Lietuva – pavojų žmonių gyvybei keliančių girtų vairuotojų rojus. Sulaiko policija girtą vairuotoją, pasibaisi girtumu ir... pagrūmoja pirštu. Vairuotojas ir toliau sėkmingai važinėja. Tokie įstatymai. Vairuotojo pažymėjimą atima tik teismas.
Jei jus sulaikė girtutėlį už vairo, neišgyvenkite, kad neteksite vairuotojo pažymėjimo. Vos tik įvykio vietoje bus surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas, jums iškart bus išrašytas ir laikinas vairuotojo pažymėjimas. Automobilį, aišku, greičiausiai paims, bet jei esate „prie pinigėlio“ ir namie turite kitą automobilį arba jei jūsų kartu šventęs draugas pasijus per daug išgėręs, kad vairuotų savo mašiną, jūs galite iškart sėsti už jos vairo – teisę vairuoti juk turite. Alkoholis per tą laiką iš jūsų gal dar ir neišgaravo, bet kam tai rūpi. Policininkas savo pareigą atliko – girtą sulaikė, vairuotojo pažymėjimą atėmė, laikinąjį išdavė. O jei vėl sulaikys girtą, tai gal ir vietoj šio laikinojo naują išrašys... Išsiblaivius belieka įsisukti į teismų ir apeliacijų karuselę ir nesijaudinti – sulauksite senaties termino, o pelnytos bausmės greičiausiai ne. Kitose šalyse su girtuokliais elgiamasi griežtai ir negailestingai, o Marijos žemėje jiems keliuose traiškyti žmones sudaromos idealios sąlygos.
Sužalojo laukdamas teismo
Rugsėjo pabaigoje Šiaulių apygardos teismas nagrinės nuteistojo Kornelijaus Nutauto apeliacinį skundą. Buvęs „Snoro“ banko apsaugos vadas, būdamas visiškai girtas šarvuočiu taranavęs automobilį ir sunkiai sužalojęs jo vairuotoją bei jos sūnų, nusprendė, kad jam skirta per griežta bausmė – laisvės atėmimas dvejiems metams šešiems mėnesiams, bausmę atliekant atvirojoje kolonijoje, ir paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas vairuoti transporto priemonę trejus metams.
Nuteistasis ginčija Šiaulių miesto apylinkės teismo įrodymų vertinimą. Jo manymu, teismas neobjektyviai ir neišsamiai įvertino visus byloje surinktus įrodymus, neįvertino visų ištirtų byloje įrodymų, be to, teismas buvo šališkas.
Savo apeliaciniame skunde nuteistasis motyvuoja tuo, kad nusikalstamą veiką padarė pirmą kartą, ir nuoširdžiai gailisi ir prašo teismo panaikinti pirmos instancijos teismo nuosprendį ir baudžiamąją bylą nutraukti.
Savaitraštis „Šiauliai plius“ jau rašė, kad vis dėlto nuteistasis sistemingai pažeidinėjo kelių eismo taisykles, yra bent keturis kartus baustas administracine tvarka už gana šiurkščius pažeidimus. Jis yra pasišalinęs iš eismo įvykio vietos, viršijęs leistiną greitį, palikęs transporto priemonę stovėti ant šaligatvio, o 2008 m. spalio 9 d. nepakluso reikalavimui sustabdyti transporto priemonę ir vengė patikrinti blaivumą.
Už pastarąjį įvykį teismas K. Nutautui skyrė 3 tūkst. litų baudą, neatimdamas teisės vairuoti. Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuras teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Teismo prašyta panaikinti pirmosios instancijos sprendimą, nes jis per švelnus – vairuotojui pagal pritaikomą ATPK straipsnį turėtų būti skirta ne tik bauda, bet ir atimta teisė vairuoti mažiausiai dvejus metus.
2009 m. rugpjūčio 28 d. teisėjų kolegija panaikino pirmosios instancijos nutarimą ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo. Tačiau nutiko nepaaiškinamas dalykas – Vyriausiasis administracinis teismas bylą nusprendė grąžinti 2009 m. rugpjūčio 28 d., tačiau ji kažkokiu nepaaiškinamu būdu Šiaulių miesto apylinkės teismui grąžinta tik 2010 m. gruodžio 14-ąją. Po vienerių metų dviejų mėnesių!
Jau po trijų dienų – 2010 m. gruodžio 17-ąją – Šiaulių miesto apylinkės teismas priėmė sprendimą nutraukti administracinio teisės pažeidimo bylą, suėjus administracinėn atsakomybėn patraukimo senaties terminui.
Tokiu būdu K. Nutautas liko nenubaustas. Būtent tuo metu, kai byla kažkur nepaaiškinamu būdu „kybojo“, 2010 m. vasario 27-ąją jis, būdamas girtas, ir rėžėsi į moters vairuojamą automobilį. Vyras turėjo teisę vairuoti ir galų gale, būdamas girtas, prisivažinėjo.
Pareigūnai situacijos nekomentuoja
Ar avarija, kurios metu sužaloti du žmonės, būtų įvykusi, jei byla būtų Šiaulių miesto apylinkės teismą pasiekusi laiku ir iš K. Nutauto būtų atimta teisė vairuoti? Tai galėjo būti padaryta dar 2009-ųjų pabaigoje. Įvertinus teismo procesą, K. Nutautas vairuotojo pažymėjimą būtų atgavęs tik šiemet.
Pasiteiravome Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininko Kęstučio Dičiaus, kodėl pareigūnai, apskundę nutartį, nepasidomėjo bylos baigtimi.
„Nesu įgaliotas komentuoti teismo nutarimų ir nutarčių. Teisės vairuoti transporto priemones atėmimo vykdymas (administracinėse bylose) yra aptartas Administracinių teisės pažeidimų kodekse“, – atsakė pareigūnas.
Įdomu tai, kad kol „Snoro“ šarvuočio vairuotojo K. Nutauto byla buvo nagrinėjama teisme, paaiškėjo, kad buvęs banko darbuotojas, nors ir atleistas iš banko, toliau dirbo vienoje įmonėje vairuotoju. Nors tai, kad K. Nutautas vairavo girtas, paaiškėjo iškart po avarijos, teisė vairuoti iš jo nebuvo atimta.
Ar egzistuoja Lietuvoje teisingumas ir kiek reikia laiko, kad girtas vairuotojas netektų teisės sėsti už automobilio vairo?
Transporto priemonės vairavimas būnant stipriai apsvaigus nuo alkoholio rodo asmens itin didelį neatsargumą ir abejingumą ne tik įstatymų reikalavimams, bet ir kitiems eismo dalyviams.
Juk būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir sėsdamas prie automobilio vairo asmuo suvokia, kad dėl alkoholio vartojimo jo dėmesys ir orientacija susilpnėjusi ir tai padidina eismo įvykio kilimo tikimybę. Todėl veika, kurios metu asmuo, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, pažeidžia Kelių eismo taisykles, kai žūva ar sužalojami žmonės, yra daug pavojingesnė už veiką, kai analogiškas pasekmes, pažeisdamas šias taisykles, sukelia blaivus vairuotojas.
Emigrantai vairuotojai Lietuvoje gerti gali
Svetur emigravę tautiečiai, grįžę pasisvečiuoti į gimtinę, taip pat sėda prie vairo išgėrę, nebijodami, kad įklius policijai. Sumokėję baudą, prarastą vairuotojo pažymėjimą jie gali iš karto gauti kitoje valstybėje.
Tiesa ta, kad ES šalys neturi bendros duomenų bazės, kurioje galėtų keistis informacija apie vairuotojų padarytus Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus ir matytų, kokios nuobaudos skirtos pažeidėjams vienoje ar kitoje Bendrijos valstybėje.
Kodėl informacijos pasikeitimo mechanizmas netaikomas vairuotojo pažymėjimams? Specialistai Lietuvoje dar 2005 m. pradžioje siūlė politikams patvirtinti konvenciją dėl vairuotojų pažymėjimų atėmimo. Kitaip sakant, buvo siūloma, kad nusižengimą padariusiam vairuotojui taikytina atsakomybė galiotų visoje ES. Europos Komisija dabar rengia naują direktyvą, kurią patvirtinus vairuotojai, padarę KET pažeidimų vienoje valstybėje, nebūtų reabilituoti atsidūrę kitoje šalyje.
Kas pakeis įstatymą?
„Šiauliai plius“ pasiteiravo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus specialistų, kodėl mūsų šalies policijos pareigūnai neturi teisės girtam vairuotojui atimti teisės vairuoti. Pasiteirauta ir dėl perspektyvų – galbūt Lietuvoje ketinama pakeisti situaciją?
Atsakymo sulaukta „išsamaus ir iškalbingo“: „Lietuvoje, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, tais atvejais, kai už padarytą pažeidimą numatytas teisės vairuoti atėmimas, vairuotojo pažymėjimas yra sulaikomas (paimamas), kol bus išnagrinėta administracinė byla. Šiam laikotarpiui išduodamas laikinas leidimas vairuoti transporto priemones. Toks asmuo iki teismo sprendimo priėmimo nelaikomas baustu už šį pažeidimą (nekaltumo prezumpcija), todėl teisę vairuoti turi.“
Kiek laiko galioja laikinas vairuotojo pažymėjimas? Dveji metai yra laikina? Ar su laikinu vairuotojo pažymėjimu galima vykti į užsienį? Per tokį laikinumą gali nutikti dar ne viena avarija.
Lorenas Dainauskas, Šiaulių apskrities VPK Kelių policijos biuro Administracinės veiklos ir eismo įvykių tyrimo poskyrio viršininkas, sako, kad sulaikius girtą vairuotoją iš jo vairuotojo pažymėjimas yra atimamas ir, kai surašomas protokolas, iškart išduodamas laikinas leidimas vairuoti. Jis galioja iki teismo.
Kodėl viena teisė vairuoti pažeidėjui atimama ir išsyk suteikiama kita? Ar tai ne absurdiška?
„Čia yra įstatymo spraga. Mes pažeidėjui vėl leidžiame vairuoti. Tačiau policija nekuria įstatymų, o juos vykdo. Įstatymus leidžia Seimas“, – paaiškino pareigūnas.
O. Laurutytė