• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remiantis įslaptinta Jungtinių Amerikos Valstijų ataskaita, kurią gavo „The Washington Post“, karas Ukrainoje sunaikino slaptas Rusijos specnazo pajėgas ir Maskvai prireiks daugybės metų jas atkurti.

Remiantis įslaptinta Jungtinių Amerikos Valstijų ataskaita, kurią gavo „The Washington Post“, karas Ukrainoje sunaikino slaptas Rusijos specnazo pajėgas ir Maskvai prireiks daugybės metų jas atkurti.

REKLAMA

Ši ataskaita, apie kurią anksčiau nebuvo pranešta, buvo patalpinta į slaptos medžiagos rinkinį, kuris buvo nutekinta internete per susirašinėjimų platformą „Discord“. JAV pareigūnai savo vertinimus grindžia per dideliu Rusijos vadų pasitikėjimu specializuotais daliniais, kurie buvo išsiųsti į frontą kartu su pėstininkais. Jie, kaip ir ukrainiečiai, patyrė didelę žalą – daugybė jų žuvo arba buvo sužeisti.

Paprastai specnazo personalui skiriamos slaptos ir ypač rizikingos misijos, įskaitant įsakymą sugauti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. Būtent todėl jie gauna pažangiausius Rusijos kariuomenės mokymus. Tačiau remiantis JAV žvalgybos duomenimis ir nepriklausomų analitikų vertinimu, praėjusiais metais, kai Maskva pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, vyresnio rango Rusijos kariuomenės vadai troško įgyti pagreitį ir skeptiškai vertino eilinių kariuomenės karių meistriškumą, todėl nusprendė nepaisyti nusistovėjusių tradicijų ir įsakė elitinėms pajėgoms stoti į kovą.

REKLAMA
REKLAMA

Stebėtojų teigimu, spartus Rusijos komandosų išeikvojimas dar karo pradžioje pakeitė konflikto dinamiką: tai smarkiai apribojo Maskvos galimybes naudoti slaptas taktikas, šitaip pagelbėjant įprastiems kariams. Remdamiesi informacija, surinkta nuo 2022 m. pabaigos iki šių metų pradžios, JAV pareigūnai mano, kad dėl stulbinančių aukų, kurias patyrė šie daliniai, jie bus mažiau veiksmingi ne tik Ukrainoje, bet ir kitose pasaulio vietose, kur veikia Rusijos pajėgos.

REKLAMA

Šių vienetų ištuštėjimas atsispindi ir palydovinėse nuotraukose, kurios patalpintos internete kartu su kita nutekinta medžiaga. „Prieš ir po“ nuotraukos (kuriose yra užfiksuota 22-osios atskirosios specnazo brigados naudojama bazė Rusijos pietuose) atskleidžia, kad „keturios iš penkių, Rusijos atskirųjų specnazo brigadų, 2022 m. vasaros pabaigoje grįžusių iš kovinių operacijų Ukrainoje, patyrė didelių nuostolių“.

REKLAMA
REKLAMA

Skaidrėje matyti dvi iš oro užfiksuotos nuotraukos: viena, daryta 2021 m. lapkritį, likus keliems mėnesiams iki invazijos pradžios, o kita – po metų. Pirmojoje pastebimas milžiniškas motorinis parkas, pilnas transporto priemonių. Antrojoje matyti tai, ką JAV pareigūnai vadina visišku išsekinimu – praėjus keliems mėnesiams po brigados grįžimo, pastebima, kad jų turėtų „Tigr“ mašinų skaičius sumažėjo daugiau nei perpus. Ataskaitoje teigiama, kad 22-oji ir kitų dviejų specnazo brigadų nuostoliai siekia 90–95 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos problemas apsunkina tai, kad jie prarado elitinius, didelę patirtį turinčius kovotojus. JAV dokumentuose rašoma, kad specnazo kariams reikia bent ketverių metų specializuoto mokymo, o tai reiškia, jog Maskvai gali prireikti net dešimtmečio, kol šie daliniai bus atkurti.

Dokumentuose nenurodyta, kiek specnazo karių Ukrainoje galimai žuvo ar buvo sužeisti. Tačiau kaip teigiama JAV žvalgybos perimtose komunikacijose, vienas karinis vienetas (346-asis dalinys) „prarado beveik visą brigadą – dabar joje liko tik 125 aktyvūs kariai iš 900“.

REKLAMA

JAV žvalgybos analitikai susekė kiekvieną iš Ukrainos į Pietų Rusiją grįžusį specnazo dalinį, išskyrus vieną – 25-ąjį specnazo pulką. Dokumentuose teigiama, kad dideli personalo ir įrangos praradimai „gali paaiškinti, kodėl nėra aiškaus indikatoriaus, parodančio, kad jie grįžo“.

JAV vyriausybės vertinimai sutampa su analitikų pastabomis. Robas Lee, Rusijos kariuomenės ekspertas ir „Foreign Policy Research Institute“ vyresnysis mokslinis bendradarbis, teigė, kad paaiškėjus, jog Rusijos motorizuoti šauliai ir pėstininkai yra neveiksmingi, vadai į frontą išstūmė elitinius oro desantininkus, jūrų pėstininkus ir specnazą. Tai jie darė ir per nesėkmingą bandymą užimti Ukrainos sostinę Kyjivą, ir per kampanijas šalies Rytuose ir Pietuose.

REKLAMA

Ši strategija turėjo tiesiogines pasekmes, sakė R. Lee. Rusijos vadai nuo invazijos pradžios iki praėjusio rudens spėjo išsekinti savo geriausiai parengtus kovotojus, taip netekdami vertingų karių įgūdžių, įskaitant žvalgybą ir šnipinėjimą.

„Tai nulėmė tolesnę karo eigą, nes Rusija prarado visus šiuos svarbiausius pajėgumus, kurių ji negali lengvai pakeisti tiek įrangos, tiek talentų atžvilgiu, – sakė ekspertas. – Tai turėjo įtakos tam, ką jie galėjo ir ko negalėjo daryti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar pirmosiomis karo dienomis nedidelės specnazo karių grupės atvyko į Ukrainos Rytuose esantį Charkivo miestą, tačiau negavo pakankamos kovencinių pajėgų paramos, tikino R. Lee. Daugelis jų buvo nužudyti arba sulaikyti, teigė jis. O vaizdo įrašai ir nuotraukos rodo, kad daugybė jų specializuotų transporto priemonių buvo sunaikinta.

Pasak R. Lee, panaši situacija susiklostė ir Pietuose esančiame Mariupolyje bei rytiniame Donbaso regione, kur mūšiai dažnai vyksta miškingose vietovėse, o tai kelia daug sunkumų konvenciniams Rusijos motorizuotų šaulių daliniams. Eksperto tikinimu, specnazo pajėgos veikė ir Donecko srities anglių kasybos mieste Vuhledare, kur kovos tarp Ukrainos ir Rusijos pajėgų trunka jau kelis mėnesius.

REKLAMA

Ukrainos 72-ojoje mechanizuotoje brigadoje Vuhledare tarnavęs karys „The Washington Post“ liudijo, kad nors jis ir negali patvirtinti, kad jo dalinys susidūrė su specnazu, vis tik jis yra linkęs taip manyti, nes šie kariai dėvėjo pažangią apsaugančią aprangą, turėjo aukščiausios klasės naktinio matymo prietaisus ir šiluminę optiką. Pasak jo, šie priešo kariai veikė nedideliais daliniais ir vykdė tiek tradicines žvalgybos, tiek pėstininkų misijas. Karys sutiko pasidalinti šia informacija su sąlyga, kad bus išlaikytas jo anonimiškumas, nes jis neseniai dalyvavo ypač jautriose operacijose.

REKLAMA

R. Lee tikino, kad įtariama specnazo brigados vado žūtis Vuhledare vasario mėnesį dar labiau iliustruoja Rusijos problemų mastą. Eksperto įsitikinimu, jeigu tokio aukšto rango karininkas „patenka į tokią situaciją, kažkas yra labai blogai. Arba tas dalinys susiduria su per dideliais nuostoliais, arba jis naudojamas taip, kaip neturėtų būti naudojamas“.

Dokumentuose teigiama, kad Rusijos išlaidos savo elitinių pajėgų atžvilgiu turės milžinišką poveikį. Pavyzdžiui, jie nebegalės apmokyti sukarintų grupių apie netradicines karo taktikas, o „tokią praktiką Rusija dažnai naudoja siekdama savo interesų užsienyje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eksperto tvirtinimu, specnazas yra gana ribotas išteklius, kurio neįmanoma greitai papildyti. Lieka neaišku tik tai, ar Rusijos vadai pasimokė iš to, kas nutiko Ukrainoje, ir suprato, kaip galima geriau panaudoti šias elitines pajėgas. „Prieis šiek tiek laiko, kol suprasime, kaip jie bando prisitaikyti prie šios situacijos“, – sakė R Lee.

Internete galima aptikti ženklų apie 22-osios atskiros specnazo brigados veiklą Ukrainoje. Viename praėjusią vasarą išplatintame vaizdo įraše matyti, kaip, įtariama, šio dalinio snaiperiai juda per pastatus, naudodami aukščiausios klasės įrangą, nepasiekiamą daugeliui Rusijos kariuomenės karių.

Kituose vaizduose bravūros jau mažiau. 2022 m. kovą buvo išplatintos nuotraukos, kuriose tariamai pavaizduotas jaunas 22-osios brigados kapitonas Aleksejus ir granitinis memorialas kariams, žuvusiems per šį karą, pastatytas nepraėjus nė dviem mėnesiams nuo konflikto pradžios. Aleksejaus vardas buvo įrašytas pačiame memorialo viršuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų