Koncertų organizatoriai pastebi didelį pagyvėjimą Klaipėdos kultūriniame gyvenime. Pastaruoju metu uostamiestyje organizuojama vis daugiau užsienio atlikėjų koncertų ir daugelis jų surenka pilnas žiūrovų sales.
Ypač dažni tapo artistų iš Rusijos pasirodymai - organizatoriai pripažįsta, kad mūsų žmonės myli rusų žvaigždes ir nepagaili už bilietą nė šimto ar daugiau litų.
Tiesa, sakoma, kad lietuviai šiuo atžvilgiu kur kas šykštesni už mūsų mieste gyvenančius rusakalbius, kurie dėl mėgstamo atlikėjo koncerto gali išleisti net paskutinius pinigus.
Rusų artistus mėgsta ir laukia
Vien šią savaitę uostamiesčio Žvejų rūmuose - šiuo metu čia vyksta daugiausia koncertų - buvo surengti trys Rusijos artistų pasirodymai, neminint jau kitų renginių.
Antradienį Žvejų rūmų salė buvo sausakimša, kai humoro vakarą čia surengė "Novyje ruskije babki". Koncertas sulaukė anšlago, nors bilietai buvo nepigūs - nuo 40 iki 120 Lt.
Kitą dieną, trečiadienį, Žvejų rūmuose publiką linksmino dar vienas žymus rusas - humoristas Michailas Zadornovas. Į jo autorinį vakarą bilietai kainavo tiek pat, salė vėl buvo sausakimša.
Penktadienį čia koncertuoti atvyko grupė "Liube". Bilietai buvo dar brangesni - nuo 40 iki 140 Lt.
Vis dėlto viešosios įstaigos "Štormas" vadovas Marius Tumšys neteigia, kad organizuojant rusų žvaigždžių pasirodymą yra mažesnė rizika prašauti pro šalį nei pasikviečiant kitų šalių įžymybes. Anot M. Tumšio, daug priklauso nuo konkretaus atlikėjo ir, žinoma, reklamos.
Tačiau jis pripažįsta, kad lietuviai gerai žino rusų artistus, juos mėgsta ir labai jų laukia.
"Galite įsivaizduoti, ką Lietuvoje reiškia "Novyje ruskije babki" - į koncertą Vilniuje, Koncertų ir sporto rūmuose, visi bilietai buvo išpirkti praktiškai per tris savaites, - sako taip pat ir į Klaipėdą užsukusių humoristų pasirodymą organizavęs M. Tumšys. - Svarbiausia, kad šių humoristų koncertai pradėti reklamuoti neanksti. Yra tokių kolektyvų, kuriuos pasikviesdamas tikrai neprašausi, tačiau jie turi būti "ant bangos". Kad neapsiriktum, reikia turėti uoslę."
Tiesa, M. Tumšys pridūrė, kad Rusijos žvaigždžių koncertuose paprastai lankosi tik gerai uždirbantys lietuviai, o pagrindinę publiką sudaro rusakalbiai.
"Yra didelis skirtumas tarp rusakalbių ir lietuvių publikos. Eilinis lietuvis leidžia sau už bilietą sumokėti ne daugiau kaip 15-20 litų. Į Rusijos artistų koncertus jie susirenka negausiai, nors ir lietuviai, manau, norėtų gyvai pasiklausyti ir Olego Gazmanovo, ir Kristinos Orbakaitės. O štai rusai negaili už bilietą sumokėti net 40-140 Lt. Teko matyti, kaip žmonės iš anksto nusiperka bilietus į kelių žvaigždžių koncertus ir ramia sąžine išleidžia kokius 400 Lt. Galbūt taip yra todėl, kad jie yra toli nuo savo šalies. Daugelis žiūri rusiškų televizijų programas, jaučia sentimentus Rusijos atlikėjų muzikai ir laukia, kol galės pamatyti juos gyvai", - svarstė pašnekovas, pastebėjęs, kad rusakalbių žiūrovų ir temperamentas kitoks: "Štai buvo Irinos Alegrovos koncertas, žmonės dainavo kartu, plojo atsistoję, net apsiverkė. Lietuviai - šaltesni".
Imlesnė publika
Renginių organizatorius, viešosios įstaigos "Muzikos era" direktorius Algirdas Guzauskas sako, kad rusakalbių publika Klaipėdoje yra turtingesnė.
"Be to, ji imlesnė", - priduria A. Guzauskas. Tad nieko keista, sako jis, kad apie 70 proc. koncertų Klaipėdoje, Žvejų rūmuose, surengia būtent artistai iš Rusijos.
"Nepaisant to, kad bilietų kainos pakankamai aukštos, žmonės eina į koncertus. Ir eina į juos iš tikrųjų kaip į šventę", - kalbėjo "Muzikos eros" vadovas.
Madona į Lietuvą nevažiuoja
Pastaruoju metu į Klaipėdą vis dažniau atvyksta garsūs Rusijos artistai, bet vis dėlto apie kai kurias žvaigždes belieka tik pasvajoti. Jau nekalbant apie pasaulinio garso įžymybes.
Anot koncertų organizatorių, "pačių pačiausių" užsienio atlikėjų honorarai jiems yra neįkandami.
"Tad viskas aišku, kodėl pas mus dažniausiai atvažiuoja tik tos žvaigždės, kurios jau yra "prigesusios". Turiu omenyje Vakarų atlikėjus, - sako M. Tumšys. - Tiesiog mūsų tauta per maža. Jei prisikviesi atlikėją su grandioziniu honoraru, bilietai kainuos 300, gal net 500 Lt. Kas mokės tokius pinigus? Juk tokios garsenybės kaip, pavyzdžiui, Madona, nevažiuoja ne tik į Lietuvą - ji nekoncertuoja ir kaimyninėse šalyse."
Koncertinės agentūros "Vertikalus horizontas" atstovas Tomas Ivanauskas sako, kad Madona greičiausiai niekada nekoncertuos Lietuvoje, o tuo labiau tokiam nedideliam mieste kaip Klaipėda. "Jos taip lengvai neprisikviesi. Tokių atlikėjų koncertai kainuoja kelis milijonus dolerių, be to, reikalaujama viename mieste surengti 2-3 koncertus", - sakė T. Ivanauskas.
"Gaila, bet nepamatysim Lietuvoje ir grupių U2, ir "Rolling Stone", - pridūrė "Vertikalaus horizonto" atstovas. - Tačiau galbūt kada nors pavyks pasikviesti Robį Viljamsą, jis ne toks brangus."
T. Ivanauskas patvirtino kalbas, kad jų agentūra planavo šią vasarą Vilniuje surengti grupės "Metallica" koncertą. Tačiau koncertas neįvyks, nes, anot T. Ivanausko, labai pakilo grupės honoraras.
Už koncertą - tūkstančiai dolerių
Apie konkrečių atlikėjų honorarus organizatoriai kalba nenoriai. Tačiau M. Tumšys pasakė, kad didesnių Rusijos žvaigždžių honorarai siekia nuo 10 tūkst. dolerių iki 30-50 tūkst.
A. Guzausko žiniomis, Rusijos estrados karaliene tituluojamai Alai Pugačiovai reikia sumokėti apie 30-35 tūkst. dolerių. Pridėjus kitas išlaidas, koncerto sąmata gali pasiekti 50 tūkst.
Beje, rusų artistai paprastai reikalauja, kad šalyje būtų surengti bent du trys jų pasirodymai, kitaip koncertuoti atsisakoma.
M. Tumšys pastebi, kad pastaruoju metu įsikūrė nemažai naujų koncertų rengėjų ir todėl atlikėjai dar labiau padidino savo honorarus. "Juk jeigu trys organizatoriai kviečia tą patį kolektyvą, jis automatiškai pakelia savo kainą", - sako jis.
Bilietai Klaipėdoje - brangesni
Kalbėdami apie bilietų kainas koncertų organizatoriai tvirtino, kad šiuo atžvilgiu klaipėdiečiai šiek tiek pralošia. Anot M. Tumšio, čia bilietai dažniausiai yra šiek tiek brangesni negu Vilniuje ar Kaune.
Taip yra todėl, sako "Štormo" vadovas, kad Klaipėdoje esančios koncertų salės yra per mažos. "Tai problema. Koncertų ir sporto rūmuose Vilniuje yra 4 tūkst. vietų, Kauno sporto halėje - 3 tūkst. O štai pas mus Žvejų rūmuose yra tik kiek daugiau nei 1 tūkst. 100 vietų. Tai labai mažai."
"Vertikalų horizontą" stebina klaipėdiečiai
Vakarų atlikėjų pasirodymus rengiančių "Vertikalaus horizonto" ir "Makrokoncerto" atstovai nenori sutikti, kad šiandien Lietuvoje koncertuoja daugiausia tos žvaigždės, kurių populiarumas - jau praeityje.
"Tai netiesa. Neseniai buvome Vilniuje surengę "Def Leppard" koncertą, kuris sulaukė didelio anšlago. Taip pat neseniai buvome pasikvietę garsią džiazo atlikėją Keiko Matsui", - vardijo "Makrokoncerto" ryšių su visuomene vadovė Inga Grigaliūnaitė.
Tokios pat nuomonės ir "Vertikalaus horizonto" atstovas T. Ivanauskas, tačiau jis teigė, kad pastaruoju metu jų agentūra nutarė neberengti koncertų Klaipėdoje, mat žiūrovai į juos nesusirenka. Jis stebėjosi, kodėl klaipėdiečiai taip negausiai gruodį atėjo į grupės "Fool's Garden" iš Vokietijos koncertą, nors kituose Lietuvos miestuose koncertai buvo labai sėkmingi. T. Ivanauskas nemano, kad "Fool's Garden" galima prisikirti jau "užgesusių" žvaigždžių kategorijai - pasak jo, grupė vėl labai papuliari, ypač - gimtojoje Vokietijoje, Šveicarijoje.
"Gal pas jus žmonės eina tik į rusų žvaigždžių koncertus? Juk neseniai, kiek žinau, buvo iš eilės surengti net du K. Orbakaitės koncertai. Tačiau mes rusų artistų pasirodymų organizuoti neketiname, tokių koncertų organizatorių jau yra pakankamai", - kalbėjo T. Ivanauskas.
Augančios ekonomikos įtaka
M. Tumšys pasakojo, kad pastaruoju metu klaipėdiečiai aktyviau eina ne tik į rusų atlikėjų, bet ir į Lietuvos estrados žvaigždžių koncertus. Kaip pavyzdį jis priminė įvykusius koncertus Žvejų rūmuose, kurie buvo skirti šv. Valentino dienai bei Tarptautinei moters dienai.
"Koncertas vasario 14-ąją sulaukė didžiulio susidomėjimo, jau gerokai prieš koncertą buvo išpirkti visi bilietai. Labai populiarus buvo ir koncertas Kovo 8-ąją. Ir juose nebuvo Rusijos artistų - publikai dainavo Lietuvos atlikėjai."
M. Tumšio vadovaujama viešoji įstaiga neseniai Klaipėdoje organizavo O. Koršunovo teatro gasrtoles, Žvejų rūmų salė taip pat buvo pilnutėlė. Greitai "Štormas" ketina teatro mėgėjus pakviesti pažiūrėti Eimunto Nekrošiaus "Hamleto".
Koncertų organizatoriai įsitikinę, kad tokį kultūrinio gyvenimo pagyvėjimą lėmė gerėjanti bendra šalies ekonominė situacija.
"Žmonės paskutiniu metu nebegaili pinigų pramogoms. Keičiasi lietuvių supratimas apie laisvalaikį, žmonės labiau ima vertinti renginių kokybę", - sako "Makrokoncerto" atstovė I. Grigaliūnaitė.
“Vakarų ekspresas” (http://www.vakaru-ekspresas.lt/)