Didžiuliame, net 400 hektarų ūkyje, Gian Lucą pasitiks Arnas Kvedaras, kartu su broliu šiuo metu vystantis dar 90-aisiais tėvo įkurtą ūkį. Šeima augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus, burokėlius ir agurkus, o taip pat užsiima ir daržovių perdirbimu.
Didžiausias dėmesys – kopūstams
Tiesa, didžiausią dėmesį savo ūkyje šeima skiria būtent kopūstams – vien šiemet pasodinta maždaug 20 skirtingų jų rūšių! Kvedarų ūkyje kopūstais rūpinamasi nuo pradžios iki galo, t.y. nuo daigo užauginimo, kopūstų užauginimo ir nuėmimo, sandėliavimo, o vėliau panaudojant juos ir produktų gamybai.
O nuo 2000-ųjų šeima užsiima ir kopūstų raugimu.
„Kai tą sezoną buvo labai geras derlius, visai netoli nuo čia esančiose patalpose buvo suraugti pirmieji kopūstai, kurie gana greitai pasibaigė, nes buvo labai skanūs. O atsiradus paklausai, juos gaminti nusprendėme ir toliau“, – pasakos A. Kvedaras pridėdamas, kad tokiose situacijose visuomet verta ieškoti naujų, papildomų verslo galimybių.
Arno nuomone, kopūstai šiandien yra nepelnytai pamiršti, o ypač – jaunesnės kartos atstovų, kurie, pakeliavę po pasaulį, dažniau nori kitokių skonių.
„Mūsų gaminami kopūstai yra kitokie. Sakyčiau, kad tai – šviežias raugintas kopūstas. Vakarų Europoje ar Amerikoje naudojamas labiau pilnai išrūgęs, fermentuotas kopūstas, tačiau mūsų pirkėjai tokių nemėgsta. Neva, kodėl jie tokie rūgštūs, netraškūs? Daugelis akcentuoja, kad kopūstas turi būti traškus. Todėl mūsų kopūstas yra ne iki galo išrūgęs, traškus ir šviesus“, – pasakos jis.
Tiesa, anot A. Kvedaro, pastaraisiais metais auginti kopūstus tampa tikru iššūkiu. Pasirodo, kad šiai daržovei augti labiau tinkamos tokios vasaros, kokios Lietuvoje būdavo anksčiau – ne tokios saulėtos, drėgnos ir ne itin karštos.
„Kai drėgmės mažėja, kopūstus užauginti tampa iššūkis. Dabar turime papildomai investuoti, juos laistyti. Taip pat turime kenkėjų antplūdį. Jie migruoja iš kitų regionų, o taip pat – ir iš šalia esančio miško.
Žvėrims mūsų kopūstai taip pat yra skanūs (šypsosi). Kaip epizoduose iš serialo „Jeloustounas“, taip ir pas mus ateina stumbrai“, – šyptelės A. Kvedaras.
Besišnekučiuodamas su Arnu, Gian Luca bus atviras – lietuvių meilė kopūstams jį tikrai stebina. „Mano vaikai, nors atrodo kaip italai, kopūstus galėtų valgyti dieną naktį. O man vaikystėje tam nebuvo jokių šansų“, – juoksis Gian Luca.
Būdų, kaip paruošti kopūstus, išties yra ne vienas. Arnas siūlys juos tiek troškinti, tiek vartoti šviežius – kaip garnyrą ar norint tiesiog užkąsti. „Visi puikiai žinome, kad dėl kopūstų saldžiarūgščio skonio, jų paragavus, norisi ir dar“, – šyptelės jis.
Įkvėptas ūkio, Gian Luca pakvies Arną ir visus žiūrovus pasigaminti patiekalą, kuris privers grįžti atgal į vaikystę – sultingus jautienos kotletus su troškintais kopūstais.
Taip pat laidos vedėjas išduos paslaptį, kaip kotletams suteikti minkštumo. Norėdami tą pasiekti, daugelis į smulkintą jautieną įdeda piene mirkytą batoną, tačiau pasirodo, kad yra ir kitoks būdas. „Naudokite žalią, tarkuotą bulvę – tai padės išgauti minkštumą“, – atskleis jis.
Norėdami pakartoti patiekalą namuose, pirmiausiai padarykite taip, kaip siūlys Gian Luca – į dubenį sudėkite smulkintą jautieną ir tarkuotą žalią bulvę. Negailėdami pridėkite majonezo ir parmezano sūrio. Masę pagardinkite rozmarinų druska, pipirais ir druska bei viską gerai išmaišykite.
Įkaitinkite keptuvę, į ją įpilkite aliejaus bei pridėkite česnako skilteles. Suformuokite kotletus, o prieš imant juos kepti, kiekvieną apvoliokite džiūvėsėliuose.
Kotletams gerai apkepus, sumažinkite kaitrą ir į keptuvę pridėkite kepti raugintus kopūstus.
Palikite patiekalą pasitroškinti 10 minučių, o tuomet viską pagardinkite balzamiko actu bei šviežiu čiobreliu.
Laida „La maistas“ – sekmadieniais, 9 val. per TV3!