• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už važinėjimą įmonės automobiliu iš darbo namo ir atgal nuo šiol privalu susimokėti papildomai. Tačiau svarbu įsidėmėti ir tai, kad pajamos natūra gaunamos ne tik naudojant įmonės automobilį, bet ir, pavyzdžiui, tada, kai verslo partneris jus pakvietė į teatrą. O už tai taip pat reikia papildomai sumokėti mokesčius.

Už važinėjimą įmonės automobiliu iš darbo namo ir atgal nuo šiol privalu susimokėti papildomai. Tačiau svarbu įsidėmėti ir tai, kad pajamos natūra gaunamos ne tik naudojant įmonės automobilį, bet ir, pavyzdžiui, tada, kai verslo partneris jus pakvietė į teatrą. O už tai taip pat reikia papildomai sumokėti mokesčius.

REKLAMA

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė socialiniame tinkle paaiškino, kuriais atvejais yra pripažįstama, kad buvo gautos pajamos natūra.

„Pagal mokestinius teisės aktus, verslo partnerio pakvietimas į teatrą nėra reprezentacija ir teatro bilietai turėtų būti apmokestinti kaip gyventojo pajamos natūra.

Jei sudėtinga sužinoti kliento asmens kodą, tokiu atveju laikoma, kad tai yra direktoriaus pajamos natūra (gavo visus bilietus jis asmeniškai) ir jis asmeniškai iš savo lėšų padovanojo bilietus kitam fiziniam asmeniui“, – rašė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak D. Čibirienės, jei visų verslo ar ne su verslu susijusių gautų dovanų metinė suma asmeniui viršija 2,5 tūkst. eurų, tokiu atveju atsiranda prievolė metinėje deklaracijoje pateikti informaciją apie gautas dovanas ir galiausiai susimokėti 15 proc. siekiantį gyventojų pajamų mokestį (GPM).

REKLAMA

Taigi, jeigu dovanų vertė siekia 3 tūkst. eurų, tokiu atveju valstybei tektų sumokėti 450 eurų (3000 x 0,15=450 eurų).

Mokestis skaičiuojamos iš dovanos gavėjo

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos atstovai taip pat paaiškina, kuriuo atveju mokestinė prievolė atsirandą bilieto gavėjui.

„Juridinio asmens apmokėti bilietai į spektaklį yra laikomi gyventojo pajamomis natūra ir turėtų būti apmokestinami 15 proc. GPM nuo pirmo euro, jei bilieto kaina asmeniui viršija 100 eurų ir asmuo nėra juridinio asmens darbuotojas dirbantis pagal darbo sutartį.

REKLAMA
REKLAMA

GPM turėtų būti išskaičiuojamas iš dovanos gavėjo. O jei bilieto gavėjas nesutinka susimokėti savo GPM, GPM turi būti sumokėtas iš dovaną suteikusio juridinio asmens lėšų“, – sakoma asociacijos pranešime. 

Teigiama, kad šiuo metu Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas (GPMĮ) nenumato išimčių, jei bilietai buvo pirkti dėl verslo susitikimo teatre ar pagal įmonės politiką yra laikomi reprezentacijos dalimi. Įstatymas taip pat nenumato išimčių ir politikams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei įmonė nupirko spektaklio bilietus savo darbuotojams, kad jie dalyvautų įmonės prezentacijoje, šie bilietai irgi apmokestinami pagal GPMĮ nuostatas.

Jei natūrinių dovanų metinė vertė darbuotojams neviršija 200 eurų , jos neapmokestinamos, o kas viršija, apmokestinama kaip darbo užmokestis“, – paaiškino asociacijos atstovai.

Gyventojams primenama, kad dovana − tai dovanotojo (įmonės ar gyventojo) neatlygintinai apdovanotojo nuosavybėn perduotas turtas (nekilnojamasis ar kilnojamasis daiktas, vertybiniai popieriai, pinigai).

REKLAMA

Dovana laikoma ir turtinės teisės (reikalavimo) kitai šaliai (apdovanotajam) neatlygintinis perdavimas, taip pat apdovanotojo atleidimas nuo turtinės pareigos dovanotojui ar trečiam asmeniui.

Gyventojo dovanos kitam gyventojui apmokestinimui taikoma 2,5 tūkst. eurų lengvata per metus.

Kiek reikia susimokėti, jei važiuojate su įmonės automobiliu namo?

VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kiek šiuo metu įmonės atstovams reikėtų sumokėti, jei su automobiliu yra važiuojama namo.

REKLAMA

Be to, įvardijamos ir skirtingos priemonės, kurias pasitelkia VMI, siekiant nustatyti, ar verslininkai, jų darbuotojai nepiktnaudžiauja naudodami įmonės vardu registruotus automobilius, kuriuos įsigyjant nereikia sumokėti papildomų mokesčių, pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokesčio (GPM), taip pat pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ar įmokų „Sodrai“.

VMI atstovė R. Virvilienė paaiškina, kad pajamos natūra – tai viena iš pajamų gavimo formų, tad vėliau svarbu neužmiršti prievolės susimokėti papildomai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Darbuotojo iš įmonės gaunamos pajamos natūra turi būti apmokestinamos kaip gyventojo su darbo santykiais susijusios išmokos, t. y. nuo pajamų natūra įmonė privalo sumokėti tuos pačius mokesčius, kaip ir nuo darbo užmokesčio“, – kalbėjo specialistė.

Pasak pašnekovės, kai darbuotojas turi galimybę asmeniniais tikslais naudoti darbdavio automobilį (nepriklausomai, kokiu pagrindu automobilis darbdaviui priklauso), darbuotojo gauta nauda įvertinama vienu iš 2 būdų.

REKLAMA

Pavyzdžiui, pirmasis būdas yra, kai gauta nauda skaičiuojama pagal to automobilio tikrosios rinkos kainos procentinę dalį:.

  • kai darbuotojo gauta nauda apima automobilio naudojimą be degalų – 0,70 proc.;
  • kai darbuotojo gauta nauda apima automobilio naudojimą su degalais – 0,75 proc.

R. Virvilienė sako, kad praktikoje įmonės dažniausiai pasirenka darbuotojo gautą naudą skaičiuoti 0,75 proc., kai pajamų natūra davėjas apmoka ir asmeniniais tikslais sunaudotus degalus.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, įmonė suteikia darbuotojui asmeniniais tikslais naudoti automobilį, kuris naudojamas įmonės veikloje ir kurio tikroji rinkos kaina sausio 1 d. yra 50 tūkst. eurų. Įmonė taip pat priima sprendimą apmokėti ir asmeniniais tikslais sunaudotus degalus, todėl darbuotojo gautą naudą vertins 0,75 proc. nuo automobilio vertės.

Tokiu atveju darbuotojas per mėnesį gauna 375 eurų pajamų natūra, nuo kurių turi būti apskaičiuota ir sumokėta 75 eurų GPM“, – paaiškino R. Virvilienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rasa Virvilienė

Dar vienas darbuotojo gautos naudos įvertinimo būdas – pajamų natūra įvertinimas mėnesio paskutinę dieną. Šiuo atveju, kaip teigė pašnekovė, atsižvelgiama į automobilio nuomos tikrąją rinkos kainą laikotarpiu, kuriuo darbuotojas galėjo automobiliu naudotis asmeniniais tikslais.

Taikant šį būdą, darbuotojo gauta nauda turi būti vertinama kas mėnesį, atsižvelgiant į nuomos kainos pokyčius rinkoje. Apskaičiuojant pajamas natūra šiuo būdu, turi būti įvertinama turto naudojimo asmeniniams tikslams apimtis, t. y., kiek faktiškai gyventojas naudoja automobilį asmeniniams tikslams.

REKLAMA

Naudos apskaičiavimo dydis apima tokias automobilio eksploatavimo išlaidas, kaip plovimą, remontą, draudimą ir pan., todėl papildomai nuo tokių išlaidų gyventojo nauda neskaičiuojama“, – apie mokestinį skaičiavimo būdą kalbėjo VMI atstovė.

R. Virvilienė primena, kad tais atvejais, kai asmeninėms reikmėms naudojami įmonės nupirkti degalai, gauta nauda turi būti vertinama atskirai dar ir pagal pajamų natūra davėjo degalams įsigyti turėtas išlaidas.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, įmonė padalinio vadovui leidžia naudoti jos automobilį ne tik darbo, bet ir asmeninėms reikmėms. Pagal susitarimą darbuotojas šį automobilį darbo reikmėms gali naudoti 70 proc., o asmeninėms reikmėms – 30 proc. viso naudojimo laiko (asmeniniams poreikiams tenkinti sunaudotus degalus darbuotojas apmoka pats).

Gautą naudą pasirenkama vertinti pagal tikrąją automobilio nuomos rinkos kainą, kuri yra 520 eurų per mėnesį. Darbuotojo gauta nauda natūra – 156 eurų (520 x 30 proc.) per mėnesį, nuo kurių turi būti apskaičiuota ir sumokėta apie 31 eurą GPM“, – paaiškino R. Virvilienė.

VMI užfiksavus nustatytus pažeidimus dėl pajamų natūra nesumokėjimo gali priskaičiuoti mokestį, delspinigius ir skirti baudą. 

tv3.lt

Kodėl niekas nemato kaip dingsta milijonai
Pirma lai sau kanceliarines apsimokestina
įmonės pinigais žaisti kazino gali kiek nori
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų