Investicinis bankas „GILD Bankers“ teigia, kad šiuo metu bene ketvirtadaliui Lietuvos įmonių reikia skubios pagalbos iš šalies. „Dabar įmones spaudžia keturi pagrindiniai sunkumai: trūksta apyvartinio kapitalo finansavimo, kredito organizacijų požiūris tapo ypač atsargus, rinkos spaudimas mažina pelningumą, o atsiskaitymai vėluoja tiek, kad klientų įsipareigojimai įmonėms šiemet, lyginant su praėjusiais metais, išauga 2-3 kartus ir daugiau. Nemažai įmonių atsidūrė tokioje situacijoje, kurioje tenka aiškintis visas įmanomas galimybes išlįsti iš duobės, ir daryti tai skubiai“, – sakė banko partneris Karolis Pocius.
Remdamiesi augančia paklausa, bankininkai pasiūlė skubią pagalbą rizikingoje situacijoje atsidūrusioms Lietuvos įmonėms. „GILD Bankers“ įmonėms atlieka greitą tyrimą, kurio metu identifikuoja potencialius investuotojus nepriklausomai nuo jų buvimo vietos, ištiria galimybes pasiskolinti kredito rinkose, išsiaiškina kitus refinansavimo šaltinius ir ištiria, kokios pasekmės lauktų savininkų nemokumo atveju.
Pasak K. Pociaus, ieškant potencialaus investuotojo ar pirkėjo įmonei, paprastai vien pasirengimo etapas užtrunka apie du-tris mėnesius. „Šiuo metu ne visos įmonės turi laiko tokiam pasiruošimui“, – kalbėjo K. Pocius. Todėl bankas pasiūlė investuotojų apklausą atlikti per 4-5 savaites, per tą laiką identifikuojant ne tik potencialius investuotojus, bet ir visas kitas galimybes įmonei išlikti.
K. Pocius apgailestaudamas teigė, kad dabar yra ir tokių verslo sektorių, kuriuose dirbančioms bendrovėms panašios paslaugos greičiausiai rezultato neduotų – pavyzdžiui, ypač sunkioje padėtyje atsidūrę nekilnojamojo turto vystytojai, statybos organizacijos, tam tikrų prabangos prekių ir brangesnių ilgalaikio vartojimo prekių pardavėjai. Tačiau, pasak jo, yra tokių sričių, kaip mažmeninė prekyba, maisto pramonė, verslo paslaugos ir kitos ekonominės krizės mažiau paliestos šakos, kuriose veikiančių įmonių trumpalaikė perspektyva yra probleminė, tačiau išgyvenus sunkmetį jų rinkos pozicijos bus sunkiai pasiekiamos naujiems konkurentams. „O jau vien radus partnerį dialogui, galima užtikrinčiau derėtis ir su kreditoriais, kurie spaudžia dėl finansinių įsipareigojimų“, – pastebėjo K. Pocius.
„GILD Bankers“ nuomone, per pastarąjį pusmetį Baltijos šalyse įmonių savininkų, kurie svarsto parduoti savo verslą, skaičius sparčiai augo. Be to, jei pernai pagrindinė verslo pardavimo priežastis buvo siekis realizuoti per ilgesnį laiką įvykdytų investicijų padidintą verslo vertę aukštų įmonių vertinimų aplinkoje, šiemet nemažai verslininkų įmonės pardavimo griebtųsi vien siekdami išsaugoti verslo tęstinumą, išspręsti asmenines finansines problemas.
Pernai, lyginant su 2007 metais, bankrotų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau kaip 50 proc., o bankrutavusių šalies įmonių buvo apie 1000. Daugiausiai pernai bankrutavo viešbučiai ir restoranai, apdirbamosios pramonės, transporto, sandėliavimo ir ryšių įmonės. Statybos bei nekilnojamojo turto, nuomos įmonėse bankrotų skaičius didėjo daugiau nei dvigubai. Šalies antstoliai pernai vykdė sprendimus dėl daugiau kaip 2,85 mlrd. litų skolų valstybės institucijoms ir privatiems asmenims išieškojimo. Tuo tarpu jau per šių metų sausį bankrotų ir turto areštų buvo keturgubai daugiau nei prieš metus, ir artimiausiu metu situacija neturi prielaidų keistis į gerąją pusę.