• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kavos virėjai, laiškų skaitytojai ir susitikimų su parlamentarais rengėjai per vieną Seimo kadenciją valstybės kišenę patuština beveik 48 mln. litų. Regis, Seimas - geriausia darbo birža.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas Seimo narys kiekvieną mėnesį savo padėjėjams-sekretoriams išlaikyti gali skirti po 7020 litų. Sudėjus visų tautos išrinktųjų talkininkų paslaugas per mėnesį, gauname 989 tūkst. 820 litų, o per metus - 11 mln. 877 tūkst. 840 litų. Per visą vienos kadencijos sezoną parlamentarų padėjėjams išleidžiama net 47,5 mln. litų.

REKLAMA

Kava, arbata, paštas

Ką už tokią sumą iš mokesčių mokėtojų kišenės gauna įstatymų leidėjai, tautos deleguoti į Seimą? Ką ir kada dirba jų padėjėjai-sekretoriai, kurių kai kurie parlamentarai turi net po penkis, o teoriškai kiekvienas galėtų išlaikyti ir dvylikos talkininkų būrį?

REKLAMA
REKLAMA

“Kas yra padėjėjo-sekretoriaus darbas? Laiškai, faksai, “emeilai” (elektroninio pašto laiškai - aut. past.), kava, arbata - kaip koks darbas išdalijamas padėjėjams, - neslėpė Seimo narys Arminas Lydeka. - Susidarai grafiką, kada ir kur tau padėjėjas reikalingas, paskiri darbus. Tai gali būti ir rytais, ir vakarais”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent šiam parlamentarui ką tik talkino net keturi padėjėjai - viena jų Seimo narį paliko išeidama motinystės atostogų. A.Lydekos padėjėjas-sekretorius Artūras Laktionkinas patarnauja ir kitam liberalcentristui Žilvinui Šilgaliui. Abu Seimo nariai noriai naudojasi buvusio futbolininko bei vieno sostinės restorano padavėjo paslaugomis.

REKLAMA

Ir Seime, ir klinikoje

“Aš tikrai atstovauju dviem Seimo nariams, - sakė A.Laktionkinas, dar einantis ir Jaunųjų liberalų aljanso prezidento pareigas. - Kuriam iš jų labiau? Abiem. Jei reikia kokios pagalbos vienam - padedu, jei kitam - taip pat. Ne tik jiems, dar ir kitiems frakcijos Seime nariams. Atlyginimą gaunu iš abiejų parlamentarų”.

REKLAMA

Neseniai Seimo nariui talkino visa Laktionkinų šeimyna - Ieva Laktionkinienė taip pat dirbo pas A.Lydeką. Koks buvo šios moters darbo krūvis - suprasti sunku. Nes parlamentaras sako, kad “iki dekretinių atostogų” ji teturėjo 0,75 etato, o A.Laktionkinas - kad tik 0,5 etato.

“Kai dirbo Seime, žmona derino darbą su veikla privačioje odontologijos klinikoje, nes daugiausiai

A.Lydekai ji padėjo per rinkimų į Europos Parlamentą ir Seimą kampanijas, - teigė A.Laktionkinas. - Atlyginimus žmona gavo ir iš Seimo, ir iš privačios įmonės, bet visa tai buvo suderinta su Seimo nariu. Jeigu parlamentarui tinka, kodėl ne?”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Lydeka “Respublikai” tvirtino, kad esant ekonominei krizei, galima mažinti padėjėjų-sekretorių skaičių, o patiems parlamentarams dirbti daugiau.

“Aš ir esu toks pavyzdys - beveik vienas mano talkininko etatas neužimtas, - sakė A.Lydeka. - Seimo narys, jeigu nori, gali žmones priimti trimis etatais. Jeigu nėra vieno jų, vadinasi, pinigai lieka biudžete. Aš taip ir darau - taupau valstybės pinigus! Kokia tai suma? Reikia klausti finansininkų. Į svetimas kišenes niekada nelendu. Nėra ji labai didelė - toks biurokratinis “atlyginimukas”.

REKLAMA

Tiesa, A.Lydeka gal pamiršo, kad vienos talkininkės jis neturi ne iš taupumo ir rūpinimosi valstybės kišene, o tik todėl, kad padėjėja-sekretorė susiruošė tapti mama.

Paklaustas, kaip galėjo ši talkininkė dirbti ir Seime, ir privačioje klinikoje, A.Lydeka teigė, kad toks darbų derinimas priklauso ne nuo parlamentaro, o tik specialaus Seimo kanclerio leidimo.

REKLAMA

Darbdavys - seimūnas

Seimo kancleris Gedeminas Aleksonis “Respublikai” paaiškino, kad priimant į darbą parlamentarų padėjėjus-sekretorius, kanceliarija atlieka tik techninį darbą.

“Kanceliarija tikrai nežiūri į Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus tinkamumą, - sakė G.Aleksonis. - Tačiau jeigu parlamentaro padėjėjas ketina dirbti ir kitą darbą, gavusi tokį prašymą jau nagrinėja kanceliarijos komisija. Jei tas darbas nesikerta su viešaisiais ir privačiais interesais, išduodamas specialus leidimas”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiausiai - net po penkis talkininkus - turi įstatymų leidėjai Rima Baškienė ir Algis Kašėta. Tik skirtingai nei Seimo vicepirmininkas A.Kašėta, R.Baškienė tėra eilinė parlamentarė.

“Kodėl turiu tiek daug talkininkų? Pagrindinė priežastis - mano rinkimų apygarda yra per du rajonus, turiu du priimamuosius. Ten dirba mano talkininkai. Jų reikia ir Vilniuje”, - teisinosi A.Kašėta.

REKLAMA

Parlamentaras abejoja, ar sunkmečiu yra teisinga parlamentarų padėjėjams mėtyti milijonus ir pripažino, kad šis klausimas bus svarstomas rudens sesijoje. Jeigu bus pasiūlyta mažinti Seimo narių padėjėjų-sekretorių etatus, A.Kašėta tokiai idėjai pritartų. Tiesa, įstatymų leidėjas teigė balsuosiantis tik už vieno padėjėjo etato panaikinimą.

REKLAMA

Padėjėjų “krepšelis”

Seimo kancleris G.Aleksonis “Respublikai” teigė, kad parlamentarų padėjėjų-sekretorių atlyginimai svyruoja nuo 2280 litų (neatskaičius mokesčių) iki 2710 litų (neatskaičius mokesčių).

G.Aleksonio teigimu, daugiausiai Seimo narių talkininkų gauna 11 kategorijos atlyginimo vidurkį - po 2340 litų. Tačiau pašnekovas stebėjosi, kad net ir tokioje ramioje bei socialiai aprūpintoje tarnyboje kadrų kaita yra nepaprastai didelė.

REKLAMA
REKLAMA

“Teoriškai turėtų būti 424 Seimo narių padėjėjų etatai, bet kadangi jie išdalyti dalimis, po pusę ar ketvirtį etato, kasdien priimame ir atleidžiame krūvas žmonių, - sakė G.Aleksonis. - Sausio 1-ąją buvo 478 Seimo narių padėjėjai-sekretoriai. Dauguma buvo įgiję aukštąjį išsilavinimą, tik 64 jo neturėjo”.

Seimo kancleris pabrėžė, kad šioje Parlamento kadencijoje yra kur kas daugiau buvusių įstatymų leidėjų, kurie tapo esamų parlamentarų padėjėjais-sekretoriais.

Talkinti naujiems Seimo nariams nusprendė net 15 eksparlamentarų. Kai kurie jų anksčiau tikrai neskurdo, nes savo pajamų deklaracijose yra nurodę milijoninius turtus.



Julius Girdvainis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų