Lietuvos premjeras teigia nedramatizuojantis žinių apie Baltarusijos ketinimus statyti naują atominę elektrinę visai šalia Lietuvos valstybės sienos.
„Tai, kad jie (baltarusiai - BNS) ruošiasi statyti naują elektrinę - paskutinio susitikimo Lietuvoje metu man sakė ir Baltarusijos premjeras Sidorskis, tik jis tuomet nesakė, kur jie ją žada statyti. Kol kas jokios oficialios informacijos apie tai mes nesame gavę“, - BNS sakė premjeras Gediminas Kirkilas.
Paklaustas, kaip vertina žinias, kad nauja branduolinė jėgainė Baltarusijoje gali būti statoma vos 53 kilometrų atstumu nuo Lietuvos sostinės, G.Kirkilas atsakė: „Lygiai kaip ir mes statome visai šalia sienos su Baltarusija savo naują jėgainę. Valstybės turi teisę pasirinkti bet kurią vietą savo teritorijoje, tačiau bet kuriuo atveju tokie projektai, poveikio aplinkai studijos ir kiti dalykai turi būti derinami su kaimyninėmis šalimis. Kol kas tokie derinimai su mumis nepradėti“.
Vyriausybės vadovo teigimu, naujos branduolinės jėgainės Baltarusijoje projektas ekonomiškai nesikirstų su Lietuvos ketinimais statyti naują atominę elektrinę, pakeisiančią 2009 metais uždaromą Ignalinos atominę elektrinę.
„Šie du projektai negali kirstis, nes mes jungiamės prie Vakarų UCTE sistemos, o jie - prie Rytų sistemos. Jie patys pripažįsta, kad Baltarusijai trūksta energijos visų pirma todėl, kad ši šalis turi labai daug elektrą suvartojančios pramonės. Todėl jie eina panašiu keliu, kaip ir mes, siekdami didesnės energetinės nepriklausomybės“, - teigė G.Kirkilas.
Pasak premjero, tarptautiniai įsipareigojimai ir „Tatenos“ ir kitų tarptautinių organizacijų priežiūra turėtų užtikrinti, kad Baltarusijoje statoma nauja branduolinė jėgainė atitiktų visus naujausius saugumo reikalavimus.
Baltarusija atominę elektrinę ketina statyti Gardino srityje, Ostrovetskajos vietovėje šalia magistralės Vilnius-Polockas, tik 20 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Tačiau galutinis sprendimas, kuri aikštelė bus pagrindinė, turi būti priimtas iki gruodžio mėnesio.
Baltarusija planuoja pirmąjį iš dviejų savo būsimos AE reaktorių, kurių kiekvieno galia sieks 1000 megavatų, paleisti 2016 metais, antrąjį - 2018-aisiais.