JAV prezidentas George‘as W. Bushas pirmadienį pripažino Kosovo nepriklausomybę teigdamas, kad „Kosovo žmonės nuo šiol yra nepriklausomi“, skelbia „International Herald Tribune“.
Kosovo parlamentas apie atsiskyrimą nuo Serbijos pareiškė sekmadienį ir pirmadienį laukė JAV bei didesnės dalies Europos sąjungos valstybių pripažinimo. „Tai yra kažkas, ko aš su savo vyriausybę siekiau“ – komentuodamas Kosovo albanų sprendimą interviu NBC televizijai teigė JAV prezidentas.
Tuo tarpu į klausimą, ar ES kaip vieningas blokas sugebės pripažinti Kosovo nepriklausomybę, atsakys Ispanija. Kol kas, kaip praneša „EUObserver“, Ispanijos užsienio reikalų ministras atsisako pasirašyti bendrą ES narių poziciją, kurią parengė sąjungai šiuo metu pirmininkaujanti Slovėnija. ES dokumente teigiama, kad „šalys narės, pasiremdamos savo nacionaline praktika bei teisinėmis normomis, gali nuspręsti, ar užmegzti diplomatinius santykius su Kosovu kaip nepriklausoma valstybe su tarptautine priežiūra“.
Ispanija nepritaria tokiam pasiūlymui ir pateikė alternatyvą. „Šalys narės, pasiremdamos savo nacionaline praktika bei tarptautine teise, nuspręs dėl savo santykių su Kosovu“. Ispanijos užsienio reikalų ministras Migualeis Angelis Moratinos teigė, kad jo šalis nepripažins Kosovo nepriklausomybės, nes ji prieštarauja tarptautinei teisei. „Ispanijos vyriausybė visada rodė pagarbą tarptautinei teisei“ – teigė ministras primindamas, kad jo socialistų Vyriausybė po pergalės 2004 metų rinkimuose išvedė karius iš Irako.
Ispanų teigimu, Kosovo nepriklausomybė įmanoma tik pasiekus dvišalį Prištinos bei Belgrado susitarimą. Ispanija, kurioje kovo 9 dieną vyks parlamento rinkimai, baiminasi dėl baskų bei katalonų separatizmo šalies viduje. Ispanijos pasiūlyme ES taip pat teigiama: „Kosovo nepriklausomybė yra sui generis atvejis ir nesukuria jokio precedento. Taryba pakartoja ES įsipareigojimą teritorinio vientisumo principui, kuris įtvirtintas JT Chartijoje bei Helsinkio baigiamuosiuose susitarimuose“.
Tačiau Madrido pozicija kelia prieštaravimų ES narių tarpe. Manoma, kad jei ES nesugebės pasiekti bendro susitarimo, atskiros šalys narės taip pat neskubės pripažinti Kosovo nepriklausomybės. Vokietijos kanclerė Angela Merkel jau pareiškė, kad Vokietijos vyriausybė sprendimo dėl Kosovo nepriklausomybės pripažinimo pirmadienį nepriims. Berlynas teigia lauksiantis bendro ES sprendimo.
Teigiama, kad Slovėnijos pasiūlytam susitarimo tekstui griežtai priešinasi ir Kipras.