Jungtinės Tautos skelbia, kad visame pasaulyje yra 500 mln. lengvųjų ginklų. Mažiausiai 70 mln. iš jų yra Kalašnikovo automatai. Kalašnikovo automatas pirmą kartą buvo pagamintas 1947 metais Sovietų Sąjungoje. Ginklo kompaktiškumas ir ilgaamžiškumas lėmė, kad nepaisant jo netikslumo, Kalašnikovas devintajame dešimtmetyje tapo pagrindine žudymo priemone Afrikoje. Šiandien Afrikoje gausų įvairiausių Kalašnikovo variantų įskaitant AKM, kinietišką versiją „Type 56“ ir serbišką „Zastava M70“.
Tik maža dalis iš tūkstančių afrikiečių, kasmet žūstančių nuo Kalašnikovo kulkų, miršta kare. Dauguma tampa policijos, plėšikų, galvijų vagių ir gentinių nesutarimų aukomis. Kad apsunkintų organizuotų nusikaltėlių grupuočių apsiginklavimą, grupė, susidedanti iš 10 rytinės ir centrinės Afrikos valstybių, įskaitant Etiopiją, Ruandą ir Ugandą, kuri už savo išsilaisvinimą dalinai turi dėkoti Kalašnikovams, sutiko harmonizuoti ginklų įstatymus. Žadamos ilgesnės laisvės atėmimo bausmės žmonėms, kurie ginklus laiko nelegaliai, be to, žadama įvesti naują elektroninį valstybei priklausančių ginklų žymėjimą, kad būtų sumažintas į juodąją rinką patenkančių Kalašnikovų skaičius. Afrikos juodojoje rinkoje šie automatai kainuoja pigiau nei bet kur kitur pasaulyje. Somalyje ir Sudane vieno automato kaina siekia apie 400 dolerių, o tai žymiai pigiau nei Azijoje.
Susitarimą pasiekusių Afrikos valstybių policijos vadovai norėjo pademonstruoti savo sėkmę pakviesdami žurnalistus atvykti pažiūrėti, kaip deginamos krūvos konfiskuotų Kalašnikovo automatų. Tačiau vargu ar tokia akcija sustabdys šešėlinę ir itin pelningą nelegalią prekybą. Nauji Kalašnikovo automatai ir toliau plaukia į Afriką. Tik dalis yra konfiskuojami.
Praėjusiais metais piratų užgrobtas ukrainiečių laivas, kuris į Pietų Sudaną gabeno tankus, be kita ko plukdė ir 10 tūkst. AK automatų bei jiems skirtos amunicijos, skelbia Šveicarijoje veikianti Lengvųjų ginklų stebėjimo grupė. Britų žvalgyba praėjusį mėnesį taip pat užfiksavo galimą Ukrainos bandymą eksportuoti savo sandėliuose dūlančius Kalašnikovo automatus į Afriką. Kai ginklai pasiekia Afrikos krantus, juos parduoti labai lengva. Sienos yra skylėtos. Ginklų prekeiviai iš pareigūnų gali nusipirkti suklastotus leidimus ir kitus reikalingus dokumentus.
Kalašnikovo populiarumas yra susijęs su jo naudojamais 7,62 x 39 mm kalibro šoviniais, kurios dažnai kainuoja brangiau nei kulkos, naudojamos tokiuose ginkluose kaip vokiškas G3 ar senas britiškas „Lee-Enfield“. Afrikos policininkai ir kariai dažnai susigundo galimybe nelegaliai parduoti šovinius, nes už vieną šovinį galima uždirbti dolerį ar net daugiau. Stebėti amuniciją dažnai yra dar kebliau nei ginklus.
Šiaurės Kenijoje esančiame Turkanos regione britų lengvųjų ginklų specialistas Jamesas Bevanas rado Kalašnikovo šovinių, kurie buvo pagaminti 25 valstybėse ir 51 gamykloje. Bent pusė šovinių buvo nupikrti ar nugvelbti iš valstybinių ginklų arsenalų.