• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Globos namuose išsekusios mergaitės istorijoje – kaltųjų paieška

Nesuvokiama, kaip tokie skaudūs įvykiai nesubrandina permainų (papildyta 10:55)

Visuomenės pasipiktinimą sukėlusių įvykių Ventos socialinės globos namuose, iš kurių į medikų rankas pateko visiškai išsekusi 8 metų mergaitė, istorija toliau kelia ažiotažą.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl susidariusios padėties savo poziciją šiandien nutarė išsakyti Vaiko teises ginančių organizacijų atstovai. Vaikų psichiatras Dainius Pūras savo kalbą pradėjo nuo kritikos buvusiai vyriausybei, kuri, anot jo, buvo neveiksni sprendžiant tam tikrus probleminius klausimus. „Tikimės, kad naujoji valdžia turės kitokį požiūrį. Ir milijonai litų nebebus paleidžiami vėjais, o investuojami ten, kur jų iš tikrųjų reikia“, - sakė D. Pūras.

REKLAMA

(Papildyta 10:55 val.)

D. Šakalienė pridūrė, kad gydomos mergaitės būklę būtų galima apibūdinti kaip būklę po kankinimų:

„Patys medikai patvirtino, kad mergaitė tikrai kentėjo. Nors globos namų atstovai teigė, kad ji nuolat būdavo blogos nuotaikos. Dėl šios istorijos, kaip juridinis asmuo, turi atsakyti institucija. Turime tokią situaciją, kad už vaiką yra atsakinga institucija, o ne konkretus asmuo. Todėl globos namų darbuotojų niekas taip ir nenubaus.“  

REKLAMA
REKLAMA

(Papildyta 10:45 val.)

D. Pūras pridūrė, kad sprendžiant vaikų globos namų problemas lyderiauja Gruzija ir Bulgarija. Todėl Lietuvai tikrai netrūksta gerų pavyzdžių. „Tose šalyse bandoma atsisakyti kūdikių namų ir tas daroma sėkmingai. Vaikams iki trejų metų yra aktyviai ieškomos ir surandomos globėjų šeimos. Į tokią politiką žiūrima valstybiniu lygmeniu, priešingai nei yra Lietuvoje“, - tikino D. Pūras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus teisių stebėjimo instituto laikinai einanti direktorės pareigas Dovilė Šakalienė sutiko, kad norint sumažinti vaikų globos namuose skaičių reikia supaprastinti įvaikinimo procedūras. „Mano pačios šeima norėjo įsivaikinti vieną berniuką. Paskambinome į globos namus, o mums pareiškė, kad tas procesas yra labai sunkus. Iš karto pasakė, kad vaikas jau priskirtas kitiems globos namams ir jis netrukus išvažiuos. Todėl kils dar daugiau problemų. Akivaizdu, kad norėdamas įsivaikinti turi nueiti kryžiaus kelius“, - piktinosi D. Šakalienė.

REKLAMA

(Papildyta 10:30)

SOS kaimų draugijos Lietuvoje vaiko interesų patarėja Virginija Pleckevičienė pridūrė, kad mūsų šalis yra viena tų, kuriose vaikų globos namai yra tiesiog perpildyti.

„Iki šiol turime daug globos namų, kur po vienu stogu glaudžiasi 150 vaikų. Tokie skaičiai rodo problemas, kurias bandoma spręsti, tačiau tas daroma per lėtai. Taip pat reikia įkurti profesionalios globos sistemą, nes šiuo metu už vaiką dideli pinigai mokami tik tada, kai jis auga globos namuose. Tuo tarpu globėjams už vaiką skiriama kelis kartus mažiau pinigų“, - pabrėžė V. Pleckevičienė.

REKLAMA

Papildysime...

Incidentai susivokti nepadeda?

Ventos socialinės globos namų įvykis – vienas iš daugelio plačiai žiniasklaidoje nuskambėjusių atvejų apie šiurkščius vaiko teisių pažeidimus globos įstaigose, tačiau net tokie skaudūs įvykiai kol kas nepadeda valdžios atstovams suvokti esminių permainų būtinybės.

Nevyriausybininkai nori atkreipti visuomenės dėmesį, kad tokie šiurkštūs vaiko teisių pažeidimai yra tiesioginė neveiksmingos vaiko teisių apsaugos politikos Lietuvoje pasekmė. Vaiko teisių gynėjai ne kartą ragino valdžios institucijas imtis esminių permainų vykdant šeimos politiką, siekiant svarbiausio tikslo – kad vaikas galėtų augti šeimoje, o šeimos gautų tinkamą pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikų apgyvendinimas institucinėse globos įstaigose prilygsta valstybės vykdomai prievartai vaiko atžvilgiu bei sudaro prielaidas sisteminiams vaiko teisių pažeidimams. Tačiau vaikų, kuriems nesaugu gyventi savo namuose, apstu. Tragedija Prienų rajone, kai tėvas sužalojo 5 vaikus, parodė, jog valstybė šeimos politiką tik deklaruoja, o realių veiksmų tokiose gyvybiškai svarbiose srityse kaip šeimos ir tėvystės įgūdžių parama, vaiko gerovės užtikrinimas nesiima.

REKLAMA

Neformalus ir vis augantis nevyriausybininkų sąmbūris ragina koncentruotis ne į „iešmininko“ paiešką, o į problemos sprendimą – nevyriausybininkai pasirengę padėti Vyriausybei užtikrinti, kad vaikystės ir šeimos politikoje įvyktų seniai subrendęs proveržis ir Lietuva ne žodžiais, o darbais pradėtų rūpintis savo vaikais.

Konferenciją rengia neformalus nevyriausybinių organizacijų sambūris, atstovaujamas Žmogaus teisių stebėjimo instituto, SOS Vaikų kaimų draugijos, Paramos vaikams centro, „Globalios iniciatyvos psichiatrijoje“, Lietuvos neįgaliųjų forumo, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“, Vaikų linijos, Eurazijos žalos mažinimo tinklo, „Vaiko labui“, „Gelbėkit vaikus“.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų