• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau daug metų žmonijos žinomas masažas, teigiama, šiandien išgyvena renesansą. Pažymima, kad tai – ne tik būdas atpalaiduoti įtampos varginamą kūną, bet ir padėti jam gyti po sunkių ligų. Tiesa, ilgametę patirtį turinti masažo meistrė apgailestauja, kad šiandien iš ligoninių traukiasi praktika masažą pasitelkti ankstyvai reabilitacijai dar pacientui gulint reanimacijos skyriuje.

Jau daug metų žmonijos žinomas masažas, teigiama, šiandien išgyvena renesansą. Pažymima, kad tai – ne tik būdas atpalaiduoti įtampos varginamą kūną, bet ir padėti jam gyti po sunkių ligų. Tiesa, ilgametę patirtį turinti masažo meistrė apgailestauja, kad šiandien iš ligoninių traukiasi praktika masažą pasitelkti ankstyvai reabilitacijai dar pacientui gulint reanimacijos skyriuje.

REKLAMA

Apie masažus ir jų naudą „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ kalbėtasi su masažo meistre Liucija Peciukevičiene.

Specialistė pažymėjo, kad yra įvairiausių masažo rūšių ir jis gali gelbėti daug kam – pradedant nuo reabilitacijos po sunkių ligų iki atsipalaidavimo užklupus stresinėms situacijoms.

„Lietuvoje ir Europoje masažas dabar išgyvena renesansą, taikomas ne tik gydomasis masažas“, – sakė ji. 

Reabilitacija prasideda nuo pirmos dienos ligoninėje

Pašnekovė pasakojo, kad gydomasis masažas yra kaip atskira sritis ir yra atliekamas medicinos įstaigose. Vis tik daug metų gydomojo masažo srityje dirbusi specialistė apgailestavo, kad šiandien ši masažo sritis dalimi atvejų iš ligoninių traukiasi.

REKLAMA
REKLAMA

„Reabilitacija prasideda nuo pirmos dienos atsigulus ligoninėje, deja, dabar yra ne taip. Pamenu, kaip vaikščiodavau masažuoti pacientus į reanimaciją – tam, kad išvengtų plaučių komplikacijų.

REKLAMA

Nes žmogus guli, gal komoje, gal insultą payręs, nejuda, o masažas – tai yra pasyvi raumenų mankšta, net pavadinama tinginių mankšta. Jei žmogus negali pats judėti, tinkamais masažo veiksmais, atliekamais specialisto, pasiekiama tokio rezultato, kad net stebuklu laiko“, – pasakojo L. Peciukevičienė.

Ji pasakojo pati susidūrusi su artimųjų krizinėmis situacijomis, kai žmogus gulėjo po galvos traumos ir ligoninėje, tačiau, kalbant apie masažą, nieko nebuvo daroma.

REKLAMA
REKLAMA

„Atvažiavusi klausiu gydytojo, ką daryti, ar galiu aš, kaip specialistė, sako, darykite, ką norite – 10 dienų ir išsispręs, jis gyvens ar ne. O darai limfodrenažinius veiksmus, kad žmogaus skysčiai sujudėtų, kad nesusidarytų smegenų edema, ir žmogus sėkmingai gyvena. 

Nesakau, kad tą stebuklą padariau, bet susidūriau su tuo prieš keletą metų, kad tai respublikinėse ligoninėse nevyksta. Nes kai dirbau Druskininkų ligoninėje, labai dažnai į reanimaciją reikėdavo eiti. Tai buvo prieš gerus 20–25 metų. Tai vykdavo ir kito miesto ligoninėse“, – pastebėjo medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, ląstelės turi atmintį ir jei žmogus savaitę pragulės nieko neveikdamas, nejudėdamas, nes tiesiog negali to daryti, vėliau atsigauti gali būti daug sunkiau.

„Kitu atveju ateini, išjudini, vykta kitoks gijimas. Svarbus ne tik masažas, bet ir kineziterapija – mokyti kvėpavimo prieš, po operacijos, tai yra didelė pagalba pacientui“, – pabrėžė masažo meistrė.

REKLAMA

Ji pridūrė, kad tai apsimoka ir valstybei: „Ankstyva reabilitacija apsimoka, kad ji vyktų nuo reanimacijos, nes po to slauga yra daug brangesnė.“

Būdas padėti sveikatai, kol ji dar nesušlubavo

L. Peciukevičienės aiškinimu, masažas yra viena iš sveikatos priežiūros rūšių, nes sveikata reikia rūpintis, kol ji yra: „Nes kai ji išeina, jau reikia jos ieškoti. Bet kol ji yra, ją reiki puoselėti.“ 

REKLAMA

Ji pasakojo, kad masažo yra daug rūšių – galima juos skirstyti pagal geografiją arba kilmės šalį (tailandietiškas, japoniškas, Peru masažas). 

„Šiaip masaže viskas paprasta – yra 4 veiksmai: glostymas, trynimas, maigymas ir vibracija. Ir keli šimtai jų variantų. Taigi tuos variantus ir reikia mokėti parinkti“, – vardijo pašnekovė.

Medikė pridūrė, kad yra atvejų, kai yra „džiazuojama“, parenkamas personalizuotas masažas: „Masažą žmonės dažnai išsiperka kaip laiką – valandą, pusantros, tada keletą metodikų įvaldęs specialistas apsitaria su klientu ir nusprendžia, ką daryti, galima derinti keletą metodų. Tada galima atsižvelgti į konkrečius nusiskundimus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau yra ir klasikinių atvejų, kai pasirenkamas konkretus masažas – pavyzdžiui, atpalaiduojantis ar antistresinis.

Pavyzdžiui, limfodrenažinis masažas daromas ilgai – net 1,5 val., tuo metu antistresinis masažas gali trukti vos 15 min. Ilgai trunka ir atpalaiduojantys masažai, jie daromi lėtai, monotoniškai.

Ką pataria profilaktikai?

Jei žmogus nori masažus atlikti profilaktiniais tikslais, specialistė patarė pasidaryti du ciklus per metus – rudenį ir pavasarį, o vėliau galima tik kartkartėmis organizmui tai priminti. 

REKLAMA

„Jei žmogus sveikas, užtenka pasidaryti stuburo ciklą – tai būtų 5–7 užsiėmimai po 30 min. per 2–3 savaites. O vėliau galima vis priminti – ateiti kartą per mėnesį viso kūno masažui, kai jautiesi pavargęs ar po kažkokios stresinės situacijos“, – patarė L. Peciukevičienė.

Pasak jos, nebūtų protinga kur vasarą poilsiaujant prie jūros apsilankyti SPA ir pasidaryti masažą, mat tuomet oda būna sudirginta saulės vonių.

REKLAMA

Dar vienas jos įvardytas geras laikas masažams – ir mėnuo iki gimtadienio. „Tada žmogus būna labiausiai apsilpęs, ypač kai kokie jubiliejai būna, po kokio 50-mečio, žiūrėk, jau ligoninėje su kokiu infarktu guli. Nes žmogus tada užsiima ne tais reikalais, rūpinasi tuo, kad šventę reikia iškelti. Išties esu susidūrusi su tokiais atvejais“, – pasakojo masažo meistrė. 

Pašnekovė taip pat atkreipė dėmesį ir į savimasažo naudą. Jam daryti galima naudoti specialius šepečius:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu, kad būtų natūralus pluoštas. Reikia sausą odą prie dušą vietoj mankštos pašveisti, taip kraujotaka suaktyvėja, kartu padaromas pylingas. O po to jau galima eiti į dušą, tepti kremą, odą būna švari. Taip suaktyvėja kapiliarinė kraujotaka, medžiagų dujų apykaita periferijoje. Tai nepamaitomas dalykas tiems, kas tingi daryti mankštą.“

Kam negalima daryti masažo?

Paklausta apie kontraindikacijas masažui, medikė priminė, kad daug yra pasikeitę nuo tų laikų, kai ji tik pradėjo dirbti.

REKLAMA

„Dabar tai yra kintamas dalykas, tais laikais, praeitame amžiuje, kai baigiau masažo mokymus, pavyzdžiui, nėščiųjų masažas buvo neįmanomas. Taip pat su atsargiai su onkologija, kardiologija. Po infarkto turėjo gulėti 10 dienų, tik mirksėti buvo galima. Bet kiek komplikacijų dėl to su plaučiais būdavo... 

„Jei žmogus sveikas, užtenka pasidaryti stuburo ciklą – tai būtų 5–7 užsiėmimai po 30 min. per 2–3 savaites. O vėliau galima vis priminti – ateiti kartą per mėnesį viso kūno masažui, kai jautiesi pavargęs ar po kažkokios stresinės situacijos.“

REKLAMA

Bet šiaip griežtai negalima, kai yra karščiavimas, ūmūs infekciniai susirgimai, infekciniai odos bėrimai, moterims, kas susiję su ginekologija, kai yra kraujavimai, nėščiosioms iki 3 mėnesių“, – vardijo medikė. 

Pasak jos, todėl visada labai svarbu paklausti žmogaus, kodėl jis atėjo, ko tikisi iš masažo. 

Apgailestavo, kad kai kurie masažą suvulgarina

Pašnekovė pastebėjo, kad ne kiekvienas masažuotojas konkrečiam asmeniui bus tinkamas. Nors dabar dažniausiai atsiliepimų ieškoma internete, pašnekovės teigimu, nėra garantijos, kad išgirtas specialistas bus geras visiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Nereiškia, kad mano rankos tiks kiekvienam žmogui, gal tiesiog mano charakteris netiks“, – pridūrė ji.

Medikė taip pat pabrėžė, kad labai svarbu, su kokiomis mintimis masažuotojas imasi darbo. 

Paklausta, ar pasitaiko tokių situacijų, kai moterims darant masažą vyrui šie gali nejučiomis įsiaudrinti, pašnekovė sutiko, kad tai – subtili tema. Tačiau ją kartu liūdino, kad matant gražius atvejus, kai po masažo žmonės atsikelia iš beviltiškos padėties, kitą kartą požiūris į masažą taip suvulgarinamas.

„Ką daryti, jei vyras vis tik susijaudina? Reikia daryti masažą, padėti ranką taip, kad nebūtų jokių „kudlotų“ minčių. Iš tiesų taip gali nutikti, ypač kai pas jauną masažuotoją klientas pasirinks atpalaiduojantį masažą, ten yra daug paviršinio glostymo. Bet mūsų klientai yra gana išprusę. 

Kai aptarinėdavome klausimus buvusioje darbovietėje, labai patiko boso požiūris – jis sakė, kad mes dirbame savo darbą ir jei kažkas su jumis elgiasi vulgariai, uždarote duris, išeinate ir dar pasakote, kad pas mus kameros filmuoja. Taigi svarbu, kad ir darbuotoja jaustųsi saugi“, – pasakojo L. Peciukevičienė.

Išdavė, pas ką masažuojasi pati

Specialistė teigė, kad pati labiausiai mėgsta daryti vadinamuosius personalizuotus masažus. 

REKLAMA

„Gyvenimas man leido man įvaldyti keletą metodikų ir tam pačiam  klientui masažą kartais galiu užbaigti pečių juostoje, o kartais – pėdomis – priklauso nuo to, ko tikėdamasis jis ateina. Tada jau mintyse prieš jam ateinant galiu susidėlioti masažo planą“, – kalbėjo L. Paciukevičienė. 

Paklausta, kokį masažą mėgstanti ji pati, specialistė sakė turinti paprastą pasirinkimo būdą – eina pas tas kolegas, kurie patys randa laiko eiti į masažą ir savo kailiu viską išbando. 

Ji pridūrė mėgstanti masažą be fanatizmo, vis tik pridūrė, kad padaryti masažą be mėlynių nėra taip paprasta.

„Padaryti masažą be mėlynių yra menas, nes reikia labai jausti ir savo ranką, ir žmogų. Patikėkite, kai tik pradėjau dirbti, pusė mano klientų buvo mėlyni“, – juokėsi ilgametę patirtį turinti masažuotoja.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų