Psichologijos ekspertas, tęstinių mokymų centro treneris, Vytautas Gaidamavičius, sutiko pasidalinti nuomone, kodėl dažniausiai šių skaudžių istorijų herojais tampa aktoriai ir muzikantai.
„Aktoriaus gyvenimas – įvairiapusis ir emocingas. Jam ne tik reikia išgyventi savus džiaugsmus, vargus, liūdesį, kančią ir pyktį, geras aktorius išjaučia ir savo kuriamo personažo gyvenimą. Nori to ar ne, spektakliuose perteikiama labai daug emocijų. Juk aktoriai vaidina ne tik komedijose. Dažnai čia jie patiria ir sunkių jausmų. Spėju, kad tai labai išbalansuoja vidinį emocinį pasaulį. Reikia pereiti per skirtingus personažus, emocijas. Daugelis žmonių siekdami išgyventi skaudžius emocinius etapus griebiasi taurelės. Išgėrei – atpalaidavo kūną, sielą ir vėl gerai. Lengvas emocinis pabėgimas. Aišku, ryte grįžti į tą pačią būseną, kuri buvo iš vakaro, tik tampa dar sunkiau“, – komentavo psichologijos žinovas. Vis tik paprastam žiūrovui nėra lengva suvokti, kaip aktoriams pavyksta „pereiti į savo personažo kailį“ – juk kūnais neapsikeičiama, vyksta vaidyba. Kokiu būdu kurdami vaidmenis jie sugeba perimti ir savo herojaus jausmus?
„Mes juk irgi, nors ir ne aktoriai, kartais tarsi įlendame į kitų gyvenimus. Įsivaizduokime, jeigu tarkime jūsų brolis išgyventų kažkokią skaudžią netektį, atleidimą iš darbo, skyrybas, o jūs tuomet būtumėte šalia jo nerimaujančio, verkiančio. Juk ir pats pradėtumėte galvoti, kaip jam skauda, liūdėtumėte kartu. Tarkime, kad personažas yra aktoriaus „brolis“, tik dar artimesnis. Tad aktoriui tenka dvigubas emocinis krūvis – savos emocijos ir „brolio“ jausmai. Susitvarkyti su tuo yra milžiniškas krūvis“, – svarsto V. Gaidamavičius.
Jo nuomone, įsigyventi į personažą padeda klausimas „kas būtų jei“. „Kas būtų, jeigu man nutiktų vienas ar kitas įvykis. Kaip aš jaučiausi? Šie klausimai padeda „įlįsti į kito žmogaus skūrą“. Aišku, kai kurie aktoriai tiesiog vaidina, gražiai rodo, tačiau į vaidmenį neįeina. O kiti – jame apsigyvena. Lygiai taip pat ir su muzika. Prisėdęs prie fortepijono ir tobulai atlikęs kūrinį pianistas savo darbą tiesiog atlieka gerai. Tačiau kitas atlikdamas tą pačią melodiją gali „nurauti stogą“. Toks pianistas nulipdamas nuo scenos nusineša daug išgyvenimų“, – paaiškino techninių mokymų centro treneris.
Prisiminkime pramogų pasaulio žvaigždes, kurios garsiai prabilo apie priklausomybę nuo svaigalų.
Arūnas Sakalauskas
Aktorius Arūnas Sakalauskas buvo paskaičiavęs, jog jo išgertuvės truko apie aštuoniolika metų. Vyras tvirtino, kad ne kartą mėgino mesti, kreipėsi pagalbos į medikus, tačiau ši priklausomybė sukaustė ir jos atsikratyti niekaip nepavykdavo.
„Nebevaldžiau savo gyvenimo. Per gėrimą netekau darbo teatre, televizijoje, buvo gėda prieš žiūrovus, vadovus ir patį save. Vieną dieną mane tiesiog besivoliojantį gatvėje rado policininkai“, – viename interviu pasakojo garsus aktorius.
Vyras tvirtino, kad išsikapstyti jam padėjo artimieji. „Brangių žmonių buvimas greta – be galo svarbus“, – pasakojo aktorius, kuris jau apie dešimt metų nevartoja alkoholio.
„Prie pat vidurnaktį Kaune, Šilainių mikrorajone, pėsčiųjų perėjoje, buvo partrenkta moteris. Kaip vėliau paaiškėjo, tai atlikėja Erika Lisauskienė“, – taip skambėjo pranešimas, tapęs skandalingo scenos senbuvės E. Lisauskienės gyvenimo kulminacija.
Pramogų pasaulio atstovė ilgą laiką garsėjo skandalais, susijusiais su alkoholiu. Septynis albumus išleidusi atlikėja ne kartą buvo neblaivi pričiupta prie vairo, mokėjo baudas, į jos namų duris beldėsi policijos pareigūnai.
Bene garsiausiai jos pavardė nuskambėjo, kuomet apsvaigusi nuo alkoholio policijos komisariate žurnalistų akivaizdoje ėmė priekabiauti prie policijos pareigūno.
Gintaras Mikalauskas
Žymus aktorius, įvairių vakarėlių, labdaros renginių vedėjas Gintaras Mikalauskas alkoholio nebevartoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Tačiau jo patirtis – nepavydėtina. „Lipau į sceną girtas, kitą dieną neatsiminiau, kaip vaidinau spektaklyje, ne kartą ir renginį vedžiau neblaivus“, - buvo pasakojęs G. Mikalauskas.
Saulius Urbonavičius-Samas
Nors jau daugiau nei vienuolika metų visiškai nevartoja svaigalų, „X Faktoriaus“ teisėjas ir kitų televizijos projektų prodiuseris papasakojo apie laikus, kuomet neišsiblaivydavo savaitėmis.
„Užklupus sėkmei, prasigerti nesunku. Tave visi vaišina, visur kviečia, pasaulis tau atrodo iki kelių. Kai pradėjau dirbti televizijoje, mes nuolat gerdavom, šiek tiek prasiblaivę padarydavom laidą ir vėl grįždavom prie taurių. Tai buvo tarsi užburtas ratas“, – vienoje televizijos laidoje atviravo Samas.
Vyras prisipažino, kad alkoholis tapo jo pirmosios santuokos griūties priežastimi. Skaudžiausia šeimai tai, kad pašlijus santykiams su pirmąja žmona, taurelę kilnojo ir jųdviejų vaikų motina.
Džordana Butkutė
Scenos žvaigždės Dž. Butkutės vardas kurį laiką aidėjo ne dėl pačios geriausios priežasties. Moteris pripažino, kad buvo įnikusi į alkoholį. Dėl šios priežasties neretai buvo atšaukiami jos koncertai, dainininkė įsiveldavo į skandalus.
Tačiau daugiau nei prieš šešerius metus Dž. Butkutė pasižadėjo niekada nebepakelti alkoholio taurės. Tam įtaką padarė meilės, Elegijaus Strasevičiaus, radybos.
„Aš labai nenorėjau jo prarasti. Kitą dieną, kai išsiblaiviau, buvo vasario keturioliktoji. Jam paskambinau ir, kaip mažas vaikas, labai nuoširdžiai paprašiau grįžti namo ir pažadėjau, kad daugiau taip niekada nebedarysiu, nes labai jį myliu. Ir jis sugrįžo“, – vienoje laidoje atviravo atlikėja.
Nijolė Pareigytė-Rukaitienė
Problemų dėl „velnio lašų“ turėjusi prisipažino ir gražioji grupės „69 Danguje“ narė bei televizijos laidos vedėja Nijolė Pareigytė-Rukaitienė. Norėdama atsikratyti potraukio alkoholiui moteris net priėmė sprendimą užsikoduoti.
„Tai nebuvo spontaniškas sprendimas – aš ilgai tam ruošiausi, skaičiau daug literatūros“, – tvirtino dainininkė.
Atlikėja atviravo apie laikus, kuomet savęs neribodavo ir nevengdavo vakarėlių iki ryto. Šiandien ji džiaugiasi nauju gyvenimo etapu.
Giedrius Savickas
Aktorius Giedrius Savickas taip pat prisipažino apie potraukį gerti svaigalus. Net ir prieš daugybę metų atsikratęs alkoholio, vyras sako prisimenantis jo vartojimo pasekmes. „Organizmas prisimena, kas yra pagirios. Rytą atsikėlęs gali jaustis taip, lyg vakare būtum padauginęs alkoholio, netgi svarstyti, ar nereikėtų išgerti alaus“, – atviravo aktorius.
Rimčiausia priežastis, kodėl G. Savickas nusprendė nebegerti – žvynelinė. Vyras netikėtai užklupusią ligą vadina „Dievo rykšte“. „Man buvo laiku įspirta į užpakalį. Gyvenime tokie spyriai yra naudingi, kaip ir klaidos. Jei aš būčiau mėginęs neigti ligą, ji būtų dar labiau mane supančiojusi“, – pripažino jis.
Igoris Kofas
Prieš beveik kelerius metus Lietuvą sukrėtė žinia, kad prieš save ranką bandęs pakelti „Lemon Joy“ lyderis Igoris Kofas atsidūrė ligoninėje. Muzikanto kolega, davęs interviu žiniasklaidai, pranešė, kad atlikėjas yra stipriai įklimpęs į alkoholio liūną. Vėliau tai patvirtino ir pats Igoris.
Tiesa, kad bandė nusižudyti, neigė. Tačiau prisipažino, kad medikų globon pateko padauginęs alkoholio. Čia praleidęs keletą dienų atlikėjas buvo išleistas.
Algimantas Minalga-Soliaris
Prieš kelerius metus žinomas vyras puolė į tokį alkoholio liūną, kad nesugebėjo ne tik dainuoti, bet ir pasirūpinti besilaukiančia mylimąja ir gimusiu sūnumi. „Velnio lašai“ jo gyvenimą griovė į šipulius. Depresiją kentęs atlikėjas įniko ne tik į alkoholį, bet ir į narkotikus bei raminamuosius vaisus.
Vienoje laidoje Soliaris prisiminė apie įvykį, kuomet gydytojas jam išrašė depresiją ir nerimo sutrikimus gydančių vaistų ir perspėjo nevartoti jų kasdien, nes šie vaistai prilygsta narkotikams ir sukelia priklausomybę.
„Kamuojamas baisių pagirių išgėriau tabletę, ir man palengvėjo. Nuo to laiko pradėjau juos vartoti be saiko“, – prisipažino Soliaris.
Jurijaus Smorigino šeima
Choreografas Jurijus Smoriginas taip pat glaudžiai susijęs su alkoholizmu. Talentingas šokėjas gimė alkoholiko šeimoje. Išgėręs vyras mušdavo, spardydavo Jurijaus mamą, o jai nusprendus girtuoklį palikti – pasikorė. Tai ne vienintelis sunkiai alkoholizmu sirgęs jo šeimos narys – daug metų gėrė ir jo brolis „Aš iškovojau iš alkoholizmo savo brolį ir dabar turiu gyvą brolį!” – vienoje laidoje džiūgavo šokėjas.
Jurijaus brolis gėrė daugiau kaip 30 metų. Išgėręs tapdavo agresyvus, kurdavo nebūtas istorijas.
„Kartą važiavau traukiniu ir paskambino moteris, pasakė, kad brolis mirė. Aš verkiau, prisiminiau visas gyvenimo peripetijas. O paskui paaiškėjo, kad čia tebuvo brolio išgalvota istorija“, – pasakojo garsus vyras.