Kompozitorius G. Kuprevičius, Kauno miesto karilionininkas, tikisi, kad karilionas Vilniuje suskambės 2010-aisiais.
Karilionas – specifinis atvirame lauke skambantis muzikos instrumentas, kurį sudaro chromatiškai suderintų varpų komplektas.
Idealiai tinka parinktai vietai
Kaip lrt.lt pasakojo Giedrius Kuprevičius, Vilniaus kariliono idėja kilo prieš keletą metų, kai buvo paskelbtas konkursas sukurti sostinės Lukiškių aikštės memorialą.
„Pasiūliau, kad paminkle būtų įkomponuotas ir karilionas, bet nė vienas iš architektų šia idėja nesusidomėjo“, – apgailestavo jis. Kompozitorius yra įsitikinęs, kad karilionas paminklui suteiktų gyvumo.
G. Kuprevičius apsidžiaugė sulaukęs dominikonų vienuolio brolio Pauliaus skambučio. Šis norėjęs pasitarti, ar sostinės šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios bokšte nebūtų galima pastatyti kariliono.
„Nuvykau ir su vienuoliais apžiūrėjau bokštą. Nutarėm nedelsiant kreiptis į mano bičiulius Olandijoje. Žinau, kad jie labai geri meistrai – man teko groti kokia dešimčia jų gamybos karilionų pasaulyje“, – pasakojo kompozitorius ir pridūrė, kad olandai puoselėja ne vieną šimtmetį besitęsiančią karilionų gamybos tradiciją.
Kompozitorius pasikvietė karilionų gamybos įmonės vadovą atvykti į Vilnių ir atlikti pirminę ekspertizę – pažiūrėti, ar tinkamas bažnyčios bokštas.
Šiai idėjai, anot iniciatoriaus, pritaria ir Kultūros paveldo departamentas.
„Mums beliko laukti, kokie bus ekspertizės rezultatai. Kaip man buvo pasakyta antradienį, Jokūbo ir Pilypo bažnyčios bokštas yra „ideali vieta ir idealus bokštas karilionui“, – teigia G. Kuprevičius.
Tikisi paramos ir iš valstybės
Numatoma, kad Vilniaus karilioną sudarys 47 varpai. Pasak G. Kuprevičiaus, instrumentas numatytoje vietoje tiesiog negali būti didesnis.
Tikimasi, kad varpai suskambės 2010-aisiais. „Žinoma, niekas nežino, kaip viskas bus, bet pasitarėme, kad turime suskubti iki 2010 metų liepos 6 d.“, – sakė G. Kuprevičius.
Šiandien nėra tiksliai paskaičiuota, kiek instrumentas kainuos. Kompozitorius pabrėžė, kad karilionai yra brangūs.
„Tikimės, kad didžiąją dalį pinigų surinksime labdaros ir aukų būdu. Vieną varpą karilionas jau tikrai turi – tai bus Kuprevičių šeimos varpas. Tikiuosi, kad atsiras pakankamai sąmoningų piliečių ir surinksime reikiamą sumą“, – vylėsi iniciatorius ir pridūrė, kad tikisi sulaukti paramos ir iš valstybės.
Turi savo karilionus
Kiti du didieji Lietuvos miestai – Klaipėda ir Kaunas – turi savo karilionus.
Klaipėdos karilionas – 48 varpų instrumentas, įrengtas Centrinio pašto bokšte 1987 m. Pernai jis šventė 20-ties metų jubiliejų.
Didžiausią Lietuvoje uostamiesčio karilioną pagamino Vokietijos Peterio Scilingo firmos meistrai.
Kauno karilionas buvo išlietas Belgijoje 1935 m., Michiels jr. Tornau liejykloje. Jis 1937 m. įrengtas generolo Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos rūpesčiu Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte.
Kauno karilionas buvo restauruotas Olandijoje tų pačių meistrų, kurie gamintų instrumentą Vilniui, ir 2006-ųjų kovą grąžintas miestui.
Instrumentas, džiuginantis kauniečius iš varpinės bokšto Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, iš pradžių turėjo 35 varpus, o po renovacijos – 49.
Kauno karilionas minimas tarp geriausių vidutinio dydžio pasaulio karilionų.