Vakarų Europą ir Baltijos regioną užklupusios stiprios audros yra susijusios Šiaurės Atlante vykstančiais procesais.
Kaip naujienų portalui tv3.lt paaiškina meteorologas, profesorius Arūnas Bukantis, būtent ten labai aktyviai formuojasi gilūs ciklonai serijomis, slenkantys nuo Islandijos regiono per Britų salyną ir nuo Baltijos regionų keliauja į šiaurės rytus.
Pastarieji ciklonai yra labai gilūs, sukelia labai stiprius vėjus, todėl Jungtinėje Karalystė, Vokietijoje, Lenkijoje jie jau spėjo padaryti itin daug nuostolių.
„Lietuvoje tokios audros šiais metais sausio mėnesį buvo net keturios, o vasario mėnesį jos dar kelios praslenka. Vieną matėme ketvirtadienį, šeštadienį taip pat laukiamas vienas gilus ciklonas. Pirmadienį taip pat atslinks dar vienas, tik laimei, jau ne toks gilus“, – pasakoja A. Bukantis.
Ypač stiprūs vėjai – pajūryje
Vėjas Lietuvos pajūryje pradės stiprėti jau šeštadienio naktį. Jau paryčiais Klaipėdoje vėjo gūsiai gali pasiekti 28-32 m/s. ir laikysis visą dieną.
Nors stipriausias vėjas tikėtinas pajūryje, bet ir visoje Lietuvoje jo greitis bus pasiekę pavojingo meteorologinio reiškinio kriterijų – pūs stipresni nei 15 m/s. vėjai visoje Lietuvoje.
Tai, anot A. Bukančio, yra laikoma stichiniu meteorologiniu reiškiniu.
„Kadangi vėjai yra pietvakarių, vakarų ir šiaurės vakarų krypčių, jie pajūryje sukelia vadinamąją patvanką, dėl kurios vandens lygis pakyla daugiau kaip metrą. Prisidėjus itin intensyviam bangavimui jų daroma didelė žala ypač sustiprėja, kadangi pasiekia jau ne tik pliažo ruožą, bet plauna kopagūbrį. Tokią audrą jau turėjome buvo sausio mėnesį, o dabartinės, vasario mėnesio audros, dar pridės žalos būtent mūsų pajūriui“, – prognozuoja meteorologas.
Ekspertas atkreipia dėmesį, kad 28-30 m/s. siekiantis vėjas nėra dažnas reiškinys Lietuvoje. Toks oras vidutiniškai fiksuojamas tik kartą per 3-4 metus.
„Šie metai bus anomalūs, jeigu turėsime dvi arba tris audras, kur vėjo greitis pasiekia stichinį lygį – 28 m/s. ir daugiau“, – sako jis.
Vidurio Lietuvoje paprastai toks vėjo stiprumas tikėtinas tik škvalo arba viesulo metu: „Su giliais ciklonais tokie vėjo greičiau ten nepasitaiko“.
Įspėja gyventojus vengti miškingų vietovių
Tokios stiprumo audros smarkiai apgadina pastatus – nuo jų nuplėšiami stogai. Taip pat būna nutraukiami elektros perdavimo linijų laidai, netgi nuverčiami elektros perdavimo linijų stulpai, niokojami miškai ir netgi pareikalaujama kartais žmonių gyvybių.
„Ketvirtadienį buvo užvirtęs medis ant automobilio Marijampolėje, Vilkaviškio plente. Tai parodo, kad yra nesaugūs netgi mūsų automobilių keliai ir reikia pažiūrėti rimtai į šią problemą, ar ne per arti važiuojamosios kelio dalies auga medžiai.
Jie turėtų būti ne arčiau 20 m., kad virsdami jie neužtvertų pravažiavimo ir nepadarytų žalos vairuotojams. Tokių nelaimingų atsitikimų galima išvengti imantis prevencinių priemonių“, – sako meteorologas.
Daugiau informacijos apie A. Bukančio minimą nelaimę galite skaityti: Per tragišką nelaimę žuvo 35-erių ir 40-ies sutuoktiniai – našlaičiais liko 5 vaikai: aiškėja, koks likimas jų laukia.
Šiai stichijai, anot eksperto, būtina pasiruošti.
Vėjovartos, jo teigimu, labai tikėtinos miškingose vietovėse, todėl įspėja vengti kelionių pro jas.
„ Antras dalykas, reikia pasitikrinti, ar nėra ypatingai statybvietėse blogai pritvirtintų aukštuminių kranų. Galbūt juos reiktų sustiprinti ir esant pavojingam vėjo greičiui, turi būti darbai nutraukiami, kad nebūtų sužaloti žmonės. Nebaigti statyti pastatai yra labiausiai pažeidžiami“, – aiškino jis.
Anglijoje dėl audros – itin retas aukščiausio lygio raudonasis perspėjimas
Dėl artėjančios audros Didžiojoje Britanijoje paskelbtas pietvakarių Anglijai ir pietinei Velso daliai penktadienį galiosiantis itin retai skelbiamas aukščiausio lygio raudonas perspėjimas, reiškiantis, kad skraidančios įvairios nuolaužos ir kiti objektai gali kelti grėsmę žmonių gyvybei.
Meteorologijos biuras perspėja, kad siaučiant artėjančiai audrai Eunice vėjo gūsiai gali viršyti 40 metrų per sekundę ir sukelti didelio masto trikdžių. Gyventojai taip pat perspėjami apie galimą žalą namams, traukinių reisų atšaukimą ir elektros tiekimo problemas.
Raudonasis perspėjimas galios nuo 7 val. iki 12 val. GMT penktadienį ir apims teritoriją nuo Devono, Cornwallio ir Somerseto pakrančių iki pietinės Velso pakrantės. Likusiai Velso daliai ir didžiajai daliai Anglijos į šiaurę iki pat Manchesterio nuo 5 val. iki 21 val. penktadienį galios žemesnio lygio gintarinis perspėjimas dėl vėjo.