Howardo Hugheso Medicinos instituto (JAV) mokslininkams pirmiesiems pavyko išvesti genetiškai modifikuotus uodus, kurie kitaip nei jų gentainiai reaguoja į žmogaus kūno kvapą ir repelentą dietiltoluamidą (DEET), pranešė easthsky.org.
Tyrėjų grupė, kuriai pavyko sukurti žmonių beveik nekandžiojančius uodus, dabar siekia „atpratinti“ uodus rinktis žmones kaip savo prioritetinę auką ir maksimaliai sumažinti susirgimų Dengės karštine, geltonąja karštine ir kitomis kraujasiurbių platinamomis ligomis skaičių.
Pasak mokslininkų, pasiekti proveržį šioje srityje padėjo „orco“ geno tyrimai. Prieš 10 metų iš musių genomo pašalinus šį geną pastebėta, kad musės prarado uoslės pojūtį. Tirdami geltonąją karštinę platinančius uodus Aedes aegypti, genų inžinerijos specialistai taip pat bandė išmėginti šio geno pašalinimo efektyvumą, ir paaiškėjo, kad neapsiriko. Jų išvesti uodai, neturintys natūralaus „orco“ geno, prarado domėjimąsi žmonių krauju ir vietoj jų pirmenybę pradėjo teikti laboratorinėms jūrų kiaulytėms.
Tada mokslininkai nusprendė patikrinti, kaip tokie genetiškai modifikuoti uodai reaguoja į repelentą DEET. Viena tyrime dalyvavusių žmonių ranka būdavo apdorojama DEET, o kita palikta neapdorota. Uodai su pakeistu „orco“ genu vienodai dažnai tūpdavo ir ant DEET apipurkštos, ir ant švarios rankos, nes nejusdavo repelento kvapo. Tačiau po to, kai kojomis prisiliesdavo prie odos, jie greitai pakildavo nuo tos rankos, kuri buvo apdorota DEET repelentu.
Tyrėjai nustatė, kad uodai turi dvejopą uoslės mechanizmą. Vienas jų genas atsako už ore sklindančius kvapus, o kitas valdo uoslės mechanizmą tuo atveju, kai vabzdys fiziškai paliečia žmogaus ar gyvūno odą, ir verčia priimti sprendimą, gelti ar ne.
H. Hugheso Medicinos institute atlikti tyrimai, kurių rezultatai paskelbti žurnale „Nature“, padės mokslininkams suprasti, kaip uodai reaguoja į šiuo metu naudojamus repelentus bei išsiaiškinti, kokios turėtų būti naujos kartos atbaidymo priemonės, sakoma pranešime. Tikėtina, kad artimiausiais metais gali būti sukurti tokie repelentai, kuriais išsitepus bus galima drąsiai vykti į geltonąją karštinę platinančių uodų veisimosi regionus nesibaiminant gauti šios ar Dengė karštinės užkratą. Ką jau kalbėti apie uodų nesugadintą poilsį pamiškėje ar prie ežero.