Lietuvoje su oficialiu vizitu viešintis Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Genadijus Selezniovas antradienį (10.28) neeiliniame Seimo posėdyje pabrėžė "pozityvią dinamiką", pastaruoju metu atsiradusią Lietuvos ir Rusijos santykiuose. Jis atkreipė dėmesį, kad perspektyviausias, daugiausia atsakomybės reikalaujantis klausimas - Kaliningrado srities socialinė ir ekonominė plėtra.
Svečio teigimu, niekam neturėtų kilti abejonių, jog Rusija pati nustatys šio regiono plėtros strategiją. Su Europos partneriais pastaruosius dominančiose srityse būsią galima sudaryti bendrą tos strategijos įgyvendinimo programą.
Kaip teigė G. Selezniovas, nepaisant Lietuvos ir Rusijos istorinių santykių sudėtingumo, didėja supratimas, kad "artimas kaimynas geriau nei tolimas giminaitis".
Pasak Dūmos pirmininko, bendroje dviejų valstybių istorijoje galima rasti ir priežasčių pretenzijoms reikšti, ir motyvų tų pretenzijų atsisakyti. "Tik siekis plėtoti bendradarbiavimą atveria kelią į ateitį".
Vardydamas svarbias šio bendradarbiavimo gaires, G. Selezniovas padėkojo už konstruktyvų Lietuvos požiūrį į Rusijos piliečių keleivinį tranzitą bei šios problemos sprendimą. "Nuo liepos 1-osios įsigaliojusi supaprastina kelionių geležinkeliu dokumentų schema tenkina abi puses", - sakė G. Selezniovas. Jis pažymėjo pažangą vykstant dialogui dėl krovinių tranzito, tačiau, anot jo, dar ne visi klausimai išspręsti.
G. Selezniovas skatino greičiau įgyvendinti greitojo bevizio traukinio projektą bei tobulinti karinio tranzito teisinę bazę. Jis siūlė kolegoms Lietuvoje "žiūrėti į tai pragmatiškai".
Dūmos pirmininkas pabrėžė, kad Rusijai ne mažiau negu Lietuvai rūpi Baltijos regiono gamtos apsaugos tema. "Mums rūpi naftos telkinio “D-6” galimi eksploatavimo padariniai, tačiau sprendimą dėl tokių darbų savo teritorijoje priims pati Rusija", - kalbėjo G. Selezniovas. Jo teigimu, Kuršių nerija - ne vienintelė saugotina vieta prie Baltijos jūros. "Galima žala gamtai nesustabdė Lietuvos statant Būtingės naftos terminalą". G. Selezniovas ragino netaikyti aplinkos apsaugos problemoms "dvigubų standartų ir nedaryti iš to politinės kampanijos".
G. Selezniovas, be kita ko, pažymėjo, jog Rusiją jaudina Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą padariniai dviejų šalių prekybos ir ekonomikos santykiams. "Mes suinteresuoti gerinti savo eksporto į Lietuvą struktūrą, o Lietuvos adaptacijos prie Europos normų padariniai šito neskatina". G. Selezniovas nurodė, jog Lietuvos stojimas į ES neturi kenkti ryšiams su Rusija, ir prognozavo, kad "esant politinei valiai, tai galėtų būti šiuos ryšius skatinantis veiksnys".
ELTA