Lietuvos politikos veteranas socialdemokratas Gediminas Paviržis tuoj pasitrauks iš Vilniaus vicemero posto. Pastaruosiuose savivaldybių tarybų rinkimuose jis dalyvavo Vilniaus rajono socialdemokratų sąraše. Ir laimėjo - rinkėjai jį švystelėjo iš 5-tos sąrašo vietos į 1-ąją, o tuo pačiu ir į tarybą. Tiesa, socialdemokratai čia turi tik 3 vietas iš 27. Pateikiame "Balsas.lt" interviu su politiku.
- Kaip vertinate partijų derybas dėl valdžios Vilniaus mieste?
- Kol kas vadinčiau tai ne derybomis, o pasiuostymais, pasižvalgymais vienas į kitą. Jokių derybų, kad jos ten vyktų nemačiau. Negali būti derybos kažką eliminuojant. Reikia su visais kalbėtis ir išvadas daryti. O dabar aš tik matau - vieni nekalbės su tais, kiti nekalbės su tais - politikoj taip nebūna, mano supratimu.
- Jūs nekeliate moralinių ar kažkokių kitokių, ideologinių kriterijų?
- Na, tai pirmiausia ir yra programiniai dalykai. Bet aš bijau, kad prie tokio jėgų išsidėstymo, koks yra Vilniuje, į tai atsižvelgti nelabai įmanoma, todėl kad čia vis tiek - vien dešinieji negali valdyti, ir vien kairieji negali. Vis tiek turi būti daromos nuolaidos, nes jei pavyks sudaryti tik trapią daugumą - geriau jos apskritai nebūtų.
- Ar jūs įsivaizduojate, kad socialdemokratai galėtų būti su "Tvarka ir teisingumu"?
- Jeigu „Tvarka ir teisingumas“ būtų atskiri žmonės, kodėl jie negalėtų būti? Bet aš nemanau, kad meru galėtų būti žmogus, kuris siūlo save į mero postą iš tos partijos.
- Kokia yra padėtis Vilniaus socialdemokratų skyriuje?..
- Man sunku komentuoti jūsų klausimą, nes aš jau trečias mėnuo iš to skyriaus išėjęs į Vilniaus rajono skyrių.
- Kodėl pasitraukėte?
- Įstatymas toks - reikia balotiruotis ten, kur gyveni. Trejus metus gyvenu Riešėje, vadinasi, negaliu dalyvauti rinkimuose į miesto tarybą, o apgaudinėti aš nenorėjau, kad kitur gyvenu. Priežastis paprasta. Ar jus tenkina ši priežastis?
- Nelabai tenkina, tiesą sakant. Vilniaus miesto socialdemokratų skyriuje buvo pakeista vadovybė, atėjo jaunesni žmonės...
- Jauni ateina.. Nauji vėjai...
- Nauji vėjai... Tokie, kad prireikė į vilniečių socialdemokratų derybų grupę dėl koalicijos Vilniuje įjungti partijos senbuvius Vytenį Andriukaitį ir Algirdą Kunčiną?
- Na, patyrimo irgi prireikė. Nieko blogo nėra. Manau, kad didžiausia vertybė ir jaunimo, ir vyresnių - vienų patirtis, kitų ryžtas. Manau, kad dabar tos derybos pajudės iš mirties taško. Man atrodo kad jos bus sėkmingesnės, gerokai sėkmingesnės, ir nebus blaškymosi.
- Kalbant apie dabartinę LSDP Vilniaus skyriaus vadovybę - ar čia lemia karštas kraujas, ar vis dėlto kažkokie rėmėjų pinigai, nes jūsų interviu „Veide“ mačiau užuominas apie tai, kad skyrius susijęs su "MG Baltic"?
- Na, aš manau kad visada yra jėgos, kurios stengiasi, kad kažkas iš jų remiamų pakliūtų į valdžią. Aš manau, kad tai yra natūralu, tik reikia kad visa tai būtų aiškiai deklaruota - ir tie kurie remia, ir tie remiami. O dabar ir vieni, ir kiti slepia. Man taip atrodo.
- Štai jau baigiasi kadencija, kaip jūs pats vertinate savo kaip vicemero darbą? Ar jūs buvot opozicijoje taip vadinamai abonentinei politikai ar jūs dirbote išvien?
- Kai man kas nors pasako „abonentinė politika“, tai aš apskritai nelabai noriu kalbėti ta tema... Šį terminą sugalvojo daugiau žurnalistai. Mes ten dirbome normaliai. Aš turiu sritį, už kurią aš atsakiau. Ir manęs visai nedomino, ką kiti darė. Nesvarbu kaip kas ką sako - kad nebūdavo ginčų ar nesutarimų. Aš vicemeru tapau ne todėl, kad ten veržiausi, o buvo, jeigu prisimenat, 2003 metais situacija buvo tokia, kad negalėjo mero išrinkti ir tuo metu visų partijų sprendimas buvo, kad aš eičiau į vicemerus. Ir dabar aš suprantu, kad buvo pasielgta teisingai, protingai ir už savo sritį galiu atsakyti kiekvienam, viską kas padaryta.
- O kokia jūsų sritis?
- Daugiausia socialiniai reikalai: švietimas, sveikata, bendradarbiavimas su užsienio miestais, ryšiai...
- O vis dėlto ar nejautėte, būdamas tokiame poste, kad Vilniaus meras proteguoja "Rubicon" grupę?
- Šito aš nemačiau, nors buvau viešųjų pirkimų komisijos narys. Joje, tarp kitko, ir konservatorius K. Masiulis buvo, kol jis išėjo iš vicemerų. Per trejus su pusę metų tik vieną kartą "Rubicono" įstaiga laimėjo konkursą, pora sykių pralaimėjo, ir dėl vieno konkurso bylinėjasi iki šiol. Štai kaip aš jums atsakau į klausimą apie protegavimą. Tai yra visiška nesąmonė, kai taip kalbama.
- O ką manote apie vandens pramogų parką, kai savivaldybė įsipareigojo už 20 mln. litų nupirkti jame paslaugų moksleiviams - teismas šią sutartį pripažino prieštaraujančia įstatymams, - taip pat bandymus gretimoje teritorijoje pastatyti gyvenamuosius namus?
- Yra bendras planas patvirtintas, ir ten niekas namų nestatys tol, kol Vyriausybė nepriims sprendimo ir neleis. Ten yra tokia sąlyga, kad tik su Vyriausybės leidimu bus galima statyti. Čia vėlgi visi perlenkia. Visiškas vėlgi melas yra. O kiek ir ką ten bus leista statyti, tai priklauso nuo architektų, planavimo dalykų - nieko čia tragiško nėra. Dėl moksleivių lankymosi vandens pramogų parke - buvo tokia sutartis. Jeigu ją teismas pripažins negaliojančia, tai bus negaliojanti. Aš joje, tarp kitko, nematau nieko blogo. Nes miesto moksleiviams iš savivaldybės biudžeto buvo skiriamos lėšos, kad kiekvienas iš jų ten galėtų apsilankyti vieną ar du kartus per metus. Kas čia blogo? Bet jei mano, kad tai blogai, reiškia nebus. Juk čia viskas viešai daroma, apie kokią korupciją mes čia šnekame?
- Kiek žinau, rengiant konkurso sąlygas dėl Vandens pramogų parko statybos to paminėta nebuvo, o po to staiga paaiškėja, kad konkurso laimėtojui yra numatyti papildomi pajamų šaltiniai. Jei tai būtų žinoma iš anksto, konkursas būtų vykęs kitaip.
- Bet reikia turėti omenyje, kad savivaldybė taip pat yra šių objektų dalininkė, ji taip pat turi kuo nors prisidėti.
Kalbino Saulius Spurga