Mokslininkų sukurtas genų terapijos būdas, kuris buvo išbandytas su laboratoriniais gyvūnais, teikia vilčių, kad ilgainiui bus galima išgydyti nuo kurtumo milijonus žmonių.
D. Britanijos žurnale „Nature“ paskelbti JAV mokslininkų atlikto eksperimento rezultatai vadinami proveržiu gydant kurtumą ir vidinės ausies veiklos sutrikimus.
Sraige (cochlea) vadinama vidinės ausies dalis yra atsakinga už nervinių impulsų generavimą iš ją pasiekiančių oro slėgio bangų. Garso bangas į smegenis siunčiamais elektriniais impulsais paverčia sraigėje esantys receptoriai – tam tikros sensorinės ląstelės. Šios receptorinės sistemos pažeidimai yra viena dažniausių kurtumo priežasčių.
Paprastai žmonės turi apie 30 tūkstančių tokių ląstelių, tačiau jų kiekis mažėja dėl amžiaus, infekcijų, genetinių ligų, didelio triukšmo ar kai kurių antibiotikų vartojimo. Dažniausiai pažeisti sraigės receptoriai nebeatsistato. Tačiau naujasis tyrimas teikia vilčių, kad kurtumą sukeliantis tokio pobūdžio sutrikimas vieną dieną gali būti išgydytas, skelbia „Physorg.com“.
Daktaro Johno Brigande‘o vadovaujama Oregono Sveikatos ir mokslo universiteto tyrėjų grupė eksperimentiškai įrodė, kad „Atoh1“ geną, kuris, kaip manoma, atsakingas už specifinių ląstelių transformacijas, implantavus į pelės embriono vidinę ausį, nesensorines ląsteles pavyko paversti klausos receptoriais. Anksčiau atlikti eksperimentai leido tikėtis panašių rezultatų, tačiau tai pirmas kartas, kai pavyko įrodyti, jog genų terapijos būdu sukurtos ląstelės atlieka reikiamas funkcijas.
Mokslininkai jau seniai ieškojo būdų, kaip būtų galima atstatyti vidinės ausies sraigės receptorius. Oregono universitete atliktas eksperimento rezultatai liudija, kad pelės embrionas, kuriam buvo pritaikyta genų terapija, išaugino reikiamus receptorius tiksliai tose vidinės ausies srityse. Testai patvirtino, kad šios ląstelės buvo sveikos ir veikė normaliai.
Dabar amerikiečių mokslininkai planuoja antrąjį bandymų etapą. Jo metu šis genų terapijos metodas bus pritaikytas kurčioms pelėms.
Genetinis klausos sutrikimų gydymo metodas, pasak specialistų, žmonėms nebus taikomas tiesiogiai. Tikimasi, kad, perpratus biocheminį šios terapijos mechanizmą, bus galima pagaminti vidinės ausies sutrikimus gydantį vaistą.