Kiekvieno vyro gyvenime yra daug labai svarbių etapų. Vienas iš jų – karjeros kelio radimas užbaigus universitetą (gavus diplomą).
Tikriausiai iškart po užbaigimo norėsi užsidirbti pinigų, tačiau patarčiau neskubėti ir duoti sau šiek tiek laisvo laiko. Tu juk ne vienerius metus paaukojai vardan to popiergalio ir žinių, tad dabar tikrai nusipelnei laisvalaikio. Būk protingas: jei gausi gero darbo pasiūlymą iškart po universiteto užbaigimo, priimk jį, kadangi metai mokymosi atneš naudos tik tada, kai turėsi gerą darbą.
Tu turėsi galimybę pasireikšti ir parodyti savo žinias. Priešingu atveju tu tiesiog sėdėsi (arba stovėsi) savo darbovietėje pilnas idėjų, minčių ir pasiūlymų, kurie bus niekam neįdomūs. Atėjo laikas įtikinti aplinkinius, kad tu esi vertingas darbuotojas. Gavai diplomą, kas toliau?
Ką dabar daryt?
Dabar tu turi prestižinėje įstaigoje įgytą išsilavinimą ir esi pasiruošęs „kalti“ pinigus. Greičiausiai tau teks nusivilti (nebent turi gerų pažinčių), nes įmonės prioritetą skiria patirties turintiems specialistams. Dažnai jos žiūri labiau į rezultatus, kurių pasiekei praeitoj darbovietėj, o ne į išsilavinimą. Tokioje situacijoje tu susiduri akis į akį su realybe ir turi kelias išeitis:
Gali tęsti mokslus ir įgyti dar svaresnį išsilavinimą. Tokia veikla atitolins tavo bedarbio stažo augimą. Taip pat atsiras proga gauti didesnį atlyginimą pradedant dirbti įmonėje. Darbdaviai tikės, kad esi protingesnis ir pranašesnis negu kiti kandidatai. Protingesnis darbuotojas – didesnis atlyginimas.
Kita galimybė – pradėti dirbti iškart ir už mažesnį atlyginimą. Turėsi pasinaudoti karjeros galimybe ir bandyti kilti karjeros laiptais. Taip elgiasi daugelis specialistų, kurie tikslingai siekia karjeros, imasi vieno darbo ir atlieka jį nepriekaištingai.
Rizikingesnis variantas – pradėti savo verslą. Tai bene rizikingiausia veikla iš visų, tačiau ji gali tapti ir pelningiausia, kadangi būsi atskaitingas tik sau pačiam. Neužmiršk, kad tokiai veiklai pradėti ir vykdyti reikia labai stiprios valios ir užsispyrimo bei atsidavimo. Taip pat reikia ir finansinių išteklių idėjoms realizuoti. Kaip sako mano draugai verslininkai: „Jei nori dirbti 8 val., turėti stabilų atlyginimą ir nesukti sau galvos – eik dirbti kažkam. Jeigu nori turėti savo verslą, pasiruošk dirbti 24 val. Per parą“. Būk pasiruošęs įveikti daugybę kliūčių prieš pradėdamas savo verslą.
Ir paskutinis variantas, bei turbūt lengviausias – pasinaudoti pažįstamų pagalba, kurie padės tau įsidarbinti reikiamoj vietoj. Pačioje pradžioje tai tikrai nebus ypatingai pelningas darbas, bet susimąstyti verta, kadangi apie 60-80% darbo vietų gaunama pagal rekomendacijas ir t.t. (aš kalbu apie rimtas darbo vietas). Toks įsidarbinimas tikrai nereiškia, kad tu esi mažiau gabus ar išsilavinęs. Tiesiog turėsi įgyti patirtį ir parodyti, kad darbdavys priėmė teisingą sprendimą suteikdamas tau darbą.
Planuok gyvenimą
Darbo pasirinkimas – svarbus sprendimas, kuris paveiks tavo gyvenimą, tad gerai pagalvok. Griebk lapą popieriaus ir susirašyk savo stipriąsias bei silpnąsias vietas, kad galėtum vėliau teisingai pritaikyti jas darbe, versle. Paprasčiausias minčių dėliojimas ant popieriaus padės tau susigaudyti ir sužinoti ko išties nori pasiekti gyvenime. Popierius ir tušinukas būtinai turi papildyti tavo draugų sąrašą.
Taigi, gavai diplomą, kas toliau? O toliau mąstyk pats. Aš patarčiau mąstyti kuo anksčiau (prieš stojant į universitetą ar kitą įstaigą). Visi mes klystame, bet klysti geriau jaunystėje, kai dar yra laiko efektyviai ir be didesnių nuostolių pakeisti kažką savo gyvenime. Geras išsilavinimas – tikrai ne pusė darbo. Geras išsilavinimas – užuomazga, mažas kabliukas, kuriuo galėsi įsikabinti į darbo rinkos banginį. Tau reikės užsispyrimo, optimizmo ir daugybės kitų savybiųj jei norėsi pasidaryti gerą karjerą arba sėkmingai išplėtoti verslą. Smagiausia tai, kad optimistu galima tapti, užsispyrimą galima ištreniruoti, įkvėpimo galima pasisemti, tad pirmyn!