Vieni praeiviai šokiruoti, esą taip daryti nežmoniška, o štai kiti spėlioja, ar tik nebus verslininkai dirbę nelegaliai, nes kitaip pinigus iš užsakovų galima būtų atgauti nedrumsčiant mIrusiųjų ramybės.
Užrašas „Neapmokėta“ pasitinka kone kiekvieną, einantį pro šalį. Žmonės piktinasi, esą verslininkai peržengė bet kokias padorumo ribas. Siekia pinigus atgauti ne civilizuotai, o tiesiai šviesiai – „išsimušinėdami“.
Mat kone kiekvienas kalbintas įtaria, kad taip verslininkai keršija giminėms, laiku nesumokėjusiems už paminklo pastatymą. Tik vienbalsiai visi tvirtina, kad toks kerštas – necivilizuotas.
Žmonės spėja, esą lipduką lengva nuklijuoti, ir visai gali būti, kad giminės čia buvo seniai, nes jis jau būtų nuklijuotas. Tad visai gali būti, kad namiškiams kažkas nutiko ir šie negalėjo susimokėti už paminklą.
O verslininkai žmones mėgina prikalti prie gėdos stulpo, nors pats mirusysis, kuris ilsisi po aplijuotu paminklu, veikiausiai dėl konflikto nebūna kaltas. „Stebulės“ projektų vadovas Darius Jakutonis, kaip tik ir prižiūrintis tvarką šiose kapinėse, sako, kad tokie atvejai, kai verslininkai pasielgia būtent taip, nėra dažni, bet pasirodantys būtent prieš šventes.
„Atvejis tikrai nėra dažnas, bet dažniausiai pastebėjome, kad tokie atvejai atsiranda prieš Vėlines. Kadangi žino, kad atvyksta ir artimieji, ir jeigu kažkas neatsiskaito, tai tuos užrašus dažniausiai ir užklijuoja. Kad artimieji paskambintų būtent užsakovui, ir pasakytų: „Kaip tu taip elgiesi negražiai“, – sakė D. Jakutonis.
Ir net identifikuoti verslininkus, klijuojančius tokius lipdukus, kaip sako projektų vadovas, būtų įmanoma, jeigu žmonės atsakingiau rinktųsi paminklų gamintojus, derintų projektą su kapinių administracija.
Mat dažniausiai taip pasielgia tie, kas dirba pagal verslo liudijimus ir randa landų, kaip vengti mokėti mokesčius. Tad ir kreiptis į antstolius dėl pinigų už paminklą atgavimo jie bijo. Kaip sako vienos paminklus gaminančios bendrovės atstovė, legaliai statantys paminklus negali sau leisti tokio elgesio.
„Taip daro pavieniai asmenys, pas kuriuos užsako žmonės paminklus. Nes įmonės, pas kuriuos užsako žmonės, turi sutartis, viskas yra oficialu, legalu ir tokiais dalykais tiesiog neužsiima“, – kalbėjo „Amžinojo akmens“ atstovė Ieva Maldžiuvienė.
O štai kitos bendrovės iš Klaipėdos atstovas paaiškina, kodėl verslininkai imasi tokių drastiškų priemonių. Jis sako pats lipduko neklijavęs, bet spalvikliu kartą užrašęs ant paminklo, kad užsakovė neatsiskaitė. Ir kito kelio, kaip aiškina vyras, nei moterį pamokyti viešumu, esą tiesiog nebuvo.
„Vaikinukai važiavo, mūsų darbuotojai. Skambino, neatidarė durų, bet lyg nebuvo. Kažką bandė pasakoti, kad lyg skyrybos. Pas mus galima ne tik per banką, kad galima pasirašyti išsimokėjimui sutartį. Buvo viskas jai pasakyta. Pora mėnesių, daugiau nei pora mėnesių praėjo, bet ji nei skambinosi, nei stengėsi susitvarkyti šį reikalą“, – paaiškino antkapių bendrovės atstovas iš Klaipėdos.
Tiesa, net ir tai nepadėjo, dėl nemokumo verslininkui teko kreiptis į teismą. Ir moteriai reikėjo piniginę praverti plačiau.