Viešuosius ir privačius interesus supainiojęs premjeras Gediminas Kirkilas apgailestauja, kad anksčiau neatsisakė turėtų akcijų ir kalba apie įstatymų pataisas.
Pasak G.Kirkilo, jo šeimos turėtas akcijų kiekis buvo toks menkas, kad jis negalėjo pagalvoti, jog tai galėtų būti pripažinta įstatymo nevykdymu bei viešųjų ir privačių interesų supainiojimu.
„Bet kuriuo atveju tikrai apgailestauju, kad nepagalvojau, jog turiu atsisakyti turėtų akcijų iškart tapęs ministru pirmininku“, - pranešime spaudai cituojamas G.Kirkilas.
Jis taip pat patikino, jog visi jo, kaip Vyriausybės vadovo, sprendimai buvo priimti vadovaujanti „tik valstybės, o ne atskirų įmonių ar suinteresuotų grupių interesais“.
Ketvirtadienį posėdžiavusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad G.Kirkilas nevykdė įstatymų reikalavimų, turėdamas bendrovės „Lietuvos dujos“ akcijų ir nenusišalindamas nuo Gamtinių dujų įstatymo pataisų svarstymo Vyriausybėje.
„Turėtų akcijų kiekis bei vertė buvo tikrai maža lemiantis veiksnys, tačiau įstatymas nenustato ribos, nuo kurios galima būtų apibrėžti, kad jau nebepažeidžiami interesai“, - žurnalistams sprendimą komentavo VTEK pirmininkė Jolanta Petkevičienė.
Anot G.Kirkilo, po tokio VTEK sprendimo bet koks akcijų turėjimas tampa problema Vyriausybės nariams priimant vienokius ar kitokius sprendimus. Pasak premjero, reikia priimti tokius įstatymus, kurie leistų ne tik įvertinti patį akcijų turėjimo faktą, bet ir akcijų kiekio reikšmę sprendimų Vyriausybėje priėmimui.
G.Kirkilo manymu, taip pat reikės nustatyti tvarką, kaip premjeras gali perleisti Vyriausybės vadovo funkcijas.
VTEK pradėti tyrimą nusprendė gegužės 10-ąją paaiškėjus, kad G.Kirkilas 2006 metais, kai jo šeima galimai dar tebebuvo įmonių „Lietuvos dujos“, „Suskystintos dujos“ ir „Dujiniai įrengimai“ akcininkė, dalyvavo Vyriausybėje svarstant Gamtinių dujų įstatymo pataisas.
G.Kirkilas Seimui svarstant naujas Gamtinių dujų įstatymo pataisas, aršiai kritikavo siūlymus apriboti dujas importuojančių įmonių - „Lietuvos dujų“ ir „Dujotekanos“ - pelno maržą. Premjeras daug kartų bandė įtikinti Seimą, kad šis neribotų dujininkų pelnų, motyvuodamas Vyriausybės įsipareigojimais „Gazprom“ nereguliuoti dujų kainų didiesiems vartotojams.
Nepaisant Vyriausybės priešinimosi, Seimas apribojo dujų įmonių pelno maržą. Nuo šių metų „Gazprom“ smarkiai padidino dujų kainą Lietuvai - dabar šalies dujų importuotojai moka beveik tokią pat kainą, kaip ir Vokietija.
Premjeras dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto VTEK akiratyje atsidūrė jau ne pirmą kartą. „Tvarkos ir teisingumo“ partijos narys Valentinas Mazuronis šių metų pradžioje kreipėsi į komisiją dėl galimo G.Kirkilo interesų konflikto, susijusio su Gamtinių dujų įstatymo bei Atominės elektrinės įstatymo projektų svarstymu praėjusiais metais Seime.
V.Mazuronis prašė ištirti, ar G.Kirkilas, turėdamas bendrovių „Krekenavos agrofirma“, „Kauno audiniai“ bei „Lietuvos dujos“ akcijų bei dalyvaudamas svarstant klausimus, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusius su šiomis bendrovėmis, nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo.
Atlikusi tyrimą VTEK tuomet nustatė, kad ministras pirmininkas interesų nesupainiojo, o tik netinkamai vykdė akcijų deklaravimo prievolę. Anot VTEK, bendrovių „Kauno audiniai“, „Krekenavos agrofirma“, „Metalų konstrukcija“, „Suskystintos dujos“, „Ekranas“, „Vilniaus vingis“, „Anykščių vynas“, „Grigiškės“, „Lietuvos dujos“, „Dujiniai įrengimai“, „Liteksas“ akcijų turėjo premjero sutuoktinė. 2006 metų gruodį jos buvo parduotos ar padovanotos, o pajamos už jas siekė 2934 litus.
Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas nurodo, kad asmeniui „dirbančiam valstybinėje tarnyboje, draudžiama dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą“ ir kad toks asmuo privalo pranešti apie interesų konfliktą ir nusišalinti nuo minėtų klausimų svarstymo.