Graikijoje pradėtas plataus masto puolimas prieš radikalią „Auksinio saulėtekio“ partiją, kuriai dabartiniame šalies parlamente atstovauja 18 politikų. Jau suimta daugiau kaip 20 partijos narių, kurie kaltinami priklausymu „kriminalinei organizacijai“. Partijos lyderiai tai vadina susidorojimu su politiniais konkurentais. Tačiau buvę sulaikytų asmenų bendrininkai pasakoja apie partijos hierarchiją su „Fiureriu“ jos viršūnėje, Hitlerio garbinimą ir reidus prieš migrantus.
Atėmė balsus iš komunistų
Formalia priežastimi pradėti reidus prieš neonacių partiją tapo 34 metų repo muzikanto, antifašisto Pavloso Fyssaso nužudymas. Jis buvo nužudytas muštynėse, kurias inicijavo graikų neonaciai. Keracini rajonas, kuriame buvo nužudytas P. Fyssasas, kaip ir kaimyniniai Peramos, Drapeconos, Amfiali ir Nikėjos rajonai, visada buvo laikomi „raudonaisiais“ Atėnų priemiesčiais, nes jų gyventojai tradiciškai balsuodavo už komunistus.
Tačiau pastaruoju metu „Auksiniam saulėtekiui“, išnaudojant finansinius dėl krizės darbo netekusių vietos gyventojų sunkumus ir atsiradusią neapykantą „nelegalams“, pavyko pakeisti jėgų balansą. Neonaciai pradėjo „patruliuoti“ rajonų gatvėse ir puldinėti imigrantus, o „etniniams graikams“ – dalinti maistą. Dėl to parlamento rinkimuose šiuose rajonuose radikalioji partija sugebėjo gauti net 10 proc. balsų.
Sąmokslas prieš valdžią
Netrukus po P. Fyssaso nužudymo valdžia gavo ir dar vieną priežastį pradėti tyrimą dėl neonacių partijos veiklos. Kariuomenės specialiųjų pajėgų rezervo tinklapyje atsirado pareiškimas, kuriuo raginama atsistatydinti prezidentui ir vyriausybei bei suformuoti naują laikiną vyriausybę kariuomenės pagrindu. Autorius taip pat pasiūlė tą pačią akimirką iš šalies išsiųsti visus nelegalius imigrantus.
Visi šie įvykiai išprovokavo kalbas apie dešiniųjų sąmokslą prieš valdžią, tai tapo puikiu pretekstu imtis puolimo prieš jau seniai nerimą keliantį „Auksinį saulėtekį“. Prokuratūra kalba apie partijos sąsajas su mažiausiai dešimtimi žmogžudysčių ir pasikėsinimų, šantažavimu ir pinigų plovimu. Daugelis prokuratūros duomenų remiasi buvusių partijos narių parodymais. Šie žmonės papasakojo ir apie vidinę „Auksinio saulėtekio“ struktūrą.
Su Fiureriu priešakyje
Kaip teigia prokuratūros liudininkai, „Auksinis saulėtekis“ yra griežtai hierarchinė kriminalinė grupuotė, kurios viršūnėje yra Nikolaosas Michaloliakosas, turintis Fiurerios pravardę, ir jo dešinioji ranka Christas Pappasas. Žemesniame lygmenyje partijos nariai skirstomi į penkių žmonių grupes, kiekviena iš jų turi savo kuratorių, atsiskaitantį prieš partijos viršūnę.
Partijos nariai privalo reguliariai lankytis ideologiniuose užsiėmimuose, kuriuose yra šlovinamas Hitleris, neigiami nacių nusikaltimai. O tuos, kurie išdrįsdavo suabejoti partijos vadovybės pareiškimų teisingumu, žiauriai sumušdavo. Be to, graikų neonaciai turi dvi pasiruošimo stovyklas, kuriose naujokai mokomi elgtis su ginklais. Speciali grupė yra atsakinga už tai, kad visa ši informacija nebūtų paviešinta.
Buvę „Auksinio saulėtekio“ nariai taip pat atskleidė ir tai, kad partija organizuoja nuolatinius reidus prieš imigrantus. Pasak jų, tokiose smurto akcijose dalyvaudavo iki dešimties partijos atstovų. Dažniausiai jie poromis sėsdavo ant motociklų ir važinėdavo po miestų gatves, ieškodami aukų. Sėdintysis gale rankose laikydavo Graikijos vėliavą ir ja daužydavo visus gatvėse sutiktus imigrantus, pavyzdžiui, pakistaniečius.
Kova nebaigta
Patys „Auksinio saulėtekio“ atstovai kontratakuoja. Jie tvirtina, kad suėmimai ir puolimas prieš partiją yra viso labo susidorojimas, kuris prives prie situacijos šalyje destabilizavimo. Jie visi kaltę verčia valdantiesiems. „Auksinis saulėtekis“ grasina atšaukti savo partijos narius iš parlamento. Tokiu atveju Graikijai tektų rengti papildomus rinkimus į atsilaisvinusias vietas. Tačiau kol kas neaišku, ar „Auksinis saulėtekis“ imsis tokių veiksmų. Pasak analitikų, toks žingsnis vargu ar būtų naudingas partijai. Nauji rinkimai pastarųjų skandalų fone Graikijos radikalams grėstų visišku vietų parlamente praradimu ir pašalinimu iš viešos politikos.