Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Lietuvoje dar niekada nebuvo tokios situacijos, kai valdžią savo rankose turintys politikai išeina ir pareiškia, kad aplink labai daug vagių – tame tarpe ir jie. Bet priduria, kad jie yra nekalti, dirba gerai, tačiau nebenori būti valdžioje. Reikia naujų rinkimų.
„Mano vertinimu, reikalingas sistemos perkrovimas, nes sistemoje nėra gradacijos skaidrumui. Yra labai sunku atskirti, kodėl Seimo nariai yra skaidresni nei Vyriausybės nariai“, – teigė TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
„Daro nesąmones, apdergia visus – įskaitant ir savus, koalicijos partnerius, partijos narius. Kas čia per koalicijos partnerio šantažas? „Eugenijau, o tu turi čekiukus?“, – nesutiko Seimo narys Eugenijus Gentvilas.
Seimo senbuvis baisiai supyko, kai G. Landsbergio buvo pastatytas į tas pačias gretas su pinigus grobstančiais tarybų politikais.
„Mane įžeidė ir tas atėjimas Seimo salėje, paklausiant: o tu čekiukus iš Europarlamento turi? Tai ne tas žmogus, kuriam turėčiau atsiskaitinėti. Tai kas čia norima padaryti? Įrodyti, kad visi vagys? Atleiskite, aš ne vagis ir nežadu jam aiškintis“, – sakė E. Gentvilas.
Parlamentaras galvoja, kad šiame čekių skandale dar pamatėme toli gražu ne viską ir netrukus gali driokstelėti ne viena skandalinga bomba.
„Aš neatmetu galimybės, kad yra kokie nors dideli dalykai, kurie gali paaiškėti ir tada sprogs viskas, tai geriau pasiskelbkime anksčiau. Bet čia tik mano spėjimas. O dabar tai yra nesąmonė, kurią kai kurie kolegos konservatoriai sugalvojo kai kuriem nežinant ir kai kuriuos priverčiant palaikyti tą kai kurių poziciją“, – kalbėjo Seimo narys.
„Aš esu nustebęs, kaip ponas Gentvilas, kurį iš tikrųjų vertinu kaip vieną labiausiai patyrusių politikų, taip karščiuojasi. Tai nustebino mane ir ne vieną mano bendruomenės narį“, – kolegos žodžius vertino G. Landsbergis.
Politikai Seimo kabinetuose ir koridoriuose šnabždasi, kad pirmalaikių rinkimų siekis yra būdas kaltais padaryti visus – net ir tuos, kurie su čekiukais neturi nieko bendro – ir taip sutepti visą politinę sistemą.
„Visų istorijos yra skirtingos. Vieni tarybos nariai klastoja dokumentus, kiti tiesiog neteisingai vedė apskaitą, treti pasisavino lėšas. Bet tai yra prokuratūros reikalai, kiti reikalai ir tuos dalykus puikiausiai gali išsiaiškinti“, – sakė Seimo narys Gintautas Paluckas.
Ambicijos atsisakyti valdžios ir rengti rinkimus labai nepatinka ne tik Paluckui, Širinskienei ar Gentvilui. Landsbergio ir Šimonytės bendražygiai vis garsiau kalba, kad sprendimus dėl pirmalaikių rinkimų šis duetas priėmė su niekuo normaliai nepasitarę.
Antanas Matulas, Audronius Ažubalis, Žygimantas Pavilionis, Arvydas Anušauskas ir kiti konservatorių senbuviai neslepia, kad jie šiems žaidimams greičiausiai nepritars ir už pirmalaikius rinkimus nebalsuos.
„Derinti, aišku, kad reikėjo. Manau, kad galbūt būtų tie patys sprendimai, bet jie būtų suderinti, labiau motyvuoti, labiau apgalvoti“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Dar geriau būtų jei ponas Anušauskas kalbėtųsi ne per žiniasklaidą, o taip, kaip jis kalbėjosi prezidiume. Nes jis ir kalbėjo, ir palaikė, ir balsavo už sprendimą“, – teigė G. Landsbergis.
Anot politologų, Landsbergis ir Šimonytė dabar elgiasi kaip kazino sėdintys lošėjai, kurie stato viską, bet lošia ne su savo pinigais.
„Gali būti, kad konservatoriai skaičiuoja, jog dabar, esant tokiam spaudimui, pirmalaikiai rinkimai jiems gali būti naudingesni nei būtų eiliniai rinkimai 2024-ųjų rudenį. Dėl to, kad kai rinkimai yra pirmalaikiai, yra labai trumpa rinkimų kampanija.
Kadangi dabar visos partijos neturi pinigų po savivaldos rinkimų, reiškia, kad jeigu turi daug lojalių rinkėjų, kurie už tave balsuoja bet kuriuo atveju, tu čia įgyji tam tikrą pranašumą“, – svarstė politologė Rima Urbonaitė.
Jei pavyktų surengti pirmalaikius rinkimus, tai būtų nemaža pergalė, nes jei jie vyks pagal planą, konservatoriai gali būti visiškai nušluoti nuo valdžios pjedestalo.
„Natūralu, kad jie gali apsiskaičiuoti. Bet jiems turbūt dabar yra geriau rizikuoti nei laukti, kas bus toliau. Tuo labiau, kad artėja ir ekonominės problemos. Bet ar tai yra atsakingas valdymas? Čia jau klausimas. Aš sakyčiau, kad nelabai“, – kalbėjo politologė.
Šiame Landsbergio, Šimonytės ir jų ginklanešių suorganizuotame politiniame preferanse ant kortos statoma labai daug. Gali būti, kad teks ilgai kapanotis šioje politinėje krizėje, kuri laikui bėgant smogs mums visiems.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.