliotinė iš tiesų perkrauta darbu, o greičiausiai - laiko A. Abišalą nevertu susitikimo.
Maždaug tuo metu, kai Lietuvoje lankėsi D. Grybauskaitė, G. Kirkilas susitiko su kitu EK įgaliotiniu, Joaquinu Almunia, kaip sykis atsakingu už ekonominę ir pinigų politiką, tačiau atitinkamos D. Grybauskaitės minėtos „EK nuomonės“, iš visa ko sprendžiant, neišgirdo.
Įdomu ir tai, kad šį kartą neišgirdome D. Grybauskaitės pastabų viena iš jos Komisijoje kuruojamų temų - apie ES struktūrinių fondų įsisavinimą. Kurį laiką Lietuvos rodikliai smuko žemyn, ir tai buvo garsiai skelbiama įgaliotinės lūpomis. Dabar Lietuva rodiklius pagerino, tad apie tai kalbėti, rodos, jau neverta.
Pasakoje Gražuolė buvo graži, o Pabaisa – baisi. Be to, Gražuolė buvo Pabaisos svečias. Tuo paralelės ir baigiasi.