• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Regis, europiečių  nepasitikėjimas genetiškai modifikuotais produktais (GMO) menksta - Europos Komisija nutraukė 12 metų trukusį moratoriumą  ir leido ES auginti pašarines genetiškai modifikuotas bulves, tad dabar Sąjungoje jau leidžiama sėti du GMO: kompanijos „Monsanto“ kukurūzus, jau auginamus Slovakijoje, Slovėnijoje, Ispanijoje bei Lenkijoje, ir naująją kompanijos „BASF“ bulvių rūšį.

REKLAMA
REKLAMA

Ši bulvių veislė bus naudojama krakmolo, reikalingo popieriaus pramonėje, gamybai bei pašarams. Daugiausia debatų kyla dėl kitos šios bulvių veislės savybės – įterpto atsparumo antibiotikams geno. Austrijos politikai jau paskelbė, jog pradėtas rengti nutarimas neleisti šių bulvių auginti Austrijoje. Tokią pat poziciją išreiškė ir italai.

REKLAMA

Tiesa, GMO ES jau nėra jokia naujiena – leidžiama importuoti genetiškai modifikuotą medvilnę, soją, kukurūzus, rapsus bei kai kuriuos mikroorganizmus. GM kukurūzus Lietuvoje norėjo auginti „Monsanto“ kompanija, kurios prašymas jau buvo atmestas du kartus.

Viena iš pagrindinių  priežasčių neįsileisti jokių GMO į šalį  – baimė dėl ekologiškų ūkių likimo ir gyventojų  pasipriešinimo. GMO „kaltinami“ sukeliantys apsigimimus, nevaisingumą,  „užkrečiantys“ kitus augalus ir pan. Kita vertus, GMO šalininkai tikina, jog genetinis modifikavimas gali padėti išvengti perdėto chemikalų vartojimo bei praturtinti produktus medžiagomis, kurių jie paprastai neturi. Akivaizdu, jog „Frankenmaistu“ vadinamų GMO poveikis sukelia ne mažesnes diskusijas nei visuotinis atšilimas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau trumpam pamirštant chemines-medicinines diskusijas apie tai, ką daro ir ko nedaro GMO, verta panagrinėti tai, ką daro ir ko nedaro didžiosios chemikalų (ar ne keista, jog būtent jos skatina GMO tyrimus, kuomet GMO turėtų sumažinti chemikalų vartojimą) kompanijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saldžioji porelė  – GMO ir herbicidai

Daugiau nei trečdalį  pasaulio sėklų (ir GM, ir ne) rinkos valdo dvi JAV kompanijos: jau minėtoji „Monsanto“ bei „DuPont“. Didžiausia europietiška kompanija „Syngenta“ tenkinasi kuklesniais 9 proc. ( tiesa, galima paklausti: kur savo sėklas parduoda ES kompanijos, jei GMO pačioje ES uždraustas?)  Visos šios kompanijos siūlo savo klientams „dvigubą“ paketą: genetiškai modifikuotas sėklas ir... herbicidus.

REKLAMA

Tokie buvo ir kukurūzai, kuriuos Lietuvoje auginti norėjo „Monsantu“ kompanija. Vadinamieji „RoundUp ready“ (soja, kukurūzai, medvilnė) augalai yra specialiai pritaikyti kompanijos gaminamam herbicidui „RoundUp“ (kurio pagrindas yra glifosatas) ir parduodami drauge su minėtu chemikalu, be kurio jų auginimas neturi prasmės. Oficialiai teigiama, jog taip sumažinamas vartojamų chemikalų kiekis. Tačiau, kaip rodo įvairūs tyrimai, šių augalų auginimas glifosato naudojimą tik padidina (Argentinoje nuo 1990-ųjų kuomet pasirodė pirmieji genetiškai modifikuotos sojos laukai, purškiamo glifosato kiekis padidėjo nuo 1 mln. litrų iki 130 mln. litrų per metus, JAV per 13 metų pesticidų suvartojimas genetiškai modifikuotiems augalams išaugo 144,4 mln., herbicidų – 173,5 mln. kilogramų).

REKLAMA

Kurti tokius augalus ir pardavinėti juos drauge su sėklomis – auksinis verslas. Kadangi daugelis genetiškai modifikuotų augalų nesidaugina – t.y. jų sėklas reikia pirkti kasmet iš to paties gamintojo (kuriamos sudėtingos sistemos stebėjimui, jog ūkininkai sėklų nevogtų), jie tampa priklausomi nuo kompanijos. Pradėjus tokį verslą „keisti profilį“ sunkoką – Indijoje vyriausybei džiugiai skelbus „žaliąją revoliuciją“, euforijos apimti ūkininkai masiškai įsiskolindavo tam, jog įsigytų GMO sėklas ir taip pat masiškai žudydavosi, kuomet dėl liūčių ar sausros pasėliai žūdavo. Dėl to, jog iš likusių sėklų atželdinti plotų nebebuvo įmanoma, jie įklimpdavo į dar didesnes skolas... Matyt ne veltui didžiausios sėklų ir chemikalų gamintojos pasaulyje „Monsantų“ pardavimai 2007-2009 metais išaugo trimis procentais ir pasiekė beveik 12 mln. JAV dolerių. Didžiausią pelną „Monsantu“ gauna iš genetiškai modifikuotų sėklių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES ilgą laiką  priešinosi GMO auginimui savo teritorijoje ir ribojo įvežimą. Tačiau ES chemijos pramonė dabar patiria nuostolių – tiek dėl ekonominės krizės, tiek dėl augančios Azijos šalių konkurencijos. Tad ko gero nekeista, jog leista auginti būtent „BASF“ - didžiausios pasaulyje chemikalų kompanijos, kasmet į Vokietijos biudžetą įnešančios,  sukurtą bulvių rūšį – kam importuoti, jei darbą gali padaryti savi?

REKLAMA

Visagalė  soja

Tačiau tai, kad ES kyla triukšmas dėl vienos bulvių veislės nereiškia, jog mūsų  gyvenime GMO nėra. Kaip jau minėta, GMO leidžiama importuoti: medvilnė, bulvės, kukurūzų krakmolas naudojami pramonėje bei kai kurios rūšys maistui. Kalbėti apie GMO neįmanoma neminint visur esančios sojos, aptinkamos sausainiuose, rašale, dažuose, aliejuose ir t.t. Tačiau svarbiausia, ji naudojama gyvulių pašarams. Europoje auginamų galvijų vertė 2008-aisiais buvo 150 mlrd. JAV dolerių, t.y. sudarė apie 4 proc. viso Sąjungos BVP. Po kempinligės protrūkio, uždraudus vartoti gyvulių kaulų miltus, pašaras jiems gaminamas iš baltymų gausios sojos, kurios kasmet importuojama apie 32 mlrd. tonų. Sojos paklausa ES tik didėja tad tam tikra prasme yra tik laiko klausimas, kada bus pradėtos svarstyti auginimo galimybės ar bent jau sumažinta importuojamos sojos kontrolė.

REKLAMA

Pagrindiniai importo šaltiniai yra JAV ir Lotynų Amerikos šalys: Argentina ir Brazilija. Tik pastarojoje apie trečdalį laukų užima nemodifikuotos sojos pupelės; pirmosiose dviejose GM soja sudaro iki 99 proc. viso sojos eksporto. Lotynų Amerika jau dabar išaugina ir parduoda daugiau sojos nei Šiaurės Amerika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei abejojama dėl GMO poveikio sveikatai, galbūt nereikėtų abejoti tuo, ką teigia GMO sėklų ir chemikalų kompanijos, viešinančios savo indelį į jų produktus perkančių šalių ekonomikas. Jei didelė dalis ES pramonės vienaip ar kitaip pagrįsta importuojama soja ir kitais GMO produktais, galbūt jų auginimas tikrai yra panacėja šalims, kuriose daug dirbamos žemės ir pigi darbo jėga?

REKLAMA

Soja nepripažįsta sienų

Didžiausia pasaulyje GM sojos eksportuotoja yra JAV, Brazilija ir Argentina. Pastaroji yra neretai vadinama pasaulio grūdų aruodu, tačiau kuo toliau, tuo labiau toks pavadinimas neatitinka realybės. Šiuo metu daugiau nei pusę visos derlingos žemės užima... soja. Be to – genetiškai modifikuota. Drauge su GM kviečiais ir kukurūzais tai sudaro daugiau nei 80 proc. visos dirbamos žemės.

REKLAMA

Tiesa, soją Argentina augino jau anksčiau – maždaug nuo 1970-ųjų ją parduodavo Kinijos rinkai. Tačiau būtent „Monsanto“ sukūrus pirmąsias GM sėklas, 1996-aisiais prasidėjo iki šiol trunkanti meilės ir neapykantos istorija. Po 2001-aisias šalį sukrėtusios ekonominės krizės, ir augant sojos paklausai vis daugiau šalies ūkininkų ėmė kreditus siūlomus GM sojos auginimui. Krizės nustekentai šaliai tai buvo lyg atgaiva – augant paklausai ir sojos kainoms mokesčiai gaunami iš sojos gamintojų ženkliai prisidėjo prie ekonomikos atsigavimo, tuo labiau kad ir iki krizės Argentina buvo žemės ūkio šalis. Vis didėjantys sojos plotai netrukus virto tikra aukso gysla ( kartais soja tiesiogiai vadinama žaliuoju auksu).

REKLAMA
REKLAMA

Šeima, gyvenusi šalia sojos lauko apžiūri savo namų likučius. Juos sudegino Paragvajaus policija

Šeima, gyvenusi šalia sojos lauko apžiūri savo namų likučius. Juos sudegino Paragvajaus policija

Vaikai, gyvenantis greta sojos lauko Paragvajuje

Tiesa, kai kuriems šis auksas greitai virto žaliuoju košmaru. Pirmiausia, smarkiai pabrango žemės plotai – žemę, neretai neturėjusią didelės vertės dirbančios šeimos ar smulkieji ūkininkai būdavo verčiami ją parduoti už grašius arba staiga sužinodavo, jog keistų pirkimų ar paveldėjimo dėka atsirado tikrieji jos savininkai. Ištisos šeimos ir bendruomenės su policijos pagalba būdavo nuvaromos nuo žemės, kurią dirbo dar jų seneliai, ir paliekamos gatvėje. Panašūs procesai vyko ir tebevyksta Paragvajuje, Urugvajuje, Brazilijoje.

 

 

Brazilijoje sojos pasėliai sparčiai plėtėsi Amazonės miškų sąskaita – vien 2004-aisiais iškirsta 24000 kvadratinių kilometrų, t.y. Apie pusės Šveicarijos dydžio plotas. Tiesa, nors Kopenhagos susitikime Brazilijos atstovai pasigyrė gerokai sumažinę miškų kirtimo mastus, neaišku ar taip nutiko dėl sąmoningų politikų, ar prisidėjo ir pasaulinės ekonomikos sulėtėjimas.

Tad dabar, pačiame Lotynų Amerikos centre atsirado naujas tvarinys, kol kas nesuteikiantis savo pilietybės, tačiau nešantis nemažą pelną – Jungtinė  sojos respublika. Kompanija „Syngenta“ ( taip, čia savo 9 proc. rinkos suranda ši šveicarų kompanija), „Jungtinės sojos respublikos“ terminą panaudojo savo reklamos kampanijai, tačiau dabar visi, tiek sojos auginimo šalininkai, tiek priešininkai jau kalba apie sojos respubliką nusidriekusią tarp  Argentinos, Paragvajaus, Brazilijos, Bolivijos bei Urugvajaus. Paragvajuje nedidelis sojos laukas paprastai būna 5-20 hektarų dydžio, didieji gali siekti ir iki 1000 hektarų, tačiau palei sieną su Brazilija esama ir 5000 ar 6000 hektarų dydžio plotų. Tam, jog galėtume įsivaizduoti – nedidelė sojos plantacija būna penkių – dvidešimties futbolo aikščių, didelė – 1000-6000 futbolo aikščių dydžio...

REKLAMA

Nereikia idealizuoti nei vienos iš šių  šalių ir iki sojos atsiradimo. Tačiau ten, kur niekada neegzistavo nei bedarbio pašalpos ir beveik neegzistavo parama skurstantiems gyventojams, kiekvienas žemės ruoželis reiškė, jog jie bent jau turės ką valgyti. Tvirtinama, jog vien Argentinoje tarp 1988-2002-ųjų buvo uždaryti 103 405. t.y. ketvirtadalis visų ūkių. Nuvaryti nuo žemės žmonės papildo pašalpų gavėjų gretas, traukiasi į miestus, kuriuose darbo irgi nėra, arba lieka gyventi Sojos respublikos pakraščiuose ir tampa liudininkais to, kas šiandien vadinama moderniu žemės ūkiu.

Gal kam menkės?

Didinant našumą  visas gamybos procesas – mechanizuotas. Naujos technologijos pagrindas -  trigubas: „RoundUp ready“ sojos sėklos, daug glifosato, purškiamo tiesiog iš lėktuvų ir mechanizuotas sojos surinkimas. Ten, kur ūkelius turėjo dešimtys šeimų šiandien dirba vienas traktorius, mat 100 hektarų dydžio sojos lauko apdirbimui reikia vieno arba dviejų žmonių. Taigi, darbo vietų ši pramonės šaka nekuria.

Vartojamo glifosato kiekių reguliavimas paliktas pačiam Dievui – surinkta gausybė greta sojos laukų gyvenančių žmonių  skundų dėl padidėjusio vėžinių ligų bei apsigimimų  skaičiaus. Sojos augintojai viską neigia ir dažniausiai su politikų, policijos bei korumpuotų medikų pagalba numalšina netgi norą skųstis.

REKLAMA

 

 

Žymiausia „pergalė“ prieš tylą yra Silvino Talaveros atvejis Paragvajuje. Talavero šeimos namas stovi tik keli šimtai metrų nuo didelio sojos lauko priklausančio Vokietijos verslininkams. 2003-iaisias tuomet 11-metis Silvino važiuodamas dviračiu namo pakliuvo į glifosato, kuriuo buvo purškiamas laukas, „lietų“. Iš pradžių vaikas nieko nepajuto ir sėkmingai grįžo namo. Iš produktų, kuriuos jis vežėsi savo krepšyje buvo pagaminti šeimos pietūs... Nekeista, jog netrukus visi šeimynykščiai atsidūrė ligoninėje konstatavus apsinuodijimą. Po kelių dienų Silvino leista grįžti namo, tačiau berniukui bandant atsigauti, rūpestingi sojos augintojai vėl purškė savo laukus. Vėjas pūtė link Talavero namų... Antro apsinuodijimo vaiko organizmas tiesiog nebepakėlė. 2006-aisiais Silvino sesuo pagimdė apsigimusį kūdikį, kuris netrukus mirė.

Talaverų šeimos atvejis – ne vienintelis. Vėliau sekęs bylinėjimosi procesas priminė muilo operą su tragedijos elementais, kol galiausiai du verslininkai, purškę laukus buvo nuteisti kalėti. Tačiau tai – išimtis. Nevyriausybinių organizacijų atstovai bando registruoti atvejus, kuomet medikai vengia pripažinti apsinuodijimus herbicidais, tačiau tai nėra lengva – stengiamasi žmones papirkti, jiems grasinama.

REKLAMA

Tačiau herbicidai, nedarbas ir prastos gyvenimo sąlygos – ne vienintelė problema. Problemų kelia ir tai, kad soja – ekspansyvus augalas, alinantis dirvožemį. Be to, ją nurenkant mechaniškai nelieka jokių natūraliai tręšiančių žemę kritulių. Po kelerių metų visiškai nualinamas dirvožemis, tad plotus tenka perkelti kitur. Taip Sojos respublika plečiasi surydama vis daugiau ariamos žemės, miškų. Argentinoje sojai savo dalį užleidžia net ir gyvulių augintojai.

Visai neseniai dėl jautienos trūkumo šalies, kadaise garsėjusios savo sultinga jautiena, prezidentė Cristina Fernández de Kirchner asmeniškai pradėjo agituoti visus valgyti... menkę. Tam tikromis dienomis ir specialiuose parduotuvėse perkantys tris kilogramus menkės mokėdavo gerokai pigiau ir gaudavo kilogramą ryžių. Žinoma, valgyti žuvį sveiką, bet tikriausiai ne todėl, jog šalyje nebeliko vietos galvijų auginimui.

Paradoksalu, jog tam, kad europiečiai išmaitintų savo galvijus, kitame pasaulio gale jų nelieka.

Žalia žolė, bet ne žolė...

Bet grįžkime į  Lietuvą. Soja, kurią purškiant buvo nuodijami žmonės, pasiekia ir mus. Kasdien. Kaip ir kiti genetiškai modifikuoti augalai –  tokia yra realybe ir tik laiko klausimas, kada augantis rinkos poreikis privers ES legalizuoti jų auginimą, juk po 12 metų jau padarytas pirmasis žingsnis.  Galbūt ES pajėgs reguliuoti chemikalų kiekius ir užtikrinti, jog sojos auginimas nebūtų toks žalingas ją auginančių šalių gyventojams kaip tai nutiko Lotynų Amerikoje, Indijoje ar kai kuriose Afrikos respublikose. Tačiau, galbūt, leidusi auginti GMO, ES tik padidintų kompanijų, parduodančių sėklas ir herbicidus, pelnus.

REKLAMA

Ar galima ir ar reikia stabdyti procesą teks spręsti tiek nacionaliniu, tiek ES lygmeniu. Ypač, jei genetiškai modifikuotų monokultyvų auginimas pasirodys patrauklia galimybe ekonominės krizės nuvargintoms šalims turinčioms daug nedirbamos žemės bei pigią darbo jėgą. Jei leidus auginti GMO „ne“ joms ištars vokiečiai, prancūzai ar italai, ką pasakysime mes?

Tada bus galima prisiminti šalių, jau nuėjusiu šiuo keliu pavyzdį. Kita vertus, sakoma, jog lietuviai valgo per daug mėsos. Gal šitaip pamėgsime žuvį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų