Trečdalis uostamiesčio dešimtokų kasdien rūko cigaretes, tiek pat jų bent kartą bandė kanapių.
Tokius duomenis pateikia Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras (VSB), dalyvavęs tarptautiniame tyrime "Europos miestai prieš narkotikus".
2008 m. biuro darbuotojai apklausė beveik 2 tūkst. Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklų dešimtokų. Mokiniai turėjo atsakyti į klausimus apie narkotikų, alkoholio, rūkalų vartojimą, požiūrį į gyvenimą, mokyklą bei santykius su tėvais ir pedagogais.
Laikinai VSB direktoriaus pareigas einančios Inetos Pačiauskaitės teigimu, padaugėjo tokių moksleivių, kurie tapo nuolatiniais uostomojo ir kramtomojo tabako vartotojais. Taip pat daugėja vaikų, vartojančių stipriuosius alkoholinius gėrimus.
VSB duomenimis, moksleiviai, kuriuos supa kvaišalus dažnai vartojantys draugai, taip pat pradeda juos vartoti. Tačiau pastebėtas ir kitas faktas - tie vaikai, kurie lengvai sulaukia tėvų šilumos ir palaikymo, kvaišalus vartoja daug dažniau negu bendraamžiai, stokojantys tėvų dėmesio.
Anot apklausos, vaikai, kurių tėvai žinojo apie jų buvimo vietą, tabaką, alkoholį ir kvaišalus vartoja dažniau, negu tie vaikai, kurių buvimo vieta tėvai nesidomi. VSB atstovai tai sieja su perdėtu tėvų pasitikėjimu.
Pasitikėti suaugusieji neturėtų ir gerai besimokančiais ir pavyzdingo elgesio vaikais. Apklausos duomenimis, būtent tokie dešimtokai kvaišalus vartoja dažniau negu prasčiau besimokantys ir netinkamai, konfliktiškai besielgiantys, mokymosi prasmės neįžvelgiantys moksleiviai.
Dar viena iš kvaišalų vartojimo priežasčių - per mažas fizinis dešimtokų užimtumas. Net pusė jų prisipažino, jog, išskyrus fizinio lavinimo pamokas, beveik nesportuoja.
I. Pačiauskaitės teigimu, panašų tyrimą planuojama atlikti ir šiais metais. VSB atstovų teigimu, gautais faktais bus siekiama pasidalinti su moksleivių tėvais - bus organizuojami susitikimai mokyklose, informacija skleidžiama kitais būdais.
Eglė RUŠKUTĖ