Daugelis iš mūsų geria gazuotą vandenį kaip sveikesnę alternatyvą saldiems gazuotiems gėrimams, tačiau Japonijos Tesseikai neurochirurgijos gydymo įstaigos mokslininkai nustatė, kad šis gėrimas gali turėti įdomų poveikį. Jų atliktas tyrimas rodo, kad gazuotas vanduo gali netikėtai paveikti mūsų medžiagų apykaitą.
Mokslininkai jau kurį laiką žinojo, kad gazuotas vanduo gali padėti mums jaustis sotesniems ir sumažinti alkį. Kai geriame ką nors gazuoto, burbuliukai skrandyje išsiplečia ir sukelia laikiną sotumo jausmą. Tačiau šis naujas tyrimas yra daug gilesnis.
Kai geriame gazuotą vandenį, jis yra absorbuojamas į mūsų kraują per skrandžio sieneles. Ten jis susitinka su raudonaisiais kraujo kūneliais, kuriuose yra specialaus fermento, vadinamo karboanhidraze, kuris CO2 paverčia bikarbonatu. Tokiu būdu prasideda įvykių grandinė, galinti padėti mūsų organizmui efektyviau apdoroti cukrų.
Raudoniesiems kraujo kūneliams šis procesas ypač gerai sekasi, nes juose yra hemoglobino – to paties baltymo, kuris perneša deguonį mūsų organizme.
Hemoglobinas padeda palaikyti tinkamą rūgščių ir bazių pusiausvyrą mūsų ląstelėse. Kai CO2 iš gazuoto vandens patenka į šias ląsteles ir virsta bikarbonatu, susidaro šiek tiek šarmingesnė aplinka, kuri, atrodo, suaktyvina tam tikrus fermentus, dalyvaujančius cukraus perdirbime.
Svarbiausia yra saikingumas
Tačiau prieš pradedant keisti visą įprastą vandenį gazuotu, svarbu suprasti šio poveikio mastą. Per keturias valandas trunkantį dializės procesą, apdorojant beveik 50 litrų kraujo, sunaudojama tik apie 9,5 g cukraus, t. y. maždaug tiek, kiek jo yra viename valgomajame šaukšte. CO2 kiekis stiklinėje gazuoto vandens turėtų dar mažesnį poveikį.
„Atsižvelgiant į šį minimalų gliukozės kiekio sumažėjimą, gazuotame vandenyje esančio CO2 poveikis nėra visiškas sprendimas lieknėjimui“, – rašė tyrimo autorius Akira Takahashi.
Ir pridūrė: „Subalansuota mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas išlieka esminiais svorio valdymo komponentais.“
Maža to, kai kurie žmonės, išgėrę gazuoto vandens, gali jausti pilvo pūtimą ar diskomfortą, ypač jei jų skrandis yra itin jautrus arba jie serga tokia liga kaip refliuksas.
Tai reiškia, jog kaip ir daugelyje kitų mitybos sričių, svarbiausia yra saikingumas. Prieš keičiant mitybą, svarbu pasikonsultuoti su specialistu.
Taigi, nors gazuotas vanduo nebus stebuklingas sprendimas, padedantis numesti svorio, jis gali padaryti šiek tiek daugiau, nei manėme, padėdamas mūsų organizmui apdoroti cukrų. Laikykite jį dar vienu mažu įrankiu sveikos gyvensenos priemonių rinkinyje, greta subalansuotos mitybos ir reguliaraus fizinio aktyvumo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!