Nuo sausio 1 d. įsigaliojantys pokyčiai palies kas penktą vairuotoją – asmens vairuotojo pažymėjimas bus skelbiamas negaliojančiu, jeigu jis neturės galiojančios medicininės pažymos apie tinkamumą vairuoti. Tiesa, iki gegužės 31 d. policija už tai dar griežtai nebaus, tačiau vairuotojai raginami jau dabar suskubti pasitikrinti, kiek galioja jų pažyma ir apsilankyti pas gydytoją.
Pasikeitė sveikatos tikrinimo terminai
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Jokimaitė kartu pranešė ir apie švelninamus reikalavimus dėl sveikatos patikrų dažnumo.
„Pakeitėme vairuotojų sveikatos tikrinimo periodiškumą. Anksčiau dažniau tikrintis sveikatą reikėjo žmonėms nuo 55 m., nuo lapkričio 20 d. – nuo 65 m. Anksčiau žmonėms, kurie yra 66–79 m. amžiaus, reikėjo tikrintis kas 2 metus, tai dabar jiems tikrintis reikės kas 5 metus. Sveikatos tikrinimai retėja ir 80-mečiams, jie bus tikrinami ne kasmet, o kas dvejus metus“, – SAM surengtoje spaudos konferencijoje pakeitimus įvardijo ji.
Paklausta, kodėl reikėjo šių pasikeitimų, SAM atstovė paaiškino, kad tam įtakos turėjo ne tik pasikeitęs įstatyminis reglamentavimas, bet ir lygių galimybių kontrolierių rekomendacijos.
„Kadangi keitėsi reglamentavimas, gavome nemažai vyresnio amžiaus vairuotojų nuogąstavimų, kad jie yra diskriminuojami, tikrinami per dažnai. Dėl to jie kreipėsi net į lygių galimybių kontrolierę, siekdami išsiaiškinti, ar tai nėra diskriminacija.
Buvo atliktas tyrimas, juo konstatuota, kad tai nėra diskriminacija, ir kitose šalyse taikoma labai panaši praktika. Bet buvo pasiūlyta ministerijai įsivertinti sveikatos tikrinimo ribas. Todėl aptarėme ir su gydytojais, žiūrėjome kitų šalių praktiką, nuo kokio amžiaus žmonės dažniausiai serga ligomis, dėl kurių negali vairuoti ir priėmėme sprendimą pakoreguoti šias ribas. Taip šiek tiek palengvės finansinė našta vyresnio amžiaus vairuotojams“, – komentavo K. Jokimaitė.
Kur kreiptis dėl vairuotojų sveikatos pažymos?
Centro poliklinikos Darbo medicinos klinikos vedėja, šeimos gydytoja Aldona Jankavičienė konstatavo, kad į metų pabaigą vėl suaktyvėjo norinčiųjų pasitikrinti srautas.
„Kai pernai metų pabaigoje pasirodė žinutė, kad vairuotojo pažymėjimas bus susietas su sveikatos pažyma, tikrai daug žmonių suprato, kad tai bus nuo šių metų sausio ir metų pabaigoje buvo besitikrinančiųjų sveikatą bumas.
Kai suprato, kad pakeitimas yra nuo 2024 m. sausio, bumas nuslūgo ir į metų pabaigą dabar vėl padaugėjo žmonių, kurie tikrinasi sveikatą. Bet tų 300 tūkst. vairuotojų tikrai neįmanoma patikrinti per mėnesį, tad buvo nuspręsta terminą nukelti“, – komentavo ji.
Norėdamas pasitikrinti sveikatą asmuo turi kreiptis į gydymo įstaigą. Jos šį procesą gali organizuoti skirtingai.
„Kadangi keitėsi reglamentavimas, gavome nemažai vyresnio amžiaus vairuotojų nuogąstavimų, kad jie yra diskriminuojami, tikrinami per dažnai. Dėl to jie kreipėsi net į lygių galimybių kontrolierę, siekdami išsiaiškinti, ar tai nėra diskriminacija“, – sakė K. Jokimaitė.
„Kadangi šeimos gydytojai yra labai užimti ir turi labai daug funkcijų, kai kurios gydymo įstaigos turi atskirus padalinius, kurie atlieka vairuotojų sveikatos tikrinimus. Tad gali būti, kad jūs kreipsitės į savo gydymo įstaigą ir būsite nukreipti ne pas savo šeimos gydytoją, o atskirą padalinį. Galimas variantas – tikrintis sveikatą mažesnėse įstaigose, kada tikrina ir patys šeimos gydytojai“, – kalbėjo ji.
Tiesa, tokiu atveju gali kilti daugiau nepatogumų, mat gali tekti pristatyti papildomų popierių. „Privačios gydymo įstaigos irgi teikia šią paslaugą, tik žinutė yra ta, kad jei asmuo kreipiasi sveikatos pažymos ne į tą gydymo įstaigą, kurioje registruotas, turi pareigą pristatyti psichiatro pažymą iš tos įstaigos, kurioje yra registruotas. Tai yra toks nepatogumas, ko nereikėtų daryti, jei kreiptųsi į tą gydymo įstaigą, kurioje yra registruotas“, – pastebėjo A. Jankavičienė.
Ši paslauga yra mokama, kaina siekia nuo 20 iki 30 eurų, priklausomai nuo gydymo įstaigos.
Kada gali neleisti vairuoti?
Šeimos gydytojos teigimu, pati sveikatos patikra nėra kažkuo ypatinga, kiek platesnis tikrinimas atliekamas vairuotojams profesionalams. Vertinant mėgėjų, tai yra turinčių B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, sveikatą, paprastai užtenka vieno vizito.
„Jei šeimos gydytojas nemato reikalo nukreipti specialistų konsultacijai, apsiribojama psichiatro įvertinimo, šeimos gydytojas patikrina regą, klausą, vestibulinį aparatą. Jei reikia, tikrina kardiogramą, įvertina duomenis, esančius e.sveikatoje, ir priima sprendimą apie galėjimą ar negalėjimą vairuoti.
Paprasčiausias apribojimas vairuoti gali būti tiesiog akiniai arba automobilio pritaikymas, jei žmogus yra neįgalus. Jei žmogus turi sveikatos problemų, gali būti, kad bus nukreiptas specialistų konsultacijai. Tada viskas gali kiek užtrukti, bet paprastai viskas įvyksta vieno vizito metu, valandos dažniausiai užtenka“, – paaiškino ji.
„Kartais nutinka, kad atėjimas pasitikrinti sveikatą turbūt ir vos ne vienintelis žmogaus atėjimas į gydymo įstaigą ir jam būna naujiena, kad reikia akinių ar jis gyvena su aukštu kraujo spaudimu. Taigi jis yra nukreipiamas sveikatos korekcijai, susitvarko sveikatos problemas ir kliūčių dalyvauti eisme nebelieka“, – pastebėjo gydytoja.
Paklausta, kada gali būti neleista vairuoti dėl sveikatos būklės, gydytoja teigė, kad tokių atvejų nėra daug. Tiesa, dažniau gali būti apribota teisė vairuoti kažkurį laiką.
„Situacijų, kada tikrai negalima vairuoti, nėra labai daug. Kaip visi puikiai supranta, yra tam tikri regėjimo reikalavimai, konkretūs regėjimo aštrumo dydžiai, regėjimo lauko reikalavimai, yra tam tikri psichinės sveikatos reikalavimai.
Sakykime, žmogus, sergantis demencija, turintis protinį atsilikimą, negali vairuoti. Tai yra imperatyvi nuostata. Visi kiti psichikos sveikatos sutrikimai leidžia priimti individualius sprendimus, atsižvelgiant į ligos eigą, vartojamus vaistus“, – kalbėjo A. Jankavičienė.
Jos aiškinimu, yra tam tikrų ribojimų, kai yra nestabilios sveikatos būsenos: „Tai gali būti tiek neurologinės, tiek kardiologinės ligos, jei yra tikimybė, kad sveikata sutriks staiga ir dėl to kažkas nutiks eisme. Pavyzdžiui, dėl ištikusio traukulių priepuolio žmogus tam tikrą ribotą laiką vairuoti negali, kol nebus išsiaiškinta jo sveikatos būsena ir diagnozė vienaip ar kitaip patikslinta, paskirtas gydymas, dėl kurio būklė bus stabilizuota. Taip pat širdies ligos irgi gali būti tokios, dėl kurių kažkurį laiką, kol būsena bus stabilizuota, gali būti apribota teisė vairuoti.“
Tiesa, portalas tv3.lt primena rašęs, kad ir turint pagal amžių 10 metų galiojančią sveikatos pažymą, gydytojai gali individualiai nustatyti dažnesnį sveikatos patikrinimą.
Patikros tikslas nėra uždrausti
Paprašyta patikslinti, kokiai ateinančių pasitikrinti daliai nesuteikiama teisė vairuoti, gydytoja negalėjo pateikti tikslių duomenų.
„Galiu kalbėti tik už mūsų įstaigą, kurioje koncentruojasi probleminių vairuotojų tikrinimas, nes įvairios privačios įstaigos nenori imtis tikrinti žmonių, kurie jau turi sveikatos problemų. Tad į mūsų gydymo įstaigą santykinai kreipiasi daugiau žmonių, kurie turi sveikatos problemų. Tada padaugėja ir tų, kuriems turime neleisti vairuoti, tačiau tikrai ne daugiau kaip kokiam procentui nuo visų patikrinimų visai neleidžiama vairuoti“, – komentavo A. Jankavičienė.
Ji akcentavo, kad patikros tikslas nėra uždrausti vairuoti, bet užtikrinti, kad eisme žmonės dalyvautų saugiai.
„Kartais nutinka, kad atėjimas pasitikrinti sveikatą turbūt ir vos ne vienintelis žmogaus atėjimas į gydymo įstaigą ir jam būna naujiena, kad reikia akinių ar jis gyvena su aukštu kraujo spaudimu. Taigi jis yra nukreipiamas sveikatos korekcijai, susitvarko sveikatos problemas ir kliūčių dalyvauti eisme nebelieka“, – pastebėjo gydytoja.