Dalios Grybauskaitės kadencijai einant į pabaigą, vienas po kito kandidatais pasiskelbia vis daugiau politikų, visuomenės veikėjų, ekonomistų, tad žurnalistai narsto ne tik jų biografijas, bet ir klausia jų požiūrio vienu ar kitu klausimu.
Didžiausios klaidos – užsienio politikoje
Štai vienas rinkimų favoritų Gitanas Nausėda ne tik vertina savo silpnąsias ar stipriąsias puses, bet „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ pasakė ir ką darytų kitaip, nei darė Dalia Grybauskaitė.
„Man patinka bendra kryptis ir kokius geopolitinius principus demonstruoja prezidentė Dalia Grybauskaitė. Taktikos požiūriu, taip, gal pirmaisiais kadencijos metais nesusiklostė santykiai su mūsų pietine kaimyne Lenkija, mano nuomone, santykiai su šiuo kaimynu yra nepaprastai svarbūs. Taip pat buvo sprendimų, kurie, švelniai tariant, nepagerino mūsų santykių su JAV, bet tai vėlgi buvo pačioje pirmosios kadencijos pradžioje“, –tvirtino G. Nausėda.
Tačiau buvusiam ekonomistui patinka, kaip D. Grybauskaitė elgiasi vidaus politikoje ir kaip susitvarko su Seimo ir Vyriausybės spaudimu.
„Vidaus politikoje prezidentė užėmė gana tvirtą poziciją tų klausimų ekonominių, socialinių, teisinių, kurie buvo nekokybiškai paruošti ar kėlė teisinius pavojus jų atžvilgiu. Ji tvirtai demonstravo savo poziciją neleisdama jų įgyvendinti“, - pastebėjo G. Nausėda.
Jam patinka D. Grybauskaitės tvirtas būdas ir tapęs prezidentu pats norėtų turėti panašias būdo savybės.
„Taip, kad šitoje vietoje ir aš norėčiau būti štai toks žmogus, kurio netampytų už virvučių ir galbūt neklaidintų kokie nors gudrūs patarėjai, sakydami, kad reikia daryti taip arba kitaip. Būdamas ekonomistu aš turėsiu labai aiškią ir tvirtą savo nuomonę, ar vieni ar kiti sprendimai veda į priekį, ar veda atgalios“, – tikino G. Nausėda.
Turi ne tik ekonominių žinių
G. Nausėda tvirtina, kad per savo ilgą ekonomisto karjerą įgijo ne tik savo srities žinių, bet ir turi sugebėjimą susitarti su skirtingais žmonėmis.
„Aš manau, kad tai tam tikros žmogiškosios savybės, kurios leidžia ieškoti sąlyčio taškų su įvairių pažiūrų žmonėmis. Manau, kad šitas moderatoriaus vaidmuo prezidento institucijoje yra nepaprastai svarbus, nes sutelktomis pastangomis partijos gali padaryti daug daugiau ir kur kas sėkmingiau įgyvendinti savo rinkiminius pažadus, negu besiblaškydamos arba kariaudamos viena prieš kitą“, – tvirtina kandidatas į prezidentus.
Tačiau G. Nausėda pripažįsta, kad jam padės ir per ilgą ekonomisto karjerą sukauptos žinios finansų ir ekonomikos srityje.
„Be jokios abejonės, [pravers] ekonominės pažiūros ir žinios, kurias sukaupiau per keliasdešimt savo nuoseklaus darbo metų vykdydamas tiek mokslinę, tiek pedagoginę, tiek praktinę veiklą finansų institucijoje.
Be to, padės ir tam tikras socialinės sistemos pažinimas, nes buvau gana aktyvus pilietis, skaitydavau ir domėdavausi daugybe klausimų, tame tarpe nesusijusių visai su ekonominiais procesais, taip kad ir čia sukaupiau tam tikrą žinių ir patirties bagažą“, – tikino G. Nausėda.
Neturi politinės patirties
Tiesa, buvęs ekonomistas pripažįsta, kad jam politika – naujas dalykas, mat iki šiol pats dar nėra joje dalyvavęs.
„Aš nesu buvęs niekada aktyvioje politikoje, nors viena išimtis buvo, bet tai buvo veikiau epizodas, kai 2004 metais aš dalyvavau prezidento Valdo Adamkaus rinkiminiame štabe ir ten tikrai užėmiau ne pačią mažiausiai pastebimą vietą, kadangi teko labai daug dalyvauti įvairiose diskusijose. Ir iš karto po rinkimų, kurie Valdui Adamkui susiklostė sėkmingai ir esu labai laimingas, kad kruopelytę dėl to prisidėjau“, – prisiminė G. Nausėda.
Tiesa, prieš 14 metų, iš karto po V. Adamkaus pergalės, ekonomistas turėjo galimybę palikti banką ir nerti į politikos vandenis.
„Man buvo pasiūlyta tapti tikruoju V. Adamkaus patarėju ekonomikai ir tęsti spontaniškai prasidėjusią politinę karjerą, bet tą kartą aš buvau tik ketverius metus turėjęs savo karjeros banke ir dėl to man norėjosi tęsti tą analitinę veiklą, kurią aš pradėjau 2000 metais. Tuomet aš atsisakiau, sutikdamas tapti visuomeniniu patarėju. Tuomet truputį dalyvavau, bet tai nebuvo tikrasis dalyvavimas. Tad mokėjimas plaukioti kartais ir drumstuose politikos vandenyse yra laikytinas mano trūkumu“, – sakė G. Nausėda.
Margas patyrusių kandidatų būrys
O G. Nausėdos konkurentai bus jau nemažai patirties sukaupę politikai. Jau ne pirmą kartą rinkimuose dalyvauja buvęs ilgametis Rolando Pakso bendražygis, europarlamentaras Valentinas Mazuronis. Taip pat prie kandidatų jungiasi europarlamentaras Petras Auštrevičius.
Rugsėjo pradžioje apie kandidatavimą paskelbė ir konservatorius, buvęs ambasadorius Vygaudas Ušackas.
Tą pačią dieną kaip ir G. Nausėda eiti į prezidentus nusprendė ir filosofas, vienas Sąjūdžio kūrėjų Arvydas Juozaitis.
Norą tapti prezidente pareiškė ir ekonomistė, Seimo narė Aušra Maldeikienė bei siemo narys Naglis Puteikis.
Laukiama ir ką nuspręs rinkimų favoritais laikomi premjeras Saulius Skvernelis bei Seimo narė Ingrida Šimonytė.
Prezidento rinkimai turėtų vykti gegužės 12 dieną.