Šiemet į Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos skyriaus funkcijas įtraukta radikalizmo apraiškų stebėsenos laisvės atėmimo vietose funkcija. Šią funkciją nusprendė įtraukti Teisingumo ministerija.
„Situacija yra stebima, ji stabili. Iš jų (nuteistųjų) pusės viskas ramu, yra nuolatinis stebėjimas. Vyksta instruktažai, į ką atkreipti dėmesį ir kaip reaguoti. Dirba psichologai, stebi įstaigų tarnybos situaciją“, - BNS sakė Kriminalinės žvalgybos skyriaus vadovas Saulius Kiela.
Praėjusią savaitę Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos skyrius pakvietė kolegas iš pavaldžių įstaigų į seminarą apie šių dienų radikalizmą laisvės atėmimo vietose. Seminare dalyvavo daugiau kaip 30 pareigūnų iš Kriminalinės žvalgybos, Apsaugos ir priežiūros ir Socialinės reabilitacijos skyrių.
Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Donatas Matuiza sakė, jog matydami pastarojo meto išpuolius Europoje, pareigūnai turėtų išlikti budrūs ir stebėti bet kokias galimos agresijos apraiškas.
„Laisvės atėmimo vietose vyksta aktyvi komunikacija tarp įkalintų asmenų, juos nesudėtinga paveikti, todėl turime kontroliuoti ir užkirsti kelią bet kokiems radikaliems įvykiams,“ - Kalėjimų departamento pranešime cituojamas D. Matuiza.
Anot S.Kielos, Lietuvos bausmių vykdymo sistema neturi daug patirties kovoje su radikalizmu.
„Tačiau esame visada pasiruošę, apmokome darbuotojus, stebime bet kokius riziką keliančius faktorius,“ - teigė pareigūnas.
S.Kielos teigimu, pastaruoju metu Lietuvoje yra pastebimas vadinamųjų antisisteminių visuomeninių organizacijų suaktyvėjimas. Jos organizuoja ir vykdo akcijas, nukreiptas prieš valstybės pagrindines veiklos kryptis Europos Sąjungoje, stambių energetinių projektų įgyvendinimą, viešojoje erdvėje stengiamasi sukurti nepasitikėjimo valstybės institucijomis aplinką.
„Labai svarbu, kad tokių organizacijų veikla ir veiksmai neperžengtų teisėtumo ribos ir nebūtų imamasi smurtinių veiksmų,“ - sakė S.Kiela.