Būtent siekis atgaivinti kaimiškas vietoves ir paskatino Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) pradėti remti verslų įsikūrimą jose, taip pat naujų darbo vietų kūrimą. Tam padeda ir Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) veiklos sritis „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“.
ŽŪM 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus patarėja Inga Budzevičiūtė pasakoja, kad šiemet ši priemonė dar palankesnė pareiškėjams – iš dalies padidintas paramos dydis ir avanso dalis.
„Aktualu atkreipti dėmesį, kad 2020 m. buvo padidinta išmokos procentinė dalis. Palyginti su ankstesniais metais, šiemet pirmos išmokos dydis yra padidintas nuo 50 proc. iki 80 proc.
Labai svarbu, kad paramos gavėjai kuo greičiau galėtų atsiskaityti už investicijas, ir pradėti vykdyti veiklą.
Pirmoji išmokos dalis, sudaranti 80 proc. visos skirtos išmokos sumos, paramos gavėjui išmokama per 10 darbo dienų po sprendimo skirti paramą priėmimo dienos, likusieji 20 proc. – tinkamai įgyvendinus verslo planą ir pateikus Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos mokėjimo prašymą“, – komentavo patarėja.
Jos teigimu, 2020 m. buvo padindinta paramos išmoka „Didžiausias išmokos dydis 2020 m. paraiškoms vienam paramos gavėjui gali siekti nuo18,8 tūkst. eurų, jei sukuriama ne mažiau viena darbo vieta, iki 37,6 tūkst. eurų, kai sukuriama ne mažiau dviejų darbo vietų.
I. Budzevičiūtė skaičiuoja, kad paramai ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse 2018 m. skirta 1,6 mln. eurų, 2019 m. – 7 mln. eurų, o 2020 m. 25 mln. eurų.
„Ši priemonė itin populiari tarp pareiškėjų – jų paraiškų ir prašomos paramos nuolat būna daugiau, nei tam numatyta lėšų. Taigi, ir pernai ir šiemet buvo skirtas papildomas finansavimas, kad kuo daugiau paraiškų būtų patenkinta“, – komentavo I. Budzevičiūtė.
Kaip skelbia Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, daugumai pareiškėjų jau išmokėjusi pirmąją paramos lėšų dalį.
Netoli Marijampolės gyvenantis 58 m. Rimas paramą verslo pradžiai gavo pernai. Jis džiaugiasi, kad sukūrė darbo vietą ne tik sau, bet ir sūnui, kuris grįžo iš emigracijos Anglijoje.
„Automobiliais užsijimu jau daug metų, bet daugiausia dirbau samdomu darbuotoju kitų servisuose ir dirbtuvėse. Kai pažįstamas papasakojo, kad yra tokios paramos galimybė, nutariau, kad verta pabandyti. Ir štai dabar galiu dirbti „ant savęs“, – pasakojo pašnekovas.
Parama pagal veiklos sritį „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ parama skiriama ne tik gyventojams, bet ir naujai įsteigtiems privatiems juridiniams asmenims.
Tiesa, norintys ją gauti gyventojai metus privalo būti nevykdę jokios ne žemės ūkio ekonominės veiklos arba vykdę ją mažiau kaip 30 kalendorinių dienų, neatsižvelgiant į tai, ar buvo gauta pajamų, ar ne.
Parama pagal 2014-2020 m. veiklos sritį „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ parama teikiama pradėti ne žemės ūkio veiklą, atitinkančią Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje nurodytas veiklas, išskyrus įgyvendinimo taisyklėse pateiktame neremtinų veiklų sąraše nurodytas veiklas.
Žemės ūkio ministerija informavo, kad pagal 2019 m. suvertintas paraiškas populiariausios veiklos buvo variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas, poilsio ir sporto reikmenų nuoma, kita pramogų ir poilsio organizavimo veikla, taip pat plovimo, valymo, aplinkos priežiūros ir tvarkymo paslaugos ir kt.