Vilniaus apygardos teismas į buvusio EBSW prezidento Gintaro Petriko baudžiamąją bylą ketina atvesdinti buvusį vidaus reikalų ministrą Gintarą Furmanavičių, nes jis be pateisinamos priežasties neatvyko į posėdį, kur turėjo būti apklaustas liudytoju.
G.Furmanavičius liudyti buvo pakviestas į po pietų numatytą posėdį, tačiau nurodytu laiku teisme nepasirodė.
Teismo darbuotojai BNS sakė, kad šaukimas liudytojui G.Furmanavičiui buvo įteiktas. Nei posėdžio išvakarėse, nei ketvirtadienį teismas negavo jokio liudytojo pranešimo, dėl ko jis negalės atvykti į posėdį.
Liudytojai ir kiti posėdžio dalyviai neretai teismus įspėja bent telefonu, kad neatvyks. Iš buvusio VR ministro skambučio sulaukta nebuvo.
,,Kas neatvyko be pateisinamos priežasties, galima taikyti atvesdinimą“, - baigiantis posėdžiui paskelbė G.Petriko baudžiamąją bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismo teisėjas Vladislavas Lenčikas. Vėliau jis BNS sakė, kad dėl G.Furmanavčiaus neatvykimo be pateisinamos priežasties taip pat bus sprendžiama. Į G.Petriko bylą be pateisinamos priežasties neatvyko 3 liudytojai. Dar tiek pat ketvirtadienį po pietų davė parodymus.
Už neatvykimą į posėdį be pateisinamos priežasties įstatymas numato ne tik atvesdinimą su policija, bet ir piniginę baudą.
G.Petriko byloje jau apklausti 29 liudytojai iš 52. Trys liudytojai, tarp jų, ir G.Furmanavičius į posėdį neatvyko be pateisinamos priežasties.
Kitas, artimiausias bylos posėdis įvyks rugsėjo 17 dieną.
Ketvirtadienį parodymus turėjęs duoti buvęs vidaus reikalų ministras G.Furmanavičius.
praeityje buvo susijęs su gyventojų santaupas pradanginusiu koncernu EBSW, anksčiau liudijo koncerno veiklą tiriančioje parlamentinėje komisijoje.
EBSW veiklą tirianti komisija nustatė, kad G.Furmanavičius turėjo akcijų keliose EBSW priklausiusiose įmonėse: „Šviesus rytojus“, „Žemprojektas“, „Umbras“, „Silbitas“, „Plaušo pluokštė“.
„Tačiau nė vienoje neturėjau daugiau kaip 5-10 proc. ir jokios įtakos įmonių valdyme nedariau“, - yra sakęs G.Furmanavičius.
G.Furmanavičiaus pavardė figuruoja dar keliose su EBSW siejamose įmonėse: jis esą buvo G.Petriko įsteigtos bendrovės „Tricon“ komercijos direktorius, Statybos asociacijos valdybos narys ir direktoriaus pavaduotojas, įmonių „Dara“, „Statybinių medžiagų investicija“, „Jonavos montuotojas“ ir „Trikotažo investicija“ stebėtojų tarybos narys.
Tačiau G.Furmanavičius neigė pastarąjį faktą ir tvirtino nepamenąs, savo pareigų „Trikotažo investicijoje“. Drauge jis nepaneigė galimybės, kad jam nežinant EBSW įrašė jo pavardę į šios įmonės stebėtojų tarybą.
EBSW veiklą tirianti komisija turi dvi G.Furmanavičiaus vizitines korteles - vienoje jis nurodomas kaip EBSW Statybų departamentui priklausančios bendrovės „Žemprojektas“ direktorius, o kitoje - kaip Statybos asociacijos narys.
G.Furmanavičius tvirtino, kad EBSW emblema vizitinėje kortelėje „galėjo išspręsti daug klausimų“, nes koncernas visuomenei buvo pristatomas kaip labai profesionali ir patikima įmonė.
Vėliau raštu komisijai jis patikslino, kad jo vizitinė kortelė su EBSW emblema jam nėra padėjusi.
G.Furmanavičiaus nuo 1992 metų vasaros vadovaujamas „Žemprojektas“ 1995 metais liepos 17 dieną kreipėsi į Kauno apygardos teismą su prašymu Kauno holdingo kompanijai (KHK), kuri iš gyventojų rinko indėlius, iškelti bankroto bylą, nes ši įmonė su „Žemprojektu“ neatsiskaitė už patalpų nuomą.
Tokia byla po poros dienų (liepos 21 dieną) buvo iškelta, o 1998 metais teismas nustatė, kad KHK bankrotas buvo tyčinis.
Vidaus reikalų ministras aiškino, kad tuo metu, kai jo vadovaujamas „Žemprojektas“ kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos kėlimo KHK, šiai kompanijai pretenzijos dėl skolų jau buvo reiškiamos.
Vilniaus apygardos teismas nagrinėja 46 metų G.Petriko bylą, kur jis kaltinamas Lietuvos valstybinio komercinio banko turto iššvaistymu.
G.Petrikas įtariamas tuo, kad 1995 metais, būdamas šio banko tarybos pirmininku bei asociacijos „Grupė Rytai, Baltijos šalys, Vakarai“ (EBSW) prezidentu, iš anksto susitaręs ir veikdamas bendrininkų grupėje su kitais jau nuteistais asmenimis, organizavo didelės vertės
banko turto - per 16,2 mln. litų iššvaistymą.
Dėl iššvaistytų pinigų civilinį ieškinį yra pareiškęs Lietuvos valstybinio komercinio banko teises perėmęs Turto bankas. Jis iš kaltinamojo siekia prisiteisti daugiau nei 16 mln. litų ir daugiau nei 2 milijonus delspinigių.
G.Petrikas ketina duoti parodymus teismui, tačiau tik po liudytojų apklausos.
G.Petrikui gresia laisvės atėmimas iki 7 metų. Dalis G.Petriko bendrininkų jau nuteisti anksčiau.
Vyriausybė ir Lietuvos bankas 1998 metų kovą Lietuvos valstybinį komercinį banką prijungė tuometinio Lietuvos taupomojo banko.
1999-ųjų spalį Vilniuje savo namuose nusišovė kalėti nuteistas buvęs Lietuvos valstybinio komercinio banko valdybos pirmininkas Algimantas Barusevičius. Savižudybė įvyko netrukus po to, kai teismas atmetė jo skundą.
Nuosprendžiu A.Barusevičius buvo nuteistas kalėti 7 metams, teismas buvo nusprendęs konfiskuoti pusę jo turto.
Gyvas būdamas A.Barusevičius sakė, kad, būdamas banko valdybos pirmininku, padarė klaidų, tačiau nesiekė tyčia pakenkti bankui. Pasak nuteistojo, viską valdė EBSW grupės prezidentas G.Petrikas.
G.Petrikas dabar dirba verslo projektų įmonėje direktoriumi ir gyvena namų arešto sąlygomis. Sausio pradžioje jis Kaune įsteigė bendrovę ,,Verslo projektai nuo A iki Z“.
Kauno apygardos teismui yra perduota kita G.Petriko byla. Ji taip jau nagrinėjama, vyksta liudytojų apklausos.
G.Petrikas JAV buvo sulaikytas Lietuvos prašymu 2004-ųjų pavasarį. Lietuvos prašymu jį sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai.
Kurį laiką lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau pernai rudenį pranešė, jog sutinka būti išduotas. 2007-ųjų rugsėjo 20 dieną jis buvo pargabentas į Lietuvą.
Lietuvos teismai paskelbė, kad neturi įstatyminio pagrindo nustatyti ar pratęsti suėmimo, nes G.Petriko suėmime praleistas laikas JAV viršija ikiteisminio tyrimo metu įstatymais nustatytą maksimalų terminą. Įtariamajam buvo paskirtas namų areštas. Prokurorų teigimu, G.Petrikas laikosi namų arešto sąlygų.
Jeigu G.Petrikas kurioje nors byloje bus pripažintas kaltu ir nuteistas kalėti, JAV kalėjime belaukiant ekstradicijos praleisti metai bus įskaityti į bausmės laiką.
G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. Amerikoje jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.