Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) būstinėje Niujorke (JAV) spalio 10 dieną įvyks pianisto Edvino Minkštimo rečitalis. Jaunasis menininkas taps pirmuoju lietuviu, grojusiu tokioje garbingoje auditorijoje, rašo „Lietuvos žinios“.
V tarptautinio M.K.Čiurlionio pianistų konkurso Vilniuje (2007 m.) laureato E.Minkštimo koncertą rengia JAV - Baltijos fondas (US - Baltic Foundation - USBF) kartu su Lietuvos pasiuntinybe Jungtinėse Tautose. E.Minkštimas yra vienas ryškiausių jaunų Europos pianistų, šiuo metu baigiantis doktorantūros studijas garsiojoje Juilliard'o menų mokykloje Niujorke. Daugelio tarptautinių konkursų nugalėtojas yra koncertavęs solo ir su orkestrais Lenkijoje, Vokietijoje, Danijoje, Kanadoje, JAV, Prancūzijoje. JTO radijas ir televizija įrašys lietuvaičio rečitalį.
Keistas jausmas
LŽ šia džiugia proga pasveikino jauną menininką ir pakalbino E.Minkštimą telefonu.
- Kaip atsirado galimybė koncertuoti JTO?
- Šio koncerto idėja subrendo pamažu: koncertuojant, susipažįstant su naujais žmonėmis. Nuo atvykimo į JAV 2003-iaisiais bendradarbiavau projektuose su USBF. Taigi mano grojimas ir asmenybė fondui nebuvo naujiena. Neseniai įkurtas Baltijos meno fondas (Baltic Art Fund - BAF), kaip USBF padalinys, toliau bendradarbiauja su manimi. Koncertas Jungtinių Tautų būstinėje bus pirmas tokio lygio BAF renginys, ir, tikimės, ne paskutinis. USBF nuolatos rengia aukščiausio lygio diplomatines konferencijas, apdovanojimų ceremonijas, kuriose dalyvauja Baltijos regiono politikai, ambasadoriai, prezidentai kartu su JAV politiniu elitu. Todėl natūralu, kad Jungtinių Tautų būstinės salės jiems yra pažįstamos - vienam iš fondo tarybos narių kilo mintis surengti jose koncertą.
- Ar tau žinoma Dago Hammarskjoldo vardo salė, kurioje teks groti?
- Taip, specialiai apsilankiau joje norėdamas apsiprasti prieš atsakingą koncertą. Didžiuojuosi šia garbe - atstovauti savo šaliai šioje salėje pasaulio politikų ir visuomenės veikėjų akivaizdoje. Salė labai graži, amfiteatro plano, šviesi, jauki, nors ir nedidelė: joje telpa per du šimtus klausytojų. Turėtų būti puikus renginys.
- Ar turėsi progų joje pasirengti rečitaliui?
- Dabar, kai vyksta Jungtinių Tautų asamblėja, pašaliniams beveik neįmanoma patekti į vidų. Juo labiau naudotis patalpomis. Prieš dvi savaites, apsilankęs salėje, "pačiupinėjau" fortepijoną... Truputį nejauku pasidarė, kai išgirdau garsus ir suvokiau, kad skambinu Jungtinių Tautų būstinėje, kurią dar vaikas būdamas matydavau per žinių laidas... Keistas jausmas.
- Kas iš žinomų, pažįstamų žmonių ketina apsilankyti tavo koncerte?
- Dauguma publikos man bus nepažįstama. Iš žymių ir žinomų žmonių galėčiau paminėti Juilliard'o mokyklos prezidentą daktarą Josephą W.Polisi, Rockefellerių šeimą, kompozitorių Philipą Glassą, lietuvių avangardinio kino legendą Joną Meką, žymius pianistus Jeffrey Swanną ir Jerome Lowenthalį, USBF prezidentę estę Maria Kivisild Ogrydziak ir tarybos narius, Juozo, Aleksandros ir Jūratės Kazickų šeimą, Audrey ir Martiną Grussus.
Padės jaunesniems
- Papasakok apie programą. Kodėl tokią pasirinkai?
- Mano sielai artimiausia romantinė ir šiuolaikinė muzika. Šis koncertas - šventė. Visų pirma - muzikos mėgėjams, todėl pasirinkau ypatingo virtuoziškumo reikalaujančią ir publiką uždegančią programą. "Mefistofelio valsas" ir "Don Žuano Fantazija" - tai žymieji Ferenzo Liszto, turbūt žymiausio visų laikų fortepijono virtuozo, kūriniai, neatsiejami nuo virtuoziško kompozitoriaus šlovės. Feruccio Busonio, žymaus XX amžiaus italų pianisto nuomone, "Don Žuano fantazija" įkūnija pianistinio meistriškumo viršūnę. Taip pat programoje skambės ekscentriškos Charleso Alkano variacijos, kuriose atvaizduojami Ezopo pasakėčių veikėjai, M.K.Čiurlionio lietuviškos gijos ir Isaaco Albenizo "Ispanijos dainos" - romantinis ciklas, grindžiamas ispanų folkloru. Kartu su šiais kūriniais klausytojai išgirs trumpesnius Sergejaus Rachmaninovo, Frederico Chopino kūrinius.
- Kiek truks koncertas?
- Apie valandą.
- Kas yra USBF?
- Vienas didžiausių fondų, kurio veikla susijusi su Baltijos šalimis. Daugybė iškilių žmonių iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos yra šio fondo nariai. Galiu paminėti lietuvius tarybos narius Audrey Grussą, Kazickus...
- Kodėl remiamas BAF?
- Valstijose iki šiol nebuvo fondo, remiančio menininkus iš Baltijos šalių. Šio jaunučio fondo (pirmininkas Ernestas C. Raskauskas jaunesnysis) tikslas - padėti daugybei puikių jaunų menininkų, lietuvių muzikų, pianistų (Andrius Žlabys, Gabrielius Alekna, Ieva Jokūbavičiūtė, Aidas Puodžiukas). Jauniems muzikams, menininkams labai svarbi finansinė parama, norint prasimušti į pasaulinį atlikėjų elitą (juokiasi).
- Kokį atgarsį turi tokie koncertai?
- Tai išskirtinė galimybė ne tik asmeniui (šiuo atveju - man), bet ir Lietuvos fortepijono mokyklai, muzikos kultūrai apskritai. Galiausiai, pasaulio akyse mūsų tautiečiai atrodys ne kaip mušeikos ir mašinų vagys, bet kaip lygiaverčiai pasaulinės kultūros kūrėjai. Tai yra labai svarbu.
- Kaip sekasi mokytis Juilliard'e? Ką manai veikti baigęs šią mokyklą?
- Savo žinias perteikti jauniems lietuviams muzikams. Padėti jiems plėsti ryšius, koncertuoti, sukurti bendradarbiavimo galimybes ir projektus, kuriuose susitiktų Juilliard'o, Paryžiaus konservatorijos ir Vilniaus muzikai (juokiasi). Pritraukti investuotojų Lietuvos kultūros plėtrai.
Mindaugas Klusas