Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį nurodė sostinės savivaldybei iš naujo nagrinėti Lietuvos gėjų lygos prašymą rengti eitynes Gedimino prospekte Vilniaus centre.
Teismas iš dalies patenkino Lietuvos gėjų lygos skundą ir savivaldybės sprendimą panaikino.
Lietuvos gėjų lyga kreipėsi į teismą, nes nesutiko su sostinės savivaldybės draudimu eitynes rengti centrine sostinės gatve – Gedimino prospektu. Organizacijos teigimu, toks sprendimas prieštarauja organizatorių tikslui „atkreipti valstybės ir visuomenės dėmesį į šią socialinę grupę, jų integravimąsi į visuomenę".
Vilniaus miesto savivaldybės administracija teigė, kad nuošaliau esanti Upės gatvė pasiūlyta turint duomenų, kad „eitynių metu gali kilti grėsmė visuomenės ir eitynių dalyvių saugumui“.
Teismas padarė išvadą, kad savivaldybė be pagrindo numatė kitą vietą.
„Kadangi šalims nepavyko rasti visus tenkinančios tinkamos vietos eitynėms, savivaldybė turėjo apskritai atsisakyti suderinti pranešimą dėl eitynių organizavimo, o ne nustatyti kitą vietą, kurioje eitynių pareiškėjai neprašo derinti“, – rašoma teismo pranešime.
Teismas pažymi, kad savivaldybei sprendžiant dėl eitynių vietos derinimo, atsisakymas suderinti galimas tik nustačius, kad susirinkimų teisės įgyvendinimas bei suorganizuotos eitynės pažeis Konstitucijoje nurodytas vertybes – valstybės ir visuomenės saugumą, viešąją tvarką, žmonių sveikatą ar dorovę arba kitų asmenų teises ir laisves.
Teismas taip pat atkreipė dėmesį, kad trečiuoju asmeniu byloje dalyvavęs Policijos departamentas nenurodė, kad nebūtų įmanoma užtikrinti eitynių dalyvių, visuomenės, viešosios tvarkos, eismo saugumo, o nurodė tik jų darbui palankesnę vietą.
Lietuvos gėjų lyga pasveikino šį teismo sprendimą.
„Be abejo, šis variantas mus tenkina ir tai suteikia mums vilčių, kad galime pasiekti savo tikslą ir kai mes pradėsim dar kartą derinti mūsų eitynes. Aš manau, kad tikėtina, jog tie argumentai, kurie išdėstyti teismo, padės rasti bendrą kalbą su savivaldybe, atsižvelgti į pilietinės visuomenės poreikius Aš manau, kad viskas turi būti nuspręsta derybose. Svarbu, kad savivaldybė dabar supranta, jog šios derybos ir dialogas turi būti, nes iki tol buvo tai visiškai skirtingos nuomonės ir prie konsensuso nebuvo prieita“, – žurnalistams po teismo posėdžio sakė Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonka.
Apygardos teismo sprendimas per 14 dienų gali būti apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Pirmosios seksualinių mažumų eitynės 2010 metais taip pat vyko Upės gatvėje. Tuomet renginio vieta buvo aptverta ir griežtai saugoma, protestuoti prieš eitynes susirinko tūkstantis žmonių. V. Simonka teigė, kad tada policija įrodė, kad moka dirbti.